Една от целите на Пеевски е да изтрие „Продължаваме промяната“ от политическата карта на България, казва в интервю за ДВ Лена Бориславова. Тя говори за обвиненията на прокуратурата, повдигнати срещу водещи фигури на ПП.
ДВ: Да започнем от обвинението на прокуратурата към Вас. Какъв е проблемът в него – че Ви набеждава в нещо, което не се е случило, или че използва случилото се за политически цели?
Лена Бориславова: Прокуратурата само за пет работни дни подложи на политическо преследване уж с правни аргументи трима души от ръководството на „Продължаваме промяната“. Начинът, по който го направи и моментът, който избра, показват, че това не е случайно съвпадение на обстоятелствата, а поредната политическа интервенция на прокуратурата.
ДВ: Вън от политиката, тези обвивания доколко са правно издържани и могат да издържат?
Лена Бориславова: Това, което виждам и по трите обвинения, е само наслагване на твърде противоречиви и често взаимоизключващи се показания. Петя Банкова например месеци наред заявявала пред Асен Василев, че се бори срещу корупцията, и той понеже уж бил корумпиран, точно нея избрал за шеф на митниците – това е нелогично. Или пък защо тя пред някого, когото познава едва от няколко месеца, изведнъж ще започне да споделя в пълни детайли как е извършвана корупция с нейно участие и в нейна полза, и дори, че е разстроена, защото не е получила достатъчно облаги от тези корупционни деяния. Меко казано звучи нелогично и навежда на мисълта, че показанията ѝ са резултат на непреодолим натиск в ареста, съчетан с обещание да излезе оттам. Прави впечатление, че след подобни изявления задържаните лица, които са ги дали, за броени дни биват освободени от прокуратурата. И това по правило е съпътствано от публикации в жълтите медии и на поверителни протоколи от разпитите им. Поражда се обоснованото заключение, че е сключена сделка с прокуратурата – спасяваш си кожата срещу показания против ПП. В случая с госпожа Банкова обаче многократно сме заявявали, че не я обвиняваме, защото тя е била поставена в много тежка ситуация – арестувана и кой знае как притискана, въпреки че е сериозно болна.
ДВ: Какви политически задачи трябва да решат обвиненията срещу Вас, щом смятате, че затова са повдигнати?
Лена Бориславова: Според мен те имат две големи политически задачи. Първата е ПП да бъде поставена в подчинена позиция, за да може да се контролира поведението ѝ като ни накарат да влезем в преговори с този, който ще ни предложи закрила от произволите на съдебната система. Виждали сме го назад във времето, но с нас няма да им се получи, независимо че никоя друга политическа сила не е била обект на такова внимание от прокуратурата и то за краткото време, от което съществуваме.
Втората голяма политическа задача е да се изпрати сигнал към останалите политически сили и особено към ГЕРБ, че ако те не слушат, може същото да им се случи и на тях. Дори г-н Борисов се изнерви и размаха пръст на прокуратурата – предупреди ги, че им предстоят избори, което аз тълкувам, че неговата квота във Висшия съдебен съвет с изтеклия мандат може да смени посоката при решението кой да бъде следващият главен прокурор.
ДВ: Но във връзка с обвиненията стана популярен и един друг цитат на Бойко Борисов – че ако поискат свалянето лично на Вашия имунитет, той ще поиска от депутатите си да не го гласуват и ще се замисли дали да не подпише декларацията за санитарния кордон около Делян Пеевски. Защо впрочем отказвате жеста му, след като индиректното послание, съдържащо се в него, е, че прокуратурата е изпълнила политическата воля на Делян Пеевски?
Лена Бориславова: Защото аз не мога да допусна моят имунитет да бъде разменна монета за това дали Борисов ще подпише, или няма да подпише декларацията. Избирателите очакват от нас да се водим от политически принципи, а не от инстинкт за самосъхранение. Ако бях приела тази „оферта“, всъщност щях да помогна да се осъществи първата политическа задача – моето поведение и това на партията да бъде поставено в зависимост от акцията на прокуратурата.
ДВ: Не мислите ли обаче, че самата му реакция към обвинението на прокуратурата срещу Вас, е първият отчетлив знак за очакваното от него отдалечаване от Пеевски и Сарафов?
Лена Бориславова: Не мисля. Такъв знак щеше да е, ако беше подписал декларацията, независимо дали ми искат имунитета или не. Не виждам защо двете неща трябва да са взаимносвързани в главата на Борисов. Фактът, че от ГЕРБ отказват да коментират по какъвто и да е начин закона за съдебната власт и че питат Конституционния съд за допустимостта на санитарния кордон, показва, че те нямат никакво намерение да участват в законодателно ограничаване на избирането на Сарафов. И демонстрират зависимости, които ги карат да спират всякакви реформистки опити в съдебната власт.
ДВ: Тоест, в ПП продължавате да не вярвате, че е възможно Борисов да се отдалечи от Пеевски?
