Начало Новини Мицкоски: Безотговорно е да твърдя, че македонският въпрос е затворен, след като...

Мицкоски: Безотговорно е да твърдя, че македонският въпрос е затворен, след като не сме в ЕС, а в България не се спазват основните права на македонците там

39
Мицкоски от Берлин: Оптимист съм, че скоро ще бъдем част от европейското семейство

Изненада от реакцията на Гърция, която нарече провокация думите му, че „македонският въпрос най-после трябва да намери своето решение, защото той не е решен, тлее, продължава от векове и все още съществува”, изрази в интервю от Ню Йорк за МРТ премиерът на Северна Македония Християн Мицкоски. 

„Целта и посланията ми са ясни. Като министър-председател би било безотговорно и предателство към македонския народ, към македонските граждани да кажа, че македонският въпрос е затворен в условия, когато ние не сме част от европейското семейство, а сме тръгнали по пътя много преди някои държави, които сега са членки (на ЕС). Това е отворен въпрос”, заяви Мицкоски, който поясни, че не разбира защо Гърция реагира, след като в изявлението му, направено на среща със изселници в Ню Джърси не е посочен конкретно никой.

По думите му, основната причина за това, че Северна Македония все още не е започнала преговори с ЕС са двустранните въпроси, „които не трябва да бъдат критерии и условия”.

„По-същински въпрос, е, че не можем да кажем, че македонският въпрос е затворен, след като Съдът за правата на човека има решения решения за македонците от другата страна на границата, в България, които казват, че българското общество не уважава основните човешки права на македонската общност там”, заяви Мицкоски.

На въпрос дали е осъществил някакви контакти с новото правителство на България, Мицкоски отговори, че няма  комуникация „с новия премиер на източната съседка”, но с удоволствие би се срещнал с него и ще седне да разговаря, „за да видим какви са възможностите”. 

„Единственото ми послание ще бъде, че щом договорите са валидни и трябва да се спазват за нас, то те трябва да са валидни и спазвани и за тях (България) и че двустранните въпроси не трябва да бъдат част от преговорния процес. За мен е ясно, че това, което приеха Османи и Ковачевски е проблем и че това винаги ще бъде поставено като условие. Но ако това условие важи за нас, тогава трябва да важат и всички други условия от онези договори, които са били подписани преди това, като Резолюцията за правата на човека, като Договора за (приятелство и) добросъседство. Всичко това трябва да бъде задължение за всички страни”, заяви Мицкоски.

По отношение на срещите си в САЩ с Александър Касаноф, заместник помощник държавния секретар на САЩ, отговарящ за Западните Балкани и с пратеника на Тръмп за специални мисии Ричард Гренел , на които е била обсъдена евроинтеграцията на Северна Македония и каква е реакцията спрямо отношенията между Скопие, София и Брюксел, Мицкоски каза, че до сега не е срещал „обективен дипломат, който да не симпатизира” на направеното от Северна Македония в „името на европейската интеграция”.

„Въпросът е как да стигнем до целта и как достойно да освободим този процес, който беше блокиран поради авантюристичната политика на предишното правителство, което смяташе, че всичко ще им бъде простено, ако подпишат всичко, което беше сложено на масата… и създадоха обективен проблем за европейската интеграция. Сега имаме сизифова задача да преодолеем всичко това, защото източната ни съседка (България) е в европейското семейство, а ние сме извън него и искаме да влезем в това семейство. В цялата тази амбиция ние избрахме стратегията да представим позициите си възможно най-силно и ясно и да се сприятеляваме, да градим приятелства и да намираме съюзници, за да намерим достойно решение, за което съм оптимист. Продължаваме да изграждаме приятелства, да търсим съюзници и да бъдем възможно най-ясни и гласни в този процес и смятам, че ако имаме реални и обективни европейски „базирани на заслуги“ критерии, които се основават на постижения, а не на двустранни въпроси, тогава процесът на присъединяване на (Северна) Македония най-накрая ще бъде освободен след две десетилетия,“ каза Мицкоски.

По повод дискусията в Северна Македония за причините за присъствието му в САЩ и резултатите от обявените срещи, Мицкоски уточни, че делегацията от Северна Македония е получила покана от Организационния комитет за инаугурацията на Доналд Тръмп, а целта на „това което прави опозицията” е поканата, а не резултатите от посещението му там да бъда превърнато в основна тема, но „същността на посещението ще се види в следващия  период”.