Начало Новини Министерството на правосъдието на САЩ обвини руския телевизионен водещ Дмитрий Саймс в...

Министерството на правосъдието на САЩ обвини руския телевизионен водещ Дмитрий Саймс в нарушаване на санкциите, а шестима руснаци – в кибератаки

74
Министерството на правосъдието на САЩ обвини руския телевизионен водещ Дмитрий Саймс в нарушаване на санкциите, а шестима руснаци - в кибератаки

Министерството на правосъдието на САЩ съобщи днес, че е повдигнало обвинения на живеещия във Вирджиния руски телевизионен водещ Дмитрий Саймс и съпругата му Анастасия по две отделни схеми за нарушаване на наложените от Вашингтон санкции, предаде Ройтерс.

Саймс и съпругата му са обвинени в пране на пари и нарушаване на американските санкции в полза на Първи канал – руска държавна телевизия, на която бяха наложени санкции през май 2022 г.

В замяна на предоставянето на услуги като водещ и продуцент прокурорите твърдят, че Саймс и съпругата му са получили над 1 милион долара, личен автомобил и шофьор, парична помощ за закупуване на апартамент в Москва и екип от 10 служители от руския Първи канал.

Във втория обвинителен акт Анастасия Саймс е обвинена в нарушаване на санкциите в полза на Александър Евгениевич Удодов, руски олигарх, обект на санкции от февруари 2023 г. Тя е обвинена, че е купувала произведения на изкуството и други антики за Удодов от галерии и аукционни къщи в САЩ и Европа. Предметите са били изпращани в резиденцията на двойката във Вирджиния, където са били съхранявани, докато могат да бъдат изпратени в Русия, според прокуратурата.

Двете обвинения бяха обявени само ден след като САЩ предприеха правни действия срещу Русия в борбата с предполагаемите усилия за намеса в президентските избори през 2024 г., включително повдигане на обвинения срещу двама служители на руската държавна медийна мрежа Ар Ти (RT) и налагане на санкции на Ар Ти и нейния главен редактор.

Те бяха обявени в деня, в който министерството на правосъдието обяви обвинения срещу петима членове на руското военно разузнаване и един руски цивилен във връзка с предполагаеми усилия за извършване на кибератаки срещу Украйна и нейните съюзници, отбелязва Ройтерс. Според обвинителния акт тези хакерски нападения са започнали още през 2020 г. – две години преди руската пълномащабна инвазия в съседната страна.

Саймс имигрира в САЩ през 1973 г. и по-късно става американски гражданин. Въпреки че той и съпругата му поддържат дом в Хънтли, Вирджиния, прокурорите заявиха, че двамата остават на свобода и се смята, че се намират в Русия.

В продължение на много години Саймс беше известен най-вече с ролята си на бивш президент и главен изпълнителен директор на Центъра за национални интереси – външнополитически мозъчен тръст, който преди се е застъпвал за подобряване на отношенията между САЩ и Русия.

През 2022 г. той се оттегли от ролята си там и започна да работи като модератор на московското предаване „Голямата игра“ по руския Първи канал.

Ролята на Саймс в Центъра за национални интереси вече беше обект на проверка от страна на бившия специален съветник Робърт Мълър, на когото беше възложено да разследва дали предизборния екип на бившия президент Доналд Тръмп е бил в сговор с Русия.

В разследващия доклад на Мюлер се изтъкват връзки между зетя на Тръмп Джаред Къшнър и Саймс. Политологът е предоставил на Къшнър писмо, в което се излагат тези за Русия, които Тръмп може да използва.

Саймс обаче не беше обвинен в никакви нарушения.

През 2018 г. Ройтерс ексклузивно съобщи, че Центърът за национални интереси, начело със Саймс, тайно се е опитал да организира срещи между служители на министерството на финансите и Федералния резерв на САЩ и Мария Бутина, която по-късно беше осъдена за заговор за оказване на влияние върху американски консервативни активисти и за проникване в мощна група за защита на правата на притежателите на оръжие.

Бутина беше депортирана, след като излежа присъда във федерален затвор във Флорида, и сега е депутатка в руския парламент.