Двамата души, които бяха открити след взрива в складовете за пиротехника край Елин Пелин, са починали самия взрив.
Едната от жертвите вече доказано e синът на собственика. Другото тяло ще бъде идентифицирано до края на деня.
Официално беше потвърдена смъртта на Теодор Попов, синът на собственика на взривилия се край Елин Пелин склад. Това стана ясно от публикация на бащата на починалото момче – Тодор Попов в социалните мрежи.
„Още едно ангелче стана звездичка“: Собственикът на взривилия се край Елин Пелин склад съобщи за гибелта на сина си
На петия ден след взрива пиротехниката в складовете продължава да гърми. Затова много малка част от периметъра е огледан от разследващите.
„Непрекъснато облитаме с дрон, който е с термокамера и непрекъснато ни дава информация къде има активно горене и къде е много висока температурата. За съжаление има много точки в самия склад, където има много висока температура – около 150-200 градуса“, каза Калин Стоянов, министър на вътрешните работи, цитиран от БНТ.
Калин Стоянов не скри изненадата си от появата на неподозиран очевидец.
„На петия ден след взрива се появява свидетел, очевидец, но той не идва при нас, за да изговорим къде и как се е случило и да бъде разпитан като такъв, а отива първо в телевизионните студия“, коментира вътрешния министър.
Все още не е ясно дали камерите са записали случилото се. Показанията на пожарникарите и медиците, които са пристигнали първи на място, трябва да добавят нови детайли към информацията до момента.
Най-важният въпрос е откъде е тръгнал огънят.
„Това ще бъде и един от основните въпроси на пожаро-техническата експертиза, която ще бъде тройна. Един от основните въпроси ще бъде къде е първоначалното огнище на пожара“, заяви Наталия Николова, окръжен прокурор на Софийска област.
По нареждане на служебния премиер Димитър Главчев областният управител се срещна с кметове, пожарникари, полицаи, разследващи, еколози и здравни инспектори.
Сред темите беше и боравенето с известията чрез системата BG-Alert.
„Всички държавни институции си свършиха добре работата, предвид ситуацията, и в същото време изговорихме, че е необходимо обучение и разяснение на всички кметове на системата и в подобен вид ситуации как да бъде по-ефективни, за да можем максимално много да окажем превенция. Защото, както се изказаха и представители на други институции: със системата е зле, но ако не бъде правилно използвана, се получава хаос, който трябва да превантираме в цялата страна“, отбеляза Ивайло Симеонов, кмет на Елин Пелин.
Предстои да бъде взето решение какви обезщетения ще получат собствениците на пострадалите къщи. Засега те са над 30, а експерти ще следят да няма злоупотреби, при които разрушения преди взрива се обявяват като поражения от него.