Начало Култура Литературно четене по повод Деня на Европа и 80 години от края...

Литературно четене по повод Деня на Европа и 80 години от края на Втората световна война организира в Плевен местното Сдружение „Дружество на писателите“

29
Литературно четене по повод Деня на Европа и 80 години от края на Втората световна война организира в Плевен местното Сдружение „Дружество на писателите“

В Плевен местното Сдружение „Дружество на писателите“ организира литературно четене, за да почете Деня на Европа и 80-годишнината от края на Втората световна война. Събитието се проведе в Художествена галерия Колекция „Дарение Светлин Русев“.

Сред участниците бяха автори като Лалка Павлова, Витка Витанова, Атанас Славчев, Венета Йочева и Люлин Занов, както и млади дарования от Професионалната гимназия по механоелектротехника (ПГМЕТ), под ръководството на тяхната учителка Наташа Басарова, която е член на Дружеството. Водещ на вечерта беше поетът Валери Петров.

„Вследствие на Втората световна война човечеството загуби над 70 милиона души, а Съветският съюз – повече от 27 милиона. Чрез днешното събитие отдаване на почит както на годишнината от края й, така и на Деня на Европа. Тези дати имат особено значение спрямо настоящите конфликти и недоразумения по света“, заяви поетесата Татяна Любенова, секретар на Дружеството на плевенските писатели пред БТА.

По време на началото на събитието беше направено едноминутно мълчание в памет на писателя Пелин Пелинов. Лалка Павлова припомни накратко неговото творчество и по-късно прочете собствено документално есе, написано на място през 2014 г., свързано със събитията между Русия и Украйна.

Четирима млади поети от клуб „Театър в рими“ от ПГМЕТ представиха свои произведения. Участниците са ученици от 8-ми до 12-ти клас, а техният ръководител прочете стихотворение, написано специално за случая. Заглавието е „Ден на Европа“. „Да продължим да търсим правдата, обединени, независимо от различията си“, е посланието на творбата.

Музикалният фон на събитието беше осигурен от цигуларя Пламен Иванов. „С музиката на Моцарт да почетем милионите жертви на войната. Дори една изгубена душа е нарушение на природните закони. Моцарт е най-близо до естетическото съвършенство и хуманността“, сподели той преди началото на своето изпълнение.