Начало Водещи Може ли светът да се обедини срещу търговската война, която започна Тръмп?

Може ли светът да се обедини срещу търговската война, която започна Тръмп?

29
Търговската война между САЩ и Китай

Обявеното този уикенд от президента на САЩ Доналд Тръмп решение да наложи широкообхватни мита на Канада, Мексико и Китай заплашва да разруши глобалната търговска система и световния икономически ред, разчитащ на американска икономика, която насърчава свободните инвестиции и свободните пазари.

Критиците предупредиха, че митата, които бяха наложени в отговор на опасенията на Тръмп от трафика на фентанил и нелегалната имиграция, може да доведат до скок на инфлацията, да осакатят американската промишленост и да превърнат Китай в още по-влиятелен център на световната търговия.

Въпреки че Тръмп в продължение на месеци предупреждаваше, че ще наложи мита, те се оказаха по-широкообхватни, отколкото мнозина анализатори очакваха, посочва „Ню Йорк Таймс“.

В неделя Пекин обяви планове за ответни мерки, след като Съединените щати наложиха 10-процентни мита върху китайския внос.

Китайското министерство на търговията заяви в изявление, че китайското правителство ще подаде жалба до Световната търговска организация и ще предприеме „контрамерки, за да защити твърдо собствените си права и интереси“.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп обяви в събота 10-процентни мита върху китайски стоки – както и 25-процентни мита върху вноса от Канада и Мексико – и заплаши да наложи подобни мерки срещу Европейския съюз.

Канада и Мексико незабавно обещаха ответни мерки.

Тръмп свързва налозите с незаконната имиграция и трансграничните потоци на опиоида фентанил, което доведе до скок на смъртните случаи от свръхдоза в САЩ.

Пекин отвърна, като каза: „Китай се надява, че американската страна обективно и рационално ще разгледа и ще се справи със собствения си проблем с фентанила, вместо да заплашва други страни с мита на всяка крачка.“

Изявлението на Китай не е толкова конкретно, колкото незабавните отговори от Мексико и Канада, чиито лидери наредиха контрамерки още в събота. Канадският премиер Джъстин Трюдо каза, че Отава ще наложи 25-процентни мита върху стоки на стойност приблизително 21 милиарда долара по-късно този месец.

Европа също отвърна на удара

В една търговска война няма победители и ако САЩ и Европа започнат такава, то „тогава, този, който се смее отстрани, ще е Китай,“ заяви днес върховният представител на ЕС за външната политика Кая Калас, предаде Ройтерс.

„Силно сме свързани помежду си. Ние се нуждаем от Америка, а Америка също се нуждае от нас“, каза Калас на неформалната среща на лидерите на ЕС в Брюксел днес, в която участва и българският премиер Росен Желязков.

ЕС е достатъчно силен, за да отговори на всякакви евентуални мита, наложени от САЩ, но целта трябва да бъде сътрудничество между търговските партньори, посочи германският канцлер Олаф Шолц.

„Ясно е, че като силна икономическа зона можем да формираме бъдещето си и да реагираме на тарифните политики. Но перспективата и целта трябва да бъде нещата да водят до сътрудничество“, каза той.

Ако търговските интереси на Европа бъдат нападнати, тя ще трябва да си извоюва уважение, каза френският президент Еманюел Макрон.

Той допълни, че най-новите изявления от страна на САЩ тласкат Европа към това да бъде по-силна и по-обединена.

Полският премиер Доналд Туск определи всякакви опити за започване на търговски войни като „пълна грешка“.

„Полша със сигурност ще бъде страна, която насърчава здравия разум и предпазливостта. Но трябва също така ясно да заявим, че всякакви планове за въвеждане на мита и (водене на) търговски войни са напълно погрешни“, предупреди той.

Междувременно, в неделя, Япония изрази опасения относно последиците от митата на Тръмп за световната икономика. Министърът на финансите Кацунобу Като каза пред японската телевизия: „ние сме дълбоко загрижени как тези тарифи могат да повлияят на световната икономика… Япония трябва да проучи внимателно тези политики и техните ефекти и да предприеме подходящи мерки“.

Президентът на САЩ Доналд Тръмп каза, че е възможно в „краткосрочен план“ сънародниците му да изпитат известен болезнен ефект от наложените широкообхватни мита върху вноса от Мексико, Канада и Китай, но посочи, че тези мерки са нужни за ограничаване на незаконната имиграция и наркотрафика, предаде Ройтерс.

„В краткосрочен план може да изпитаме известна, много малка болка и хората разбират това. Но в дългосрочен план САЩ са ограбвани от практически всяка страна в света“, каза той.

Първа жертва на търговската война – цената на петрола

Цените на петрола се повишиха рязко тази сутрин, след като президентът на САЩ Доналд Тръмп наложи мита на Канада, Мексико и Китай. Това породи опасения от проблеми с доставките на суров петрол от двата най-големи доставчика за САЩ, предаде Ройтерс. Подкрепа на котировките оказват перспективи за по-ниско търсене, допълва осведомителната агенция.

Фючърсите на сорта Брент от Северно море, който е референтен за Европа, поскъпнаха с 67 цента или 0,9 на сто до 76,34 долара за барел, след като по-рано отбелязаха 77,34 долара.

Котировките на американския лек суров петрол отчетоха ръст от 1,36 долара в азиатската търговия или 1,9 на сто до 73,89 долара за барел, след като достигнаха най-високата си стойност от 24 януари или 75,18 долара за барел по-рано през сесията.

Източници: БТА, „Ню Йорк Таймс“, „Политико“.