Подземните винарни на Молдова са включени в Индикативния списък на Организацията на обединените нации за образование, наука и култура (ЮНЕСКО), предаде молдовската новинарска агенция МОДЛПРЕС.
„Това решение представлява важна стъпка за признаването на изключителната стойност на подземните винарни. По този начин двата обекта могат да претендират за своето място в Списъка на световното наследство на ЮНЕСКО, тъй като представляват уникално доказателство за културна традиция. Освен това те предоставят изключителен пример за архитектурен, технологичен ансамбъл или пейзаж, който показва значителен етап от историята на човечеството… и взаимодействието на човека с околната среда“, се казва в съобщение на молдовското министерство на културата.
„Молдова се гордее с богато и разнообразно културно наследство, както материално, така и нематериално, като производството и съхранението на вино е един от най-забележителните му аспекти. Топографските и климатичните условия на Молдова са били идеални за отглеждане на лозя от незапомнени времена. Като се има предвид разпространението на подземните винарни, иновативната организация и депониране на вино, както и уникалното популяризиране на лозарството, двете винарни се превърнаха в най-значимите и привлекателни обекти на културното наследство на Молдова. Тези винарни представляват изключителен пример за индустриално наследство, адаптирано към винопроизводството и туризма, поради което си заслужава да бъдат номинирани в Списъка на световното наследство“, се посочва в описанието на двете винарни, изготвено от ЮНЕСКО.
Молдова е представена в Списъка на световното културно и природно наследство на ЮНЕСКО с един обект – геодезическата дъга в Струве. Това е трансграничен обект, разположен на територията на десет държави: Норвегия, Швеция, Финландия, Естония, Латвия, Литва, Русия, Беларус, Украйна и Молдова.
(Тази информация се разпространява по споразумение между БТА и МОЛДПРЕС)