Начало Анализ Кредитен рейтинг на ниво „боклук“: Какво се случва в Румъния?

Кредитен рейтинг на ниво „боклук“: Какво се случва в Румъния?

39
Румъния избори
Снимка: БТА

Румъния трябва да пести. Няма друга страна в ЕС, която да е с по-висок бюджетен дефицит. Правителството говори за „национална криза“. А президентът онагледи проблема със символ, познат и в България – за „постната пица“.

„Правете съкращения при корумпираните, а не при студентите. Студенти, борете се! Вие заслужавате стипендии!“, скандираха в края на юни гневни студенти по улиците на Букурещ, пише АРД.

В столицата и в други градове на страната се състояха протести на студенти, които не знаят как да финансират следването си, след като правителство съкрати изцяло бюджета, предназначен за стипендии.

Румъния трябва да пести: бюджетният дефицит от 9,3% е най-високият в ЕС. Либерално-консервативният министър-председател Илие Боложан, който е едва от няколко седмици на поста, обяви в парламента началото на строг курс за икономии. „Решението не е лесно нито за мен, нито за моите колеги, тъй като сме наясно какво бреме за гражданите представлява пакетът с мерки. Но става дума за извънредна ситуация и акт на отговорност“, цитира думите му АРД.

„Очаквам трудни времена“

Най-важният елемент в пакета с мерки за икономии: ДДС се увеличава с 2%. Освен това е предвидено да се либерализира пазарът на електроенергията. Сметките за юли ще са първите, в които румънците ще трябва отново да плащат пълната цена на тока – в някои случаи това ще означава удвояване на дължимите суми. А това не са добри изгледи за потреблението, посочва германската обществена медия.

„В такава ситуация всеки ще преразгледа разходите си“, казва пред АРД Калин Ротарус, който ръководи музикално училище в Букурещ. Бъдещето го тревожи много. „Та нали първото, от което се пести, са разходите за култура, за лукс, за отдих и пътувания. И понеже моят бизнес е в културната сфера, очаквам трудни времена.“

Румъния харчи твърде много

Президентът на Румъния Никушор Дан също си дава сметка, че предстоят трудни времена. Той е безпартиен и си е поставил за цел да се бори срещу корупцията и сенчестата икономика.

Дан, който е професор по математика, се постара да онагледи ситуацията с румънския бюджет, така че всеки да разбере къде е проблемът.

„Вече от години плащаме за малка пица, а ядем голяма. Ясно е, че тази разлика трябва да бъде платена от някого.“
Привилегиите на държавните служители засега остават

„Ще я плащат обикновените хора“, отвърна основният противник на президента – ултранационалистът Джордже Симион, който загуби балотажа срещу Дан през май, както припомня АРД.

Той охотно критикува мерките: „Увеличавате ДДС и се подигравате на румънските предприятия, но онова, което най-много ми харесва в правителствената програма, е, че от бюджета премахвате субсидиите за политическите партии“.

Намекът му е саркастичен, тъй като правителството засега няма да пипа привилегиите на държавните служители за ранно пенсиониране и щедрите им пенсии. Предвидено е това да стане чак на следващ етап – за да не се отблъсне клиентелата на социалдемократите, които са част от управляващата коалиция.

Кредитен рейтинг на ниво „боклук“?

Факт е, че са нужни строги икономии в Румъния – по този въпрос цари единодушие между правителството и Европейската комисия, отбелязва АРД. Миналата седмицата министър-председателят настоя пред рейтинговата агенция „Fitch“ да не намалява оценката на страната до ниво „боклук“ . Другите две основни рейтингови агенции – „Standart&Poors“ и „Moody’s“ – ще представят становищата си през есента. Дотогава правителството трябва да е постигнало първите успехи в сферата на икономиите.

Текстът е публикуван в Дойче Веле. Заглавието е на редакцията на ДЕБАТИ.БГ.