18-годишният Ленар Монтерло, млад френско-германски колоездач, който изчезна в Иран миналия месец, е бил задържан от иранските власти за нарушение на закона, съобщи иранският външен министър Абас Арагчи в интервю за френския вестник „Монд“, според информация на агенция Франс прес.
Арагчи добави, че на френското посолство е било изпратено официално известие относно неговата ситуация.
Френското външно министерство потвърди, че е в постоянен контакт с иранските власти по отношение на статуса на френския гражданин.
Министерството отбеляза също, че съобщава и на семейството на задържания.
В изявление от ведомството бе отправен нов призив към всички френски граждани да избягват пътувания до Иран.
Двама други французи, Сесил Колер и Жак Пари, също задържани в Иран, са обвинени в шпионаж в полза на Израел и могат да получат смъртна присъда. Те бяха задържани на 7 май 2022 г., в последния ден от тяхната екскурзия в страната.