Американският президент Доналд Тръмп каза, че САЩ са готови да намалят митата си, застрашаващи европейските стоки, ако ЕС отвори още пазара си за американските компании, предаде ДПА.
„Ако те се съгласят да отворят Съюза за американския бизнес, ние ще им позволим да плащат по-ниски мита“, каза лидерът на САЩ на събитие, посветено на изкуствения интелект. Той имаше предвид продължаващите търговски преговори с Брюксел.
Тръмп добави, че в момента между двете страни се водят сериозни преговори.
САЩ преговарят от седмици с ЕС за сключване на търговско споразумение, чрез което да се избегне влизането в сила от 1 август на 30-процентни митнически ставки за облагане на вноса на стоки от Евросъюза.
Междувременно вчера в Берлин германският канцлер Фридрих Мерц и френският президент Еманюел Макрон показаха единство и дадоха сигнал, че ЕС е готов да отговори, ако преговорите с Вашингтон се провалят.
Германският правителствен говорител Щефен Корнелиус каза, че двамата лидери са се договорили опцията за налагането на допълнителни търговски мерки да остане на масата, в случай че обсъжданията със САЩ ударят на камък. Той допълни, че Мерц и Макрон са готови, ако е необходимо, да изработят и още реципрочни мерки.
Корнелиус посочи, че Германия и Франция възнамеряват да действат в тясно съгласие с Италия и Европейската комисия, особено сега, когато преговорите с Вашингтон са на финалната права.
Британският в. „Гардиън“ пише, че ЕС и САЩ са близо до сключването на търговско споразумение, по силата на което ще бъдат наложени 15% мита върху повечето вносни стоки от ЕС.
Окончателното решение обаче остава в ръцете на президента на САЩ Доналд Тръмп, но ако споразумението бъде договорено, това би означавало, че сделката за ЕС ще бъде по-неизгодна от тази на САЩ с Великобритания, която се съгласи на 10% базови мита, коментира вестникът.
Това ще бъде трудна за приемане истина за германската автомобилна индустрия, чиито мита ще бъдат намалени от 27,5%, но все пак ще бъдат повече от пет пъти по-високи от 2,75-процентовото вносно мито, което бе в сила, преди Тръмп да се върне в Белия дом, добавя изданието. Въпреки че все още няма финализирана сделка, става ясно, че се обмисля и допълнително намаляване на митата или премахване на алкохолните напитки от списъка с обложени с мита стоки, което би било победа за износителите на уиски и коняк в ЕС и за износителите на бърбън в САЩ.
Източник: БТА