Според информация от Министерството на околната среда и водите (МОСВ), основен фактор за пожарите в националните паркове „Рила“ и „Пирин“ през този летен сезон са мълниите, както съобщава БТА. За третия национален парк „Централен Балкан“ не са регистрирани инциденти с пожари от началото на лятото. Сушата също допринася за запалването на тревисти площи.
През юни и юли в най-голямото национален парк – „Рила“ са се случили няколко огнени инцидента.
На 28 юни е избухнал пожар в района на местността Солище, част от парков участък Боровец, насочен към долината на река Ибър, причинен от мълния. За гасенето са се включили служители на парка и доброволци от с. Радуил, а на следващия ден пожарът е потушен. Между 4 и 6 юли пламъците в местността Деве чаир, парков участък „Боровец“, са били контролирани. Причината отново е мълния, паднала под връх Топоклия, уточняват от МОСВ.
На 17 и 18 юли в района Втори прозорец, парков участък „Бели Искър“, на 1960 м н.в., е възникнал пожар, обхващащ 0,9 дка. Причината отново е мълния, ударила изсъхнало дърво. Общият брой на засегнатите дървета е 6, включително клекови храсти. За гасенето на пожара са ангажирани служители на парка, девет пожарникари от службите в Самоков и Боровец, и техника от пожарната в София, информираха от министерството.
На 20 юли, под връх Ибър, в резерват „Ибър“, парков участък „Костенец“, на 1950 м н.в., отново е възникнал пожар в трудно достъпна местност. Причината е мълния, разбила иглолистно дърво от вида смърч. В гасенето са включени над 40 служители от дирекцията на национален парк „Рила“, пожарни екипи от Костенец и Боровец, както и Общинско горско стопанство – Самоков. Овладяната площ е около 5 дка. От парковата администрация подчертават, че се извършва постоянен мониторинг за предотвратяване на нови пожари.
През юни служители на „Рила“ активно участват в гасенето на пожар в природен парк „Рилски манастир“, на 2000 м н.в., близо до границата на парка, а по-късно и над река Илийна през юли, според предоставената информация.
За борба с пожарите, екипите от национален парк „Рила“ се възползват от допълнителна техника, вкл. АТВ, за ранно откриване и предотвратяване на щети, осигурена по Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“. На разположение са и високопроходими превозни средства, преносими помпи, дронове и инструменти като мотики. Всеки ден 60 служители от „Паркова охрана и контрол“ обхождат територията на парка. Информационните табели, предупреждаващи за забрана на паленето на открит огън, са поставени на стратегически места.
Национален парк „Пирин“ също предлага мерки за превенция и бърза реакция за ограничаване на инцидентите с пожари и намаляване на щетите на природни местообитания и ценни растителни и животински видове. Мълниите често провокират пожари. „Високите дървета привлекат мълнии, което може да запали околната растителност“, коментират специалистите. Трудността идва от факта, че огънят може да тлее под тревната покривка дни наред, преди да стане видим, което затруднява ранното откриване и изисква постоянен мониторинг, подчертават експертите от парка.
В периода 15–18 юли е потушен пожар в местността Корията, над с. Илинденци. Площ от около 2 дка рядка иглолистна гора с бял бор, бяла мура и суха растителност е била засегната. Благодарение на усилията на паркови служители и РСПБЗН – Сандански, пожарът е овладян, въпреки трудния терен, съобщават от дирекцията на парк „Пирин“. Освен това, паркови екипи са оказвали помощ и при гасенето на пожари извън парка — над селата Илинденци и Горно Спанчево, както и под връх Елен, в зоната на държавно горско стопанство Струмяни, Катунци и Сандански.
Дирекциите на националните паркове напомнят правилата за безопасност при разходки в горите. Най-важното е да не се запалва огън извън определените места. Също така не бива да се изхвърлят незагасени цигари или кибрит в суха растителност. Не палете храсти и стърнища в и около гората, съветват специалистите.
В контекста на пожароопасния сезон, WWF България предоставя насоки как да реагирате при горски пожари. Важно е незабавно да се звънне на спешния номер 112, ако видите дим или пламъци, предоставяйки точна информация за местоположението на пожара. Ако има пострадали или застрашени хора, също е необходимо да информирате. Напуснете зоната, движете се срещу посоката на вятъра и, ако е възможно, близо до водоеми. От WWF България напомнят да покриете откритите части на тялото, а ако дрехите ви се запалят – да легнете на земята, да укриете лицето си и да се търкаляте.