Прокурорите в Мюнхен обявиха, че петима бивши членове на екоактивистката група „Последно поколение“ (Letzte Generation) са обвинени в създаване на престъпно сдружение. Окръжният съд трябва да вземе решение за евентуално съдебно преследване и наказания.
Групата, известна с протестите си, обяви промяна в стратегията и името си в края на 2022 година. Полицейски операции срещу групата в май 2023 година предизвикаха критики и протести. Съдилищата установиха, че действията на органите са били правомерни.
Претърсвания бяха извършени на 15 локации в седем провинции от около 170 служители под ръководството на баварските власти. Сайтът на групата беше временно затворен. Разследващите следят и телефонна линия, използвана от групата за контакт с медиите, което предизвика осъждане от страна на медийни организации.
Също така, бяха повдигнати обвинения в Бранденбург срещу членове на групата за създаване на престъпно сдружение, свързано с действия срещу рафинерия, летище и музей в Потсдам през последните години. Решение за съдебния процес все още не е взето.