Либия, която представя собой транзитна спирка за многобройни мигранти, стремящи се към Европа, анонсира нова стратегия за справяне с нелегалната миграция по време на среща днес с европейския комисар и вътрешните министри на Гърция, Италия и Малта, съобщава агенция Франс прес.
„В партньорство с няколко съюзнически държави ще започнем мащабна национална кампания за борба с трафика на хора“, заяви ръководителят на Правителството на националното единство в Триполи, Абделхамид Дбейба.
Дбейба говори пред европейския комисар по миграция Магнус Брюнер, а на срещата присъстваха и италианският и малтийският министри на вътрешните работи – Матео Пиантедоси и Байрон Камилери, заедно с министъра на миграцията на Гърция, Танос Плеврис. Либийският представител подчерта нуждата от „политическа подкрепа“ от страна на Европейския съюз и страните, засегнати от миграционните потоци.
„Не можем да разрешим миграционния проблем без подкрепата на приятелски нации“, подчерта той. „Ситуацията надхвърля нашите възможности“.
Министерството на вътрешните работи конкретизира основните направления на плана: увеличаване на присъствието и контрол на сигурността в общините, по морските маршрути и по границите, експулсиране на част от мигрантите, а също така легализиране на „онези, които са нужни на либийската икономика“.
Либийският вътрешен министър Имад Трабелси посочи, че страната, с население от около 7 милиона, има „между 3 и 4 милиона нелегални мигранти, които призоваваме да напуснат“.
След свалянето на режима на Муамар Кадафи през 2011 г., Либия се утвърди като важен маршрут за мнозина, опитващи се да достигнат Европа по море, рискувайки живота си. Мигрантите, заловени от либийските власти в международни води и сред които много не успяват да достигнат италианския бряг, който е на около 300 километра, биват връщани обратно в Либия, където често са задържани при условия, критикувани от ООН и неправителствени организации, според АФП.
„Амнести Интернешънъл“ изрази становище, че сътрудничеството на Европейския съюз с Либия по миграционните въпроси е „аморален“ и еквивалент на „съучастие в ужасяващи нарушения на правата на човека“, подчертавайки условията, при които мигрантите са задържани. ЕС трябва да преосмисли своята подкрепа за либийското правителство и свързаните с него въоръжени групи, подчертава правозащитната организация.