Изследването на минералното съдържание в косата може да раскрие нивото на стрес, според проф. Милен Богданов от СУ „Св. Климент Охридски“. Той представи данни на инициативата „Красива наука“, която разглежда връзката между стреса, косата и как анализът може да помогне за оптимизиране на хранителния режим и предотвратяване на заболявания.
Докладите на екипа му показват, че косата задържа минералите, които са били в тях в момента на отрязване. Това позволява да се следи за недостиг или излишък от определени минерали при различните изследвания. Ефектът се наблюдава дори в коса, отрязана преди много години. Това позволява да се анализира развитието във времето.
Минералите са ключови за организма, тъй като участват във всички процеси, но не се произвеждат от организма и трябва да се приемат чрез храната, обясни проф. Богданов.
Косата може да разкрие хронични състояния и да покаже как те могат да бъдат коригирани с правилно хранене. Професорът сравни анализа с диригент, координиращ оркестъра. Той посочи, че този вид анализ не може директно да се сравнява с кръвните тестове, но допълва добре тях.
Анализът на косата може да покаже нивата на стрес, състоянието на имунната система, работата на надбъбречните и щитовидната жлеза, толерантността към въглехидрати и много други. Той може да предвиди нуждата от специфични минерали и да препоръча съответните храни или добавки. Подобни изследвания са популярни в различни държави, като Канада, Австралия и САЩ, посочи ученият.
Стресът е всяко взаимодействие с околната среда. Например, храненето в последния час преди сън създава стрес, тъй като метаболизмът забавя по време на сън. Препоръчва се храната да се приема няколко часа преди лягане. Прекомерната физическа активност и липсата на движение също са форми на стрес, които трябва да бъдат коригирани, добави проф. Богданов.
За да постигнем оптимална енергия и издръжливост, трябва да избегнем патологични състояния или да помогнем на организма да се справи с тях. Тялото може да се адаптира на различни предизвикателства, ако получи правилните ресурси. Нужно е да се подготви за стимулиране на метаболизма и да се постигне баланс между активност и почивка, заключи ученият.
Анализът на косата може да определи метаболитната скорост и типа на индивида. Според проф. Богданов съществуват два основни метаболитни типа – бързи и бавни оксидори. Всеки тип изисква специфичен хранителен режим. Бързите метаболизират по-бързо, докато бавните по-бавно. Промените в начина на живот, храненето и други фактори могат да променят тези типове, посочи ученият.