Начало Водещи Миграция, сигурност и икономика: Какви са приоритетите на датското председателство на Съвета...

Миграция, сигурност и икономика: Какви са приоритетите на датското председателство на Съвета на ЕС

64
Дания европредседателство

Дания пое председателството на Съвета на ЕС на 1 юли 2025 г., което преминава под мотото „Силна Европа в променящия се свят“. Основните предизвикателства и приоритети на датското председателство са ясно очертани в официалната програма и изявленията на премиера Мете Фредериксен и ресорните министри.

Сигурност и отбрана

Европейската сигурност е приоритет №1 за Дания, особено след руската инвазия в Украйна през 2022 г. Дания настоява държавите членки да спазват ангажиментите си за увеличаване на военните разходи и ускоряване на превъоръжаването на Европа, с цел ЕС да бъде способен да се защитава самостоятелно до 2030 г.

Ще се работи за засилване на защитата на критична инфраструктура (кабели, тръбопроводи), както и за по-висока готовност на ЕС за реакция при потенциални заплахи.

Сътрудничеството с НАТО за подобряване на сигурността и отбраната също е изведено като ключово направление.

Външна политика и заплахата от Русия

Дания открито заявява, че Русия е върнала войната на европейския континент, което изисква единен и силен отговор от ЕС. Подкрепата за Украйна остава водеща, като се планира засилване на военната и хуманитарна помощ и ускоряване на процеса по европейска интеграция на страната.

Датското председателство ще се стреми към по-голяма стратегическа автономия на ЕС и намаляване на зависимостта от външни заплахи, включително чрез енергийна диверсификация и зеления преход.

Миграция

Борбата с незаконната миграция и търсенето на „нови и иновативни решения“ са част от приоритетите на Дания. Страната е известна с една от най-строгите миграционни политики в Европа, като се очаква тя да настоява за изнасяне на процедурите по предоставяне на убежище извън територията на ЕС.

Обмисля се въвеждане на ограничаване на обхвата на решенията на Европейския съд по правата на човека, ако те противоречат на европейските интереси, както и преосмисляне на Европейската конвенция за правата на човека, ако тя „защитава неправилните хора“.

Дания подчертава, че нередовната миграция не трябва да застрашава европейското единство и настоява за по-строг контрол на външните граници.

Конкурентоспособност и зелен преход

Дания ще акцентира за повишаване на конкурентоспособността на европейската икономика чрез намаляване на бюрократичната тежест и оптимизиране на регулациите.

Енергийната сигурност ще бъде тясно обвързана със зеления преход и намаляване на зависимостта от изкопаеми горива.

Очаква се по време на председателството да бъде подкрепено разширяването на ЕС, с фокус върху потенциалното членство на Украйна, е друг важен елемент от дневния ред на датското председателство.

Европа трябва да може да се защити сама до 2030 г.,

каза преди дни посланикът на Дания у нас Флеминг Стендер. Нашата Европа трябва да бъде по-силна в политическо, икономическо и военно отношение. ЕС трябва да може да отговори на предизвикателствата, пред които се изправя, посочи дипломатът пред депутати.

Той допълни, че Европа трябва да е подготвена срещу „всякаква атака“, и да бъдат осигурени стабилност на външните граници на Европа. Друг акцент в сигурността на континента е ефективната борба с дезинформацията и фалшивите новини.

Актуалните тенденции подчертават нуждата от разширяване на ЕС на базата на резултати и на достойнства в тон с Копенхагенските критерии. Ще приоритизираме Молдова, Западните Балкани и Украйна в този процес, каза още посланик Стендер.

Друг фокус на председателството на Дания е фокус върху икономическата сигурност.

Европейската политика трябва да остане отворена към развитието на пазара, заяви посланикът и добави, че откъсването от руската енергия остава ключов приоритет. До 2050 г. искаме да сме климатично неутрален континент, каза още Флеминг Стендер.

ЕС трябва да работи с НАТО за подобряване на сигурността и отбраната, се посочва в програмата на Датското председателство. Военното нападение на Русия срещу Украйна показа спешната необходимост от ускорено развитие на европейското отбранително производство и от възпиране на хибридните заплахи, подкрепата за Киев ще бъде сред водещите цели на председателството, се допълва в документа.

Днешните геополитически предизвикателства показват необходимостта от разширяване на ЕС. Това се отнася особено за Украйна и председателството ще се стреми към значителен напредък, но също и за Молдова и страните от Западните Балкани, отчита председателството. Дания предвижда също да работи за постигане на съгласие по следващия бюджет на ЕС.

Председателството има доста амбициозен дневен ред и ще направим всичко възможно да постигнем тези приоритети, но ни трябва съгласието на всички държави членки. След шест месеца ще докладвам резултатите от това председателство, каза още посланикът.

Относно разширяването на ЕС и конкретно въпросите с Република Северна Македония (РСМ) посланикът посочи, че ще се спазва споразумението от 2022 г. Ще се придържаме към тази рамка и ще следваме това, което е договорено, добави посланик Флеминг Стендер.