Начало Водещи МФ: Очаква се към края на годината да покрием инфлационния критерий за...

МФ: Очаква се към края на годината да покрием инфлационния критерий за еврозоната

54
Очаква се към края на годината да покрием инфлационния критерий за еврозоната, каза заместник-министър Методи Методиев

Според прогнозите на Министерството на финансите и Европейската комисия, до края на годината е възможно да изпълним последния инфлационен критерий за присъединяване към еврозоната. След това планът на служебното правителство ще остане същият. Това заяви Методи Методиев, служебен заместник-министър на финансите, пред студенти по време на 21-то издание на Младежкия икономически форум 2024, организиран от Студентския съвет на УНСС и Националното представителство на студентските съвети, съгласно информация от сайта на МФ.

Темата на форума беше „България в еврозоната – възможности и предизвикателства за младите хора“.

Методи Методиев отбеляза, че правителството действа по решенията на Народното събрание и след изпълнението на критериите от Маастрихт, ще бъдат поискано извънредно докладване за конвергенция.

На всеки две години Европейската централна банка (ЕЦБ) и Европейската комисия (ЕК) публикуват т. нар. конвергентни доклади или доклади по сближаването. Докладите изследват развитието на държавите, които все още не са част от еврозоната, и дават оценка на изпълнението на критериите за конвергенция – това са широко познатите у нас Маастрихтски критерии. Конвергентните доклади засягат седем държави – България, Чехия, Хърватия, Унгария, Полша, Румъния и Швеция. При изпълнение на критериите за членство в еврозоната българските власти имат готовност, съобразно решението на Народното събрание, в двуседмичен срок от тяхното изпълнение да изискат извънредни доклади за конвергенция от Европейската комисия (ЕК) и Европейската централна банка (ЕЦБ).

На форума, заместник-министър Методиев сподели историческия контекст на пътя към еврото в България.

Той подчерта, че страната ни е вече член на Банковия съюз, а българският лев участва в Механизма на обменния курс II (ERM II). По думите му, България фактически е част от еврозоната в банковия сектор и добави, че левът е фиксиран спрямо еврото от самото начало на валутата. При приемането на еврото, то ще замести левът като законно платежно средство. Според него, въвеждането на еврото ще донесе институционална конвергенция с развитите държави от ЕС, особено във връзка с ефективността на институциите и доверието на гражданите в тях. Тези промени ще имат както социални, така и икономически предимства, увери заместник-министърът.

Приемането на еврото като официална валута на България представлява естествена стъпка в процеса на европейска интеграция. Макар че преходът може да предизвика някои предизвикателства, дългосрочните ползи от еврото са значителни. То ще предостави на България по-голяма икономическа стабилност, ще улесни търговията и пътуванията, ще повиши доверието на инвеститорите и ще осигури по-добра защита от глобалните финансови рискове.

По думите на Методиев, българските институции усилено работят и постигат значителен напредък по всички направления, за да осигурят необходимата подготовка за присъединяване на страната към еврозоната. Той подчерта, че техническите подготовки продължават по плана, като вече са вложени значителни ресурси и усилия в процеса. Според него, до пролетта на следващата година страната ни ще бъде напълно готова от техническа гледна точка за приемането на еврото.

Скорошно проучване на „Евробарометър“, обществената подкрепа за еврото е достигнала исторически връх. Според 79 на сто от участниците в допитването еврото е нещо добро за ЕС, а според 71 на сто общата валута носи ползи за тяхната страна от еврозоната.