Начало Водещи Най-лошият месец на бойното поле за Украйна: Как страната изгуби територия с...

Най-лошият месец на бойното поле за Украйна: Как страната изгуби територия с размерите на Ню Йорк

134
Най-лошият месец на бойното поле за Украйна: Как страната изгуби територия с размерите на Ню Йорк
Снимка: The Guardian

През ноември Украйна загуби от руските сили територия, равна на размера на Ню Йорк – това е най-сериозната загуба за украинските защитници от септември 2022 г., пише в свой анализ The Guardian.

След пълномащабното нахлуване през февруари 2022 г. Русия навлезе бързо, преди да бъде отблъсната при украинско контранастъпление. Миналата година, когато конфликтът беше предимно в задънена улица, данните на Института за изследване на войната (ISW) показват, че руските сили са завзели 2233 кв. км (862 кв. мили) територия.

Още през 2024 г. те са заели около 2656 кв. км.

Площта, превзета от руснаците през ноември, възлиза на 1202 кв. км, приблизително колкото Ню Йорк. Но експертите твърдят, че голяма част от земята е селска и няма огромна стратегическа или оперативна стойност.

Руските сили в по-голямата си част са обкръжили, но все още не са превзели, големи градове, а няколко големи железопътни или пътни артерии са прекъснати наскоро.

Руският контрол върху украинска територия се е увеличил от 17,4% през ноември 2023 г. на 17,9% към 30 ноември 2024 г.

Русия постигна най-големия си напредък от две години през ноември 2024 г

Русия е направила най-много териториални придобивки в Донецк, където е спечелила 1804 кв. км от началото на годината. Само през ноември тази територия е нараснала с 1006 кв. км.

Ноемврийското настъпление в Донецк бележи най-големите успехи на руснаците в региона от май 2022 г. Тези успехи представляват по-голямата част от скорошните успехи на Русия на бойното поле.

През октомври Русия превзе град Въгледар, ключова крепост в Южен Донецк, която устоя на многократните руски атаки от началото на войната.

От април Русия се придвижва към град Покровск, регионална столица и ключова военна цел. Няколко града са превзети при това настъпление, включително Новогродивка, град с население от 15 000 души преди войната.

Картографирането на земята, която Русия е завзела през последната година, разкрива как тя е заграбвала предимно земеделска земя, но не е успяла да постигне значителни постижения в територия с голяма градска или инфраструктурна стойност.

По на север руските сили са поели контрол над Северно и Зализне, наред с други градове, в напредването си към град Торецк.

Загуби има и в Луганск и Харков. Тази година руските войски превзеха 350 кв. км територия в Луганск. В края на ноември те контролират 98,6% от региона.

По същия начин в Харков Украйна е загубила 392 кв. км територия от януари тази година. В Купянск, един от най-големите градове в източен Харков, се водят боеве този месец за първи път, откакто беше отвоюван от Украйна в нейната контранастъпление през 2022 г.

Украйна постигна някои малки победи по-рано тази година,

след като отблъсна големи офанзиви в Северен Харков и Луганск, но като цяло тенденцията за загуби на територия продължава.

Анализът показва, че Русия постепенно е постигнала победи през годината, особено в Донецк, и контролира по-голямата част от земята във всеки от четирите региона, които незаконно анексира през 2022 г. — Луганск, Херсон, Запорожие и Донецк.

От четирите Донецк остава регионът, където руските сили контролират най-малката част от земя, но има най-значителните победи през последните седмици.

От ноември миналата година 29 села и градове с предвоенно население над 1000 души са били завзети от Русия, от които 25 са в Донецк.

Освен тези селища, по-голямата част от земята, поискана от Русия през последната година, е селска – било то земеделска земя, гори или полета.

Джордж Барос, ръководител на руския екип в ISW, каза, че Украйна е на път да загуби повече позиции, но че трябва да се обърне внимание на това каква земя отнема Русия.

Той каза: „Въпреки че Въгледар и Авдиевка бяха важни цели, Русия не е променила фундаментално отбранителните позиции на Украйна. Техните придобити територии са предимно земеделска земя, а загубите им – 30-50 000 войници [или мъртви, или ранени] на месец – са напълно неустойчиви. Руснаците няма да имат вълни от пехота и превозни средства, които да изпращат, както са свикнали да приемат, че текущият процент на изтичане ще се задържи през следващата година. Те се представят много слабо.”

Д-р Марина Мирон, изследовател в катедрата по военни изследвания на Кралския колеж в Лондон, каза, че целта на Русия е да разтегли максимално силите на Украйна с офанзиви в Източна Украйна.

„Има вероятност фронтът да се срути, особено в районите южно от Въгледар“, смята тя.

Мирон оцени, че войната, в сегашната ѝ форма, вероятно ще приключи през 2025 г., но Украйна ще влезе в преговорите за прекратяване на огъня.

Тя каза: „Украйна разчита в голяма степен на западната подкрепа, която намалява. Избирането на Доналд Тръмп само добавя повече несигурност. Моралът в украинската армия е много нисък след битки с „месомелачката“ като при Бахмут и те не набират войските, от които се нуждаят. Русия просто има повече потенциал, повече ресурси и повече войски.“

Освен зоните, които са изцяло под руски контрол, картата показва руския напредък, посочвайки райони, където руските сили присъстват, но не ги контролират.

Оценките на земната площ, използвани в този анализ, се основават на анализ на ежедневни контролни файлове от ISW. Тези файлове оценяват обхвата на територията, контролирана или оспорвана от руските сили ежедневно.

Те могат да бъдат документирани няколко дни след случването на конкретни събития поради начина, по който ISW оценява и проверява промените в контрола на територията.