Гръцкият остров Санторини е в повишен риск от свлачища заради продължаващата сеизмична активност, а Израел се подготвя за възможно цунами, предизвикано от трусовете в Гърция, съобщава днес електронното издание на в. „Катимерини“, предаде БТА.
Гръцкият премиер Кириакос Мицотакис пристигна днес на остров Санторини, в района на който през последните няколко дни се наблюдава повишена сеизмична активност, предаде агенция АНА-МПА. Мицотакис е придружен от министъра на климатичната криза и гражданската защита Василис Кикилиас.
Трус с магнитуд 4,8 по скалата на Рихтер е регистриран днес в 9:16 ч. на 27 км източно-североизточно от селището Оя на остров Санторини, предаде АНА-МПА, като се позова на Института по геодинамика на Националната обсерватория в Атина.
В 6:56 ч. бе регистриран трус с магнитуд 4,1 по Рихтер в морето на 23 км югозападно от селището Аркесини на остров Аморгос, съобщи Институтът по геодинамика.
Друг трус, с магнитуд 4,3 по Рихтер, е регистриран по-рано – в 5:35 ч. южна от Аморгос.
В 6:25 ч. е усетено земетресение в района на Ахая, Илия и Етолоакарнания на полуостров Пелопонес. Според Института по геодинамика то е било с магнитуд 4 по Рихтер и епицентър в морето на 8 км западно-югозападно от град Патра. Трусът е станал на дълбочина 31 км.
Над 7700 земетресения са регистрирани в сеизмичната зона между островите Санторини и Аморгос в периода от 26 януари до 4 февруари, като 6100 от тях са били с магнитуд над 1, сочат данни на сеизмологичната лаборатория на Атинския университет. Във вторник са засечени над 1300 труса, като най-силните са били с магнитуд между 4,9 и 5. Трусовете се изместиха на североизток в сряда, като най-силното земетресение е с магнитуд 5,1, показват данните.
Експерти предупреждават, че Санторини със стръмните склонове на калдерата си (вулканично образувание, получено при сриване на кратера навътре в самия него) е особено уязвим за свлачища – риск, който нараства с продължаващата сеизмична активност, отбелязва изданието. Подобни събития са се случвали в миналото, като силни земетресения са предизвиквали свлачища през вековете, включително през 1507 г., 1508 г., 1870 г., 1926 г. и 1956 г. Свлачищата често са били предизвиквани от сеизмична активност извън калдерата – в зони като Крит или Родос.
От 27 януари досега са регистрирани ограничени свлачища в райони като Червения плаж или Старото пристанище. Властите се безпокоят, че продължаващата сеизмична активност може да доведе до по-значителни свлачища, особено в популярни сред туристите зони, посочва гръцката медия.
Органите за гражданска защита обявиха днес извънредно положение на Санторини, което остава в сила до 3 март. Това се случва след земетресението с магнитуд 5,2 – най-силното от уикенда насам, което беше регистрирано в сряда вечерта, отбелязва АФП.
Междувременно Израел се подготвя за потенциално цунами в резултат на сеизмичната активност в Гърция, съобщи днес изданието „Джерузалем пост“, цитирано от в. „Катимерини“. Вчера заместник-ръководителят на Националния съвет за сигурност на Израел свика спешно заседание с правителствените служби, за да оценят заплахата. Плановете включват защита на ключовата инфраструктура и подготовка на маршрути за евакуация. Израел също така се подготвя да окаже хуманитарна помощ на Гърция, ако стане по-сериозно земетресение.