На второто издание на тридневния поетичен фестивал „Отблизо“ в град Велико Търново участват над 30 поети, 8 издателства, трима музиканти и трима художници. Събитието ще се проведе на сцената „Арт лято“ и в Художествена галерия „Борис Денев“ от 6 до 8 юни и ще предложи редица активности – литературни четения, срещи с автори, изложби, музикални изпълнения, дискусии и творчески ателиета.
Фестивалът е организиран от формата „Близък прочит“, фондация „Арт лято“ и Художествена галерия „Борис Денев“. Събитието е част от културната програма на Община Велико Търново. Членовете на местния литературно-дискусионен клуб „Емилиян Станев“ също се включиха като доброволци.
Второто издание на фестивала е много повече от просто продължение на първото, сподели Александър Христов, един от организаторите. Тази година в програмата бяха добавени лекции, дискусии, изложби и музика, което направи събитието още по-интересно. Лекциите подчертаха поетичните традиции, а дискусиите активираха публиката. Изложбите отвори нови хоризонти, а концертите бяха впечатляващи самостоятелни изпълнения. Поезията беше в централната роля, демонстрирайки актуалността на съвременната българска поезия. Авторите не само представляваха новите си книги, а също влизаха в диалог с предходната част от фестивала. Тази връзка и вдъхновяваща атмосфера създадоха усещане за общност и истински контакт. Доброволците работиха упорито, за да реализират всичко. Искам да изразя благодарността си към тях, защото без тях фестивалът нямаше да бъде такъв, какъвто е. Всеки, който помогна, допринесе за това събитие да се превърне в истински празник, каза Христов.
Поетесата Анна Лазарова участва за втора поредна година в фестивала „Отблизо“ и в настоящото издание е модератор на дискусии със съвременни български автори и нови поети. Според нея, днешното поколение има сериозни трудности в поезията, особено в по-малките населени места. „Много се радвам, че организаторите Александър Христов и Северина Плачкова насърчават разпространението на литературата сред широката публика“, каза Лазарова. Тази година събитието е привлякло повече внимание в сравнение с предходната, което е забележително. Програмата предлага разнообразие, а няколко издателства са партньори на фестивала, вярвайки в бъдещето на българската литература. Както казва Бертолт Брехт – „никой няма да попита какво е било времето, а защо поетите мълчат“, добави тя. Вечерите, посветени на българската литература, звучат и в ритъма на българската музика. Радвам се, че изкуствата се срещат в симбиоза и създават усещане за цялост, каза Лазарова. Освен това, изпълнителят Алек Кирев, стартирал кариерата си в група „Немо“, сега работи по собствен акустичен проект, като включва текстове от Лазарова.
На въпрос дали хората четат поезия днес, Лазарова отговори положително, но добави, че не толкова много, колкото проза. „Поезията е уникален начин за изразяване на нашите емоции, което не е лесно“, сподели тя. „Тя е нашият опитен поглед към света, затова често я търсим в специализирани формати. Подобни събития ни дават възможност да се срещнем с поезията и да осъзнаем, че тя обогатява нашия опит и предлага нови перспективи за размисъл и усещане.“
Поетесата Силвия Чолева участва в фестивала не само като автор, а и като издател. Тя представи авторите Калоян Игнатовски и Екатерина Григорова. Чолева сподели, че е била впечатлена от първото издание, особено заради голямото количество млади участници. Тогава атмосферата беше пълна с енергия и живот, и тя осъзна, че фестивалът ще продължи да бъде организиран и занапред, добави тя.
Издателката заяви, че финансирането на събитие с толкова много участници е предизвикателство и похвали организаторите за успешното справяне с трудностите. „Всичко е прекрасно“, каза Чолева. „Единственото, което бих подобрила, е времето за разговори с авторите, което понякога е малко дълго, но това е знак за интереса към поезията“. Сподели, че присъстват много млади хора, не само писатели, а и читатели на книги, на които се поставят автографи, и всичко това създава чудесна атмосфера. Темите за издаването на поезия и актуалните тенденции привлекоха голям интерес. Чолева изрази оптимизъм, че фестивалът ще остане устойчив в бъдеще. „Всичко, което се случва тук, е като мембрана за поезията, усилвайки нейния глас“, подчерта тя. „Този фестивал подкрепя не само настоящите, а и бъдещите български поети, от които някои ще оставят следа в историята на българската литература“, завърши тя.