Начало Водещи Навършва се една година от смъртта на руския опозиционер Алексей Навални

Навършва се една година от смъртта на руския опозиционер Алексей Навални

54
Навални

Видният руски опозиционер Алексей Навални – най-отявленият критик на руския президент Владимир Путин, почина на 16 февруари преди една година в полярна наказателна колония, където излежаваше присъда по обвинения в екстремизъм. В смъртния му акт пише, че става дума за естествена смърт. Според роднините и поддръжниците му той е бил убит по поръчка на президента Путин.

Навални бе погребан в Борисовското гробище в московския квартал Марино, където е преминала по-голямата част от живота му. И докато ковчегът се спускаше в прясно изкопан гроб, музиканти свириха „My Way“ на Франк Синатра, в която се пее за човек, изживял живота си по свой начин, последвана от последната песен от любимия на Навални филм: „Терминатор 2“, от който е и знаменитата фраза I`ll be back (превод: Ще се върна!).

„Аз имам своята страна и своите убеждения. И не искам да се откажа от страната си или от убежденията си… Не мога да предам нито първото, нито второто. Ако убежденията ти струват нещо, трябва да си готов да ги отстояваш. И ако е необходимо, да направиш жертви“, казваше Навални.

„Патриот“

В мемоари, издадени осем месеца след смъртта му, Навални разкрива, че никога не е губил вяра, че каузата му си струва известни страдания и също така признава, че би искал да напише много по-различна книга.

„В нея има смесица от разнородни стилове, традиционен разказ, последван от затворнически дневник“, пише Навални в мемоарите си, озаглавени „Патриот“.

„Така не ми се иска книгата ми да бъде още един затворнически дневник. Лично аз ги намирам интересни за четене, но като жанр – със сигурност са достатъчно“.

„Патриот“ представлява доказателство за изключителната битка на известния дисидент срещу отчаянието, докато руските власти постепенно увеличават репресиите си срещу него. Мемоарите си Навални дори дава съвети как хората да се изправят срещу най-лошото и да не губят надежда

„Важното нещо е да не се измъчвате с гняв, ненавист, фантазии за отмъщение, а непрекъснато да се приближавате към приемане на нещата. Това може да бъде трудно“, пише той. „Процесът, протичащ в главата ви по никакъв начин няма да е праволинеен, но ще се окажете в лоша ситуация, ако не опитате това. То ще работи толкова дълго, колкото го приемате сериозно“, допълва той.

През последните години Навални стана международен символ на съпротивата. Адвокат по образование, първоначално той е активист срещу корупцията, но скоро се превръща в политик със стремеж за да заеме публична длъжност и потенциал да стане основния съперник на дългогодишния президент Владимир Путин.

Кой бе Алексей Навални?

Алексей Анатоолиевич Наваални е руски опозиционен политик, юрист и обществен активист. Критичната му позиция го е въвличала в не една и две ситуации, в които животът му е бил изложен на опасност.

Началото на кариерата му на политик и общественик се свързва с блога, който той поддържа. Той носи неговото име, а подзаглавието му е „Последната битка между доброто и неутралността“. По-късно Навални разработва и ръководи антикорупционни проекти – част от създадения от него през 2011 г. „Фонд за борба с корупция“. Кулминацията на професионалния му път идва през 2013 г., когато той се кандидатира за кмет на Москва, подкрепен от дясноцентристката, либерално-консервативна политическа партия „Партията на народните свободи“. В надпреварата за местната власт той остава на второ място с малко над 27% от гласовете на избирателите.

На 18 юли 2013 г. Навални е осъден по т.нар. дело „Кировлес“ от съд в гр. Киров на 5 години затвор за присвояване на над 500 000 щатски долара (16 милиона рубли) от държавна компания за дървесина. В началото на 2016 г. Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) публикува решение, според което правото на Навални на справедлив процес е било нарушено.

През същата 2016 година Навални обявява, че ще участва в президентските избори в Русия през март 2018 г. Централната избирателна комисия в страната отхвърля кандидатурата му за регистрация за участие в изборите с мотива, че срещу него има издадена присъда за корупция.

ЕСПЧ се произнася с ново решение срещу Русия, с което определя арестите на Навални като „потискане на политическия плурализъм“.

През август 2020 г. е направен опит за убийството на Навални чрез отравяне с нервнопаралитичното вещество „Новичок“. Той колабира по време на полет над Сибир и е откаран по спешност в болница в Омск. Според него пилотът е спасил живота му с аварийното кацане в Германия, което осъществява.

Той се възстановява и се завръща в Русия през януари 2021 г., където незабавно е арестуван. Неговите поддръжници в страната организират масови протести в цяла Русия, на които полицията задържа над 5000 души за участие в неразрешени митинги, а самият той е осъден на първата от няколко присъди, които предвиждаха за опозиционера повече от 30 години зад решетките.

Година по-късно, през февруари 2022 г., Съдът във Владимир, Русия, отхвърли искането на Навални за отмяна на статута му на „терорист“. Служители на Федералната служба по изпълнение на наказанията (ФСИН) казват по време на изслушването, че Навални е с този статут, защото „е извършил административни нарушения на законите и разпоредбите, основал е организация, която е призната за екстремистка, и защото срещу него е образувано наказателно дело на обвинения в екстремизъм“.

В началото на декември 2023г. той изчезна от затвор във Владимирска област, където излежаваше 30-годишна присъда по обвинения в екстремизъм и измама, които той наричаше политическо възмездие за това, че е бил начело на антикремълската опозиция през 2010 г.

Три седмици местоположението на Алексей Навални беше неясно. Оказа се, че е преместен в наказателна колония в Арктика. Въпросната наказателна колония е на около 60 километра от северния полярен кръг.

Той разкри, че веднага след настаняването му в новия затвор е бил вкаран в карцера, но не обясни защо. Картината на условията в новия затвор доби пълнота, когато опозиционерът написа в своя публикация в Телеграм, че температурите все още не са паднали под минус 32 градуса и че нищо не ободрява човек така, както разходка в студа в 6:30 ч. сутринта.

ЕС многократно призова за незабавно и безусловно освобождаване на Алексей Навални и всички политически затворници в Русия, но самият Навални не очакваше да бъде освободен, докато Путин е жив.

След смъртта на опозиционера, неговата вдовица Юлия Навална се зарече да продължи борбата на покойния си съпруг. Заедно двамата имат две деца – Дария и Захар.

Затвор и за адвокатите на Навални

Миналия месец стана ясно, че трима адвокати на Алексей Навални също бяха признати от руски съд за виновни за членуване в екстремистка организация и получиха присъди от три години и половина до пет години и половина.

Вадим Кобзев, Игор Сергунин и Алексей Липцер бяха арестувани през октомври 2023 година и бяха включени месец по-късно в списъка на руските власти с „терористи и екстремисти“. Вадим Кобзев ще лежи в затвора 5 и половина години, Алексей Липцер – 5 години, Игор Сергунин – 3 и половина. След излизането им на свобода в продължение на 3 години нямат право да имат адвокатска практика. Тримата бяха задържани през октомври 2023 година и от тогава са в ареста.

Привържениците на Навални заявиха, че адвокатите са политически затворници и че са били арестувани само заради това, че са си вършели работата.

Още актуални анализи – четете тук