Изследвания показват, че психичното заболяване често може да се прояви като физически симптоми. Депресията може да се прояви като главоболие, тревожност като гастроинтестинални проблеми или посттравматично стресово разстройство като болка в гърба, съобщава „Медикал експрес“.
Явлението е особено често срещано сред американците с азиатски произход, показват проучванията. Необходими са повече изследвания, за да се разбере защо, но психолозите предполагат, че това може да е свързано със заклеймяването на психичните заболявания в много азиатски култури, което пречи на хората да го обсъждат открито и традиционните възгледи на Изтока на взаимосвързания ум и тяло.
Но много специалисти от болничните заведения не са наясно с тези соматични, или физически, симптоми на психично заболяване сред американците с азиатски произход, поради което население, наброяващо около 21 милиона, остава с неопределена диагноза и съответно не бива лекувано.
На хората от която и да е култура понякога може да е трудно да се изрази вербалния опит от травма.
Нари Кит вижда това ежедневно в работата си с камбоджански бежанци в Северна Филаделфия. Много хора идват при нея с оплаквания от болка в гърдите, главоболие и стомашни проблеми. Но техните лекари не са успели да намерят физическа причина.
Те често имат постоянен, нелекуван пост-травматичен стрес от войната (ПТСВ) и геноцида в Камбоджа през 60-те и 70-те години, каза Кит, изпълнителен директор на организацията с идеална цел Интегрирани и целеви човешки служби.
„Наличието на такъв жизнен опит не изчезва, освен ако не го обработиш“, каза тя.
Проучване от 2013 г. на Масачусетската болница и Харвардското медицинско училище документира болезнеността на шията като общ симптом на ПТСВ сред камбоджанците в Америка. Изследователите предполагат, че това е свързано с психичната травма на хората по време на геноцида, принудени да носят тежки товари от пръст, окачени от двете страни на прът, балансирани на вратовете им.