Най-дълбоката дупка в света, наречена „Добре дошли в ада“, е дълбока почти 12 километра и е покрита само от „ръждясал съветски метален капак“
Руската свръхдълбока сонда Кола е създадена от Съветската Република в името на науката, за да можем да научим повече за това, което наистина е под краката ни и с цел да се стигне до неизвестни дълбочини.
Проектът за пробиване дълбоко в земната повърхност започва близо до Мурманск през 70-те години, когато съветските учени искат да научат повече за земната кора. За две десетилетия те успяват да прокопаят почти 12 километра надолу в Земята. Въпреки това през 1992 г. те трябвало да спрат сондажите, тъй като температурата е стигнала около 180 градуса по Целзий, което е много по-горещо, отколкото учените прогнозирали, че ще бъде. Експертите все още предстои да измислят начин да преодолеят този проблем с температурата, ако искат да продължат да пробиват и да не унищожат цялото си оборудване в процеса.
Сондирането не е напразно, направени са някои интересни научни открития.
Изследователите установили, че има вода на 12 километра в земната кора, въпреки че по-рано това се смятало за невъзможно.
Те също открили 24 нови вида отдавна мъртви едноклетъчни организми и получили достъп до скали, на възраст 2,7 милиарда години.
Местните жители в района казват, че дупката е толкова дълбока, че можете да чуете писъците на хора, измъчвани в ада, оттук идва и прякорът й „Добре дошли в ада“.
Ако паднете в дупката, ще ви отнеме около 3,5 до 4 минути, за да стигнете дъното.
Много държави искаха да бъдат първите, пробили земната мантия по време на Студената война, а Япония о до днес се опитва да постави този рекорд.