Начало Водещи Навършват се 146 години от обявяването на София за столица на България

Навършват се 146 години от обявяването на София за столица на България

29
София

На 3 април 1879 година, София е официално обявена за столица на България. Това историческо решение, взето от Учредителното събрание във Велико Търново, бележи началото на един нов етап в развитието на страната ни. Днес, 146 години по-късно, София продължава да бъде не само политически и културен център, но и символ на българската независимост и прогрес.

Защо именно София?

След Освобождението на България от Османско владичество през 1878 г. пред новоосвободената държава стои въпросът за избор на столица. Първоначално Велико Търново, с неговото историческо значение, изглежда естествен избор. Въпреки това, по предложение на Марин Дринов, един от най-изявените български учени, София е избрана за столица поради стратегическото си разположение в централната част на българските земи, добрите комуникационни връзки и потенциала за развитие.

Развитието на София като столица

От малък османски град с население от около 12 000 души, София бързо се трансформира в модерен европейски град. В края на XIX и началото на XX век започва изграждането на първите важни административни сгради – Народното събрание, Министерския съвет, Софийския университет, Народния театър, катедралата „Св. Александър Невски“ и други.

През годините София претърпява значителни промени – от разрушенията по време на Втората световна война до бурното си развитие през втората половина на XX и началото на XXI век. Днес столицата на България е модерен метрополис, в който съжителстват история и съвременност, култура и иновации.

София днес

В наши дни София е най-големият град в България, икономически и културен център, който привлича както туристи, така и инвеститори. Градът разполага с развита инфраструктура, множество университети, театри, музеи и културни институции. София също така се утвърждава като технологичен и иновационен хъб, който привлича компании и специалисти от различни сфери.

За празника Столичната община организира празнични събития

От 12.30 ч. в Градската градина пред Народен театър „Иван Вазов“ концерт ще изнесе Гвардейският представителен духов оркестър, а от 18.30 ч. в Ларгото ще свирят музикантите от Софийския духов оркестър към Дома на културата „Искър“ с диригент Васил Делиев.

Регионалният исторически музей – София обявява вход свободен.
Ще има безплатен достъп до постоянната експозиция и временните изложби в сградата на площад „Бански“ №1, археологическите останки под бул. „Княгиня Мария-Луиза“ в Античен културно-комуникационен комплекс „Сердика“, археологическото ниво на базиликата „Света София“ (ул. „Париж“ №2), Триъгълната кула на Сердика (бул. „Княгиня Мария Луиза №16 и гробницата на Княз Александър I Батенберг (бул. „Васил Левски“ №81).

Свободен ще е входът и в Софийската градска художествена галерия и филиалите ѝ – галерия музей „Дечко Узунов“ и галерия „Васка Емануилова“.

Две забележителни исторически сгради в столицата ще отворят врати за посетители днес, съобщават от Столичната община.

Историческата обиколка „Зад фасадите на „Париж“ №1 и „Московска“ №33“ със Здравко Петров от платформата „Исторически маршрути“ ще се проведе от 11.00 ч., 13.00 ч., 18.00 ч. и 19.00 ч. Посетителите ще имат възможността да се насладят на архитектурната красота на дома на фабриканта Киро Стефанов на улица „Париж“ №1 и да разгледат старото Интендантство към Двореца – днешната сграда на кметството на улица „Московска“ №33.

Здравко Петров – урбанист и автор на книгата „Исторически маршрути: София“, ще разкаже за вдъхновеното изграждане на София като европейска столица.

Посетителите ще научат как е изглеждал градът след Освобождението, какви са били приходите и разходите на първия общински бюджет, защо Константин Иречек нарича София „българската Венеция“.

Участниците в беседата ще могат да проследят пълната промяна на София за по-малко от три десетилетия.
Участието е безплатно, но е необходимо предварително записване.

Обиколката е подходяща и за деца над 10-годишна възраст.
Сборният пункт за всяка беседа е в двора на сградата на ул. „Париж“ №1 (при пресечката с ул. „Московска“, входът към двора е откъм ул. „Московска“).

146 години след обявяването си за столица, София продължава да се развива и да бъде двигател на българската икономика и култура. Историята, съчетана с модерното развитие, прави града уникален и изпълнен с възможности. Днес, както и преди повече от век, София остава сърцето на България.

Още новини от деня – четете тук