Начало Водещи Коя е най-влиятелната личност в Европа?

Коя е най-влиятелната личност в Европа?

49
Джорджа Мелони
Източник: БТА

Италианският премиер Джорджа Мелони беше обявена за най-влиятелната личност на годината от изданието „Политико“, съобщават италианските медии АНСА, Скай Ти Джи 24, „Либеро“, „Фато куотидиано“, „Темпо“, „Месаджеро“, „Стампа“, „Република“, „Соле 24 оре“, „Кориