Начало Новини Може ли един референдум да реши проблема с масовия туризъм в Лисабон?

Може ли един референдум да реши проблема с масовия туризъм в Лисабон?

44
Може ли един референдум да реши проблема с масовия туризъм в Лисабон?

На 8 ноември група граждани и асоциации, обединени в Движение за провеждане на референдум за жилищно настаняване, депозираха в общинската асамблея на Лисабон (представителен орган на общината в Лисабон – бел. ред.) подписка с приблизително 6500 подписа на жители на португалската столица, които искат провеждането на референдум за премахването на краткосрочните наеми. Според общинската наредба са достатъчни 5000 подписа за провеждане на референдум. Целта е всички жилища в Лисабон, които в момента се отдават под наем за туристически цели (около 19 000) да се „завърнат“ на пазара като жилища за продажба или отдаване под наем за по-дълъг период от време. Подобно решение се смята за абсолютна необходимост от активистите за облекчаване на сериозната жилищна криза, която засяга португалската столицата и останалата част от страната от години.

Предложението ще бъде разгледано от общината в Лисабон, която ще създаде ad hoc комисия, обяснява седмичникът „Ешпресо“. Според Жозе Романо, началник на кабинета на председателя на общинската асамблея, комисията трябва да вземе решение за евентуалното провеждане на референдума до първата половина на декември, като след това ще е необходимо да се произнесе и Конституционният съд. Впоследствие председателят на общинската камара Карлош Моедаш от Социалдемократическата партия ще има пет дни, за да определи датата на референдума. Ако всичко върви  по план това може да да стане още през пролетта на 2025 г.

От известно време жителите на Лисабон, но и тези на други райони на Португалия, показват признаци на непоносимост към прекомерния наплив от туристи и инициативите за спиране на този масов наплив стават все повече. Манифестът на наскоро създадената асоциация „Лисабон за живеене – Спрете масовия туризъм“ очертава ясни причините за недоволството: „Жилища с необосновано високи цени, кооперации, в които преобладават апартаментите за краткосрочни наеми, улици, по които не може да се върви спокойно, тротоари, заети с маси и недостъпни за жителите, шумове, които смущават нуждаещите се от почивка след работен ден, историческо наследство, експлоатирано от фирми за насърчаване на туризма“.

Това са проблеми, с които се сблъскват много градове в Европа като Венеция, Дубровник и Барселона. Жителите на Лисабон, а вече и някои партии, призовават за „коригиращи“ мерки като защита на местната търговия, намаляване на броя на баровете и масите на открито, регламентиране на разписанията на обществения транспорт, повече инвестиции в почистване на улици и услуги за събиране на отпадъци, съобщава в. „Публико“.

Туроператорите не се забавиха с отговора си. Едуардо Миранда, председател на Асоциацията за краткосрочни наеми в Португалия, каза пред вестник „Диариу ди нотисиаш“, че „краткосрочните наеми осигуряват 46 на сто от нощувките в Лисабон“. Преустановяването на този бизнес би означавало да се осъдят на безработица около 45 000 души, заети в различни сектори като търговия, ресторантьорство или култура. Според него това би било смъртоносен удар за икономиката на града и неговия най-важен сектор. Миранда определи идеята за референдума като „демагогска и популистка“, която според него ще бъде отхвърлена от Конституционния съд. Освен всичко друго, това предложение заблуждава гражданите и ги кара  да мислят, че могат да решат жилищния проблем чрез премахване на дейност, която в много случаи е направила възможно възстановяването на отдавна изоставени жилища в историческия център.

Без съмнение туризмът играе важна роля в португалската икономика през последните години. През 2022 г., когато започна възстановяването от пандемията брутният вътрешен продукт (БВП) на Португалия е нараснал с 6,8 на сто. Според някои оценки именно туризмът е допринесъл с 4,2 на сто за това повишение. Секторът е спомогнал също и за растежа през 2023 г., както вероятно и за 2024 г. Проблемът е да се разбере колко устойчив е моделът. Както отбелязват активистите на „Лисабон за живеене – Спрете масовия туризъм“, не Лисабон живее от туризма, а туризмът живее на плещите на града. Хората, които живеят в градове, привличащи много посетители, в крайна сметка откриват, че туризмът предлага много работни места, но често заплащането е ниско, гарантирайки високи доходи само на собствениците на места за краткосрочно настаняване и хотелиерския сектор.

Към това трябва да се добави, че огромният брой туристи води до значителни разходи за услуги и инфраструктура, които почти изцяло падат върху общините. Неслучайно много администрации отдавна са решили да наложат данък върху нощувките. На 19 ноември общинската асамблея на Порто одобри предложението градската туристическа такса да се увеличи от две на три евро на вечер. Мярката е аргументирана с нарастването на разходите на общината, свързани с туризма в сектори като култура, градско наследство, околна среда, енергия, мобилност.

Общинската администрация на Порто изчислява, че през 2023 г. тези разходи възлизат на 15,5 милиона евро, което, разделено на 5,5 милиона регистрирани нощувки в града, се равнява на приблизително 2,8 евро на нощувка. Нуно Боржеш, член на Социалдемократическата партия, уточни, че решението не е взето само за покриване на разходите, а за „насърчаване на по-голяма социална справедливост, инвестиране в градската устойчивост и намаляване на туристическия натиск“.

Масовият туризъм поставя серия от много сложни проблеми пред обществото, а предложеният референдум в Лисабон дава твърде опростена опция за разрешаването им. Както твърди Жоао Виейра Перейра, директор на „Ешпресо“, краткосрочното настаняване създава проблеми и изкривявания. То е въведено като инструмент, който позволява на хората да спечелят малко пари, като дават апартамента си под наем за кратки периоди, но скоро се превръща в международен феномен, способен да трансформира дълбоко цели квартали (в някои райони на Лисабон ваканционните домове са 70 на сто от местата  за настаняване), като „смазва всичко“, като наемателите са изгонени от жилищата  без много скрупули, а старите търговци, принудени да затворят.

Тези проблеми, отбелязва Перейра, не могат да бъдат решени чрез премахване на краткосрочните наеми с един замах: вместо това би било необходимо да се „регулира сектор, който се разраства агресивно“. Това явление позволи на големи фондове за недвижими имоти да купуват цели кооперации, за да ги превърнат в нещо като луксозен хотел. Може би би бил по-подходящ референдум и последваща дискусия относно, а не срещу краткосрочните наеми. За туризма, а не срещу туризма.