Начало Водещи Мрачна равносметка: 1000 дни от началото на войната в Украйна

Мрачна равносметка: 1000 дни от началото на войната в Украйна

104
Украйна
Снимка: БТА

Украйна отбелязва 1000 дни от началото на пълномащабната руска инвазия, пише в заглавие в. „Гардиън“.

Вчерашната руска ракетна атака срещу Одеса уби 10 и рани 44 души. Очаква се Великобритания да разреши използването от Киев на британски ракети „Сторм шадоу“ за удари във вътрешността на Русия, посочва британското издание.

Днес се навършват 1000 дни от пълномащабното нахлуване на Русия в Украйна, където войските на двете страни се сражават на много фронтове. Равносметката е мрачна – Украйна е подложена на непрекъснати удари с дронове и ракети, а Киев се подготвя Доналд Тръмп да се върне в Белия дом през януари. Хиляди украински граждани са загинали, повече от шест милиона живеят като бежанци в чужбина, а населението е намаляло с една четвърт, откакто руският президент Владимир Путин нареди инвазията, с която започна най-големият конфликт в Европа след Втората световна война, посочва „Гардиън“.

Руски ракетен удар уби 10 души и рани 44 в украинското черноморско пристанище Одеса, съобщиха местният губернатор Олег Кипер и националната полиция. Сред ранените са четири деца, а трима души са в тежко състояние. От националната полиция съобщиха, че са загинали седем полицаи, един медик и двама цивилни, а сред ранените са 14 полицаи. Президентът на Украйна Володимир Зеленски заяви, че руска балистична ракета е ударила жилищен квартал, а жилищна сграда, университетска сграда и административна сграда са били повредени. „Това не са случайни удари – това са показни удари. След разговорите и срещите с Путин, след всички лъжливи слухове в медиите за уж „въздържане“ от удари. Русия показва от какво наистина се интересува – само от война“, каза той.

Френският президент Еманюел Макрон приветства като „изцяло добро“ решението на президента на САЩ Джо Байдън да позволи на Киев да извършва удари с американски ракети АТАКМС във вътрешността на Русия. Външният министър на Украйна Андрий Сибиха заяви по този повод, че „това може да промени правилата на играта. Колкото по-дълго Украйна може да нанася удари, толкова по-кратка ще бъде войната. Украйна има пълното право да нанася удари по военни цели на територията на Русия. Това може да има много положително въздействие върху ситуацията на бойното поле“.

Германският министър на външните работи Аналена Бербок определи решението на Байдън като „важно“ и „значимо“. Говорител на германското правителство обаче заяви, че Германия се придържа към решението си да не доставя на Украйна ракети с голям обсег „Таурус“. Решението на канцлера Олаф Шолц да откаже доставки на най-мощната германска ракета на Киев е сериозен повод за спорове в Германия, отбелязва „Гардиън“.

Междувременно Кремъл отхвърли тиражираното от медиите мирно предложение на турския президент Реджеп Тайип Ердоган, което трябваше да бъде представено на срещата на върха на Г-20 в Бразилия, за замразяване на военните действия на сегашните позиции на двете страни. Според съобщенията планът на Ердоган се състои от: замразяване на фронтовата линия в сегашния ѝ вид, съгласие на Украйна да не се присъединява към НАТО за поне 10 години, снабдяване на Украйна с оръжия за осигуряване на отбраната ѝ и разполагане на международни миротворци в демилитаризирана буферна зона в Донбас. По-рано говорителят на Кремъл Дмитрий Песков отхвърли замразяването на настоящата фронтова линия като условие, което би било „неприемливо“ за Руската федерация, посочва британското издание.

Москва е разгневена, след като Байдън разреши на Киев да използва американски ракети с голям обсег за удари във вътрешността на Русия, извежда в заглавия друг британски вестник – „Индипедънт“.

Вашингтон налива „масло в огъня“, като позволява на Украйна да използва произведени в САЩ далекобойни ракети за удари по руска територия, заяви Кремъл.

Осъждайки решението на президента Джо Байдън, говорителят на Кремъл Дмитрий Песков повтори по-ранните предупреждения на руския президент Владимир Путин, че всякакви удари по руска земя с използване на американски оръжия ще се тълкуват като пряко участие на НАТО във войната в Украйна, посочва „Индипендънт“.

В отговор на въпрос на ТАСС по време на редовната си пресконференция Песков заяви, че Русия е научила за решението на правителството на Байдън само от публикации в западни медии.

Той обвини САЩ, че разпалват огъня на конфликта. Напрежението допълнително се покачва със съобщенията за изпращане на войски от Северна Корея в помощ на Русия, отбелязва „Индипендънт“.

Във вчерашната си реч севернокорейският лидер Ким Чен-ун не спомена решенията на Байдън, но осъди участието на Запада във войната в Украйна и предупреди за опасността от „Трета световна война“.

Това последва предупрежденията вчера и предния ден на руски депутати, че решението на правителството на Байдън рискува да предизвика световна война.

Разрешението на САЩ дойде в момент, когато британският премиер Киър Стармър призова за „удвояване“ на подкрепата за Украйна, поставяйки я на първо място в дневния ред на срещата на върха на Г-20 тази седмица, отбелязва британското издание.

Решението на САЩ да разреши на Украйна да използва американски ракети с голям обсег за удари във вътрешността на Русия се оценява като твърде закъсняло и твърде ограничено, пише в заглавие френският в. „Монд“.

След месеци на откази президентът на САЩ Джо Байдън най-накрая разреши в неделя на Украйна да нанася удари с балистични ракети, доставени от САЩ във вътрешността на Русия – нещо, което Киев отдавна искаше. Това е голям стратегически обрат само няколко седмици преди завръщането на Доналд Тръмп в Белия дом на 20 януари 2025 г., посочва френското издание.

Американското решение, взето в отговор на участието на севернокорейски войници в конфликта, се оценява като твърде закъсняло и твърде ограничено. По-скоро политическо, отколкото военно, то може да помогне за забавяне на настъплението на руските сили, без да промени съотношението на силите на място.

Москва осъди вчера решението като „непредпазливо и опасно“. Председателят на руската Държавна дума Вячеслав Володин заплаши, че Русия ще използва нови оръжейни системи срещу Украйна, ако тя атакува територията ѝ с американски ракети с далечен обсег. Армейските тактически ракетни комплекси (АТАКМС), които са едновременно високоточни и много мощни, могат да достигнат цел на разстояние до 300 км, но са по-скоро тактически оръжия, отбелязва „Монд“.

Още международни новини – четете тук

Източник БТА