Лена Бориславова: До този момент на практика не го е показал с нито един политически акт. Та той развали преговорите и прекъсна ротацията, само защото не искахме повече Калин Стоянов, който сега е депутат на Пеевски, да бъде вътрешен министър и Пеевски да има запазена квота в регулаторите. Това, което ни научи политиката за тези две-три години, е, че не трябва да живеем с нереалистични очаквания.
ДВ: Нямате ли чувството, че този път Делян Пеевски е решил да изтрие ПП от политическата карта на страната?
Лена Бориславова: Това е една от целите му, защото ние останахме единственият силен глас, който не влиза в условности – хайде да опитаме пак дори с риск пак да се провалим. Казвам го без оценка за стратегията на колегите от „Демократична България“ – тя има своите основания. Но ние не искаме да повтаряме грешките, които допуснахме в така наречената от мен сглобка – да изглеждаме политическа маска на един процес, в който през цялото време Делян Пеевски казва какво да се прави. Хората дори не разбраха, че въпреки съпротивата кабинетът Денков успя да осъществи не малко реформи в редица сектори. Но останаха подводните камъни на заложените от ГЕРБ и Пеевски партийно верни кадри, готови по тяхно указание да влязат и да изпълняват водещи роли. Затова днес сме много по-предпазливи.
ДВ: А има ли друга стратегия, освен сътрудничество с ГЕРБ-СДС, по която „Продължаваме промяната“ да продължи промяната?
Лена Бориславова: Истината е, че санитарният кордон доказа, че за момента няма стабилно мнозинство, което да подкрепя законодателни и институционални промени, способни да освободят завладяната ни държава. В такава ситуация възможният подход е да противодействаме отстрани на всякакви замитания под килима на темата за необходимите реформи, за да станем предвидими за нашите избиратели и да не изгорим надеждите им.
ДВ: Сега, когато се наблюдава напускане на кораба на либералната демокрация заради опитите на разни автократи да го торпилират, Вие оставате ли на него?
Лена Бориславова: Да, определено, защото това съответства на нашата политическа платформа. Вчера на Изпълнителния съвет взехме решение да предприемем стъпки за присъединяване към АЛДЕ като политическо семейство, но след задълбочено обсъждане на проблема с Пеевски и изолирането му на европейско ниво. Човек избира – поне би трябвало да е така, политическата си принадлежност не според това кои са силните на деня, а дали отговаря на собствените му ценности. Стига, разбира се, въобще да ги има.
ДВ: Вас лично страх ли Ви е, че може да се озовете в ареста, такъв, какъвто Борисов цветисто го описва, и да изкарате там месеци?
Лена Бориславова: Стремя се да не го мисля, защото няма да ми помогне да взимам безпристрастни решения, но виждаме, че невинни хора като Лъчезар Ставрев ще посрещнат празниците там, а не със семейството си. Защото някой е решил да се саморазправи с политическите си опоненти като развърти удобната бухалка на прокуратурата. Между другото не е само тя. В тези акции срещу „Продължаваме промяната“ участват още два органа. Единият е Антикорупционната комисия, която противозаконно отстрани Андрей Гюров, а преди седмица излезе решение на Съда, че не е имала право да го прави. Другият орган е Върховният административен съд, където пък в нарушение на решение на Конституционния съд Георги Чолаков заема поста председател. Тези два органа активно се занимават с отстраняването на представители на „Продължаваме промяната“ в местната власт.
ДВ: Защо обаче всички тези атаки срещу вас – още от хвърлената във въздуха реплика на президента „шарлатани“, та до сценката с пудела и пачките, в крайна сметка „хващат дикиш“, включително и пред собствените Ви избиратели?
Лена Бориславова: Защото зад тях стои огромен финансов ресурс, разпределен за външни говорители, жълти медии, всякакви социални мрежи, в които се симулира активността чрез фабрики от тролове и подставени мнения. Така не е трудно да се създаде внушението, че ние сме поредните политици, които лъжат, защото избирателите са виждали точно това през годините и по-песимистично настроените няма как до повярват, че изведнъж ще се появи някой, готов да го окалят за тяхно добро.
Въпросът е и докато неспиращите атаки срещу нас задържат публичното внимание, хората да не виждат конкретните резултати от политическата ни работа. Например намаляването на руското влияние с изгонването на 70 дипломата, които бяха уличени в дейност в полза на чужда държава и прекъсването на зависимостта от руския газ. Или пък приемането на България в Шенген, което стана на два етапа в рамките на една година и бе свързвано с повишаване на доверието на европейските партньори към България, със засилване на граничния контрол чрез ефективни действия, покана на чужди служби, ротиране на лицата, които патрулират границите… Все мерки, предложени от кабинетите на „Продължаваме промяната“. Този списък може да бъде продължен, но това би имало смисъл само ако хората не са предварително убедени, че в българската политика всички са маскари.
*Интервюто е публикувано в „Дойче Веле„. Заглавието е на ДЕБАТИ.БГ