Лимфо Лефалатса открива, че е загубила работата си в текстилната фабрика в Лесото след решението на американския президент Доналд Тръмп да наложи високи мита на износа от малките африкански държави, съобщава Ройтерс.
„Бях в шок. Нещата просто не се подреждат“, сподели 29-годишната жена от дома си в столицата Масеру.
Заплатата на Лефалатса, която е около 3000 ранда или 168 долара (рандът е валутата на Южна Африка, а Лесото също използва лоти), вече не е налична и тя не може да разбере причината за това.
След като Тръмп обяви новите мита върху вноса от почти всички търговски партньори през април, Лесото беше определено с най-високата ставка – 50%. Лесото получи най-високото мито.
Политиците в Лесото бяха изненадани, тъй като тяхната страна, „за която почти никой не знае“, бе неоснователно засегната, въпреки че Лесото е бил успешен пример за американска програма, подкрепяща бедни африкански икономики чрез търговия.
Администрацията на Тръмп защити тарифите, представяйки ги като „реципрочни“, твърдейки, че Лесото налага 99% тарифи на американски стоки. Властите в Лесото оспорват тези данни и казват, че не знаят откъде идват.
Държавният департамент на САЩ не е отговорил веднага на искането за коментар. Текстилната индустрия в Лесото, най-важната експортна сектора в страната, е абсолютно зависима от Закона за африканския растеж и възможности (AGOA), който предлага безмитен достъп до американския пазар за определени африкански държави.
С помощта на това предимство, Лесото успя да развие текстилен сектор, който стана основният частен работодател в страната, предоставяйки около 40 000 работни места и генерирайки 90% от индустриалния износ, според данни от „Оксфорд икономикс“ (Oxford Economics).
Износът за САЩ, регулиран от AGOA, включва производството на марки дънки като „Ливайс“ и „Вранглер“ и допринася с 10% от брутния вътрешен продукт на Лесото от 2 милиарда долара.
Тази седмица Лесото обяви извънредно положение, тъй като „младежката безработица и загубата на работни места“ нарастват заради несигурността около митническите политики на Тръмп.
Въпреки че Тръмп временно спря въвеждането на новите мита, секторът вече е изпитал сериозни последици. Много американски вносители отменят поръчки заради заплахата от 50% мито, което води до масови съкращения.
Все още няма окончателна информация относно тарифите или плановете на Белия дом за вноса от Лесото. 90-дневният срок за отлагане на митата изтича днес, а бизнесмените в сектора са притеснени.
Говорител на Министерството на търговията на Лесото отказа коментар, докато правителството не получи официална информация от администрацията на Тръмп.
„Работодателите… се опитват да избягват нови поръчки, за да не натрупват разходи, които не могат да покрият“, каза независимият анализатор Лефу Таела пред Ройтерс.