Начало Новини Минимално нарастване на икономиката на Германия през тази година прогнозират водещи институти

Минимално нарастване на икономиката на Германия през тази година прогнозират водещи институти

34
Минимално нарастване на икономиката на Германия през тази година прогнозират водещи институти

Брутният вътрешен продукт (БВП) на Германия ще нарасне само с 0,1 на сто през тази година. Това сочи пролетната прогноза на водещи германски изследователи, представена в прессъобщение до БТА от икономическия институт „Ифо“ (Ifo), една от научните организации, изготвили прогнозата.

Сред тях са и Институтът за икономически изследвания „Лайбниц“ към Университета в Мюнхен, Институтът за икономически проучвания в Хале (IWH), Институтът за икономически изследвания „Лайбниц“ (RWI), Австрийският институт за икономически проучвания ВИФО (WIFO), Институтът по въпросите на световната икономика в Кил (IfW Kiel), както и Институтът за съвременни изследвания във Виена.

Научните организации очакват БВП на Германия да се повиши с 1,3 на сто през 2026 година. 

В краткосрочен план обаче новата търговска политика на САЩ и непредсказуемите действия на администрацията във Вашингтон оказват натиск върху икономиката на Германия, сочат авторите на анализа. 

Митата върху вноса в САЩ на алуминий, стомана и превозни средства  вероятно ще забавят растежа на германския БВП през тази и през идната година с по 0,1 процентни пункта.

Конкретните ефекти от митата обаче е трудно да бъдат определени количествено, тъй като тарифните ставки никога не са били повишавани толкова рязко в условията на глобализация на световната икономика, посочват изследователите.

„Геополитическото напрежение и протекционистката търговска политика на САЩ изострят и без това напрегнатата икономическа ситуация в Германия“, подчертава Торстен Шмит, водещ анализатор към Института за икономически изследвания „Лайбниц“ (RWI).

„Освен това германските предприятия са изправени пред засилена международна конкуренция, особено от страна на компаниите в Китай. Не на последно място, структурните слабости, сред които са недостигът на квалифицирана работна сила и значителните бюрократични пречки, се отразяват негативно на растежа (на икономиката – бел. ред.)“, посочва още Торстен Шмит.

Ситуацията на пазара на труда в Германия се влошава значително. От средата на 2022 г. насам броят на безработните е нараснал с 20 на сто. Това се равнява на повече от 400 000 души. По този начин равнището на безработица се е повишило от 5 на сто на 6,3 на сто. Най-сериозна загуба на работни места е отчетена в производствения сектор, в строителството и в сферата на бизнес услугите. В същото време трудовата заетост в германския публичен сектор, в сферата на образованието и на здравеопазването, продължава да се увеличава, отбелязват авторите на проучването. Те очакват безработицата в Германия да нарасне през идните месеци. Нейното равнище ще остане устойчиво, докато икономическата ситуация в страната не се подобри през 2026 г., посочват изследователите.

Те отбелязват, че Германия има структурни икономически проблеми. Те не могат да бъдат решени просто чрез увеличаване на държавните разходи, изтъкват анализаторите. 

Според тях част от решението на тези проблеми е предприемането на спешни реформи за повишаване на производствения капацитет в страната.

Изследователите отбелязват още, че системата за социално осигуряване в Германия трябва да бъде адаптирана към демографските промени, за да бъде прекратено рязкото нарастване разходите, които не са свързани с изплащането на трудови възнаграждения.