Начало Водещи Лена Бориславова скочи срещу скандалния клип с Диона, която шмърка енергиен прах

Лена Бориславова скочи срещу скандалния клип с Диона, която шмърка енергиен прах

409
Рекламата с Диона предизвика вълна от възмущение
Рекламата с Диона предизвика вълна от възмущение

Реклама на енергиен прах в Инстаграм, в която участва певицата Диона, предизвика вълна от възмущение в социалните мрежи. Потребители реагираха остро срещу начина, по който рекламата е поднесена, тъй като консумацията на продукта наподобява прием на наркотично вещество.

Лице в скандалното видео е Диона, която беше задържана да шофира с положителна проба за кокаин.

„Рекламата очевидно е успешна, защото всички социални мрежи са залети с нея“. Това отбеляза във фейсбук депутатката от ПП-ДБ Лена Бориславова. Ето какво още написа тя:

„Докато Възраждане създават несъществуващи проблеми и спират неслучваща се в училище пропаганда, родни „инфлуенсъри“ пропагандират по особено безотговорен начин „шмъркане“ на нова енергийна напитка като „напълно безопасна и здравословна.

Само че енергийните напитки не са здравословни, нито безопасни, особено за деца и подрастващи. Проучванията сочат, че консумацията на енергийни напитки води до високо кръвно, сърдечносъдови проблеми, главоболие, стрес и хиперактивност. Според данни за 2014 г. младите хора у нас, включително децата от 8 до 12 клас приемат такива напитки 5 пъти седмично, а оттогава се наблюдава увеличение на консумацията, като на места търсенето е по-високо от това на бутилирана вода.

Заедно с колегата Васил Пандов веднага ще изпратим следните въпроси към компетентни институции, за да разберем дали и какви са съществуващите рискове за подрастващите във връзка с този нов продукт, рекламиран по меко казано спорен и безотговорен начин:

Към МВР: Има ли връзка и съпричастност на лицата, които разпространяват новия енергиен продукт, с криминални деяния? Кои са тези лица, които са създали мрежата за доставка на новия енергиен продукт? Как се контролира продажбата им в интернет? Кои са каналите за разпространение на този продукт и съвпадат ли с такива на наркотични и други забранени вещества?

Към БАБХ: проверена ли е безопасността на този продукт? Какви съставки съдържа и има ли риск от тяхната употреба чрез вдишване през носа?

Към Министерство на здравеопазването: какви рискове крие употребата на този иновативен продукт? Специфичният начин за приемането му може ли да допринесе към насърчаване на употребата на забранени наркотични вещества и на развити зависимости? Мярка в борбата със зависимостите минава и през правилно здравно образование в училище. Това са темите и проблемите, на които трябва да търсим решения, ако искаме да предпазим децата на България.

П.С. Неправилен се оказа споменът ми за приемането на ЗИД на Закон за здравето, с който се забранява продажбата на енергийни напитки на непълнолетни. Ще предложа на парламентарната ни група отново да внесем този ЗИД“, пише още депутатката от ПП-ДБ.

С коментар във фейсбук излезе и друг депутат от ПП-ДБ – д-р Александър Симидчиев, който е шеф на здравната комисия.

„На фона на измислени заплахи за психосоциалното здраве на децата ни, има РЕАЛИЗИРАЩИ се сега заплахи за физическото им здраве. Инхалирането през носа носи ясни медицински рискове. Освен това е и поведенчески модел, „нормализиращ“ употребата на забранени субстанции“, написа той в профила си.

Комисията за защита на потребителите обяви, че ще санкционира с до 30 000 лева фирмата, разпространяваща енергийния прах, рекламиран от певицата Диона в Instagram.

Причина за санкцията е, че липсва информация на сайта на търговеца за адреса и форма за отказ от поръчката. Междувременно от КЗП са изпратили сигнал още преди месец до Министерството на здравеопазването относно състава на продукта, пише Нова телевизия. Засега отговор от здравните власти не е получен. Сигнали от потребителите пък са изпратени още преди месец до институциите.

Продуктите „енергиен сниф“ и „алтернатива на енергийни напитки“ не са разрешавани от Министерството на здравеопазването (МЗ). Това съобщиха от пресслужбата на МЗ по повод постъпил сигнал за онлайн продажбата на продуктите, Предстои незабавна съвместна проверка на компетентните органи за установяване на произхода им. Сезирани са и Агенцията по безопасност на храните и Изпълнителната агенция по лекарствата.

Продуктите са нови, с нестандартен начин на употреба, с неясна законова квалификация и съставки, създаващи потенциален риск за здравето при прекомерна употреба, допълниха от МЗ.

Представената в сайтовете информация е подвеждаща за потребителите, тъй като се посочва, „че те не съдържат характерни за храните съставки (глутен, захар), че са веган или че са еквивалент на енергийни напитки“, допълниха от МЗ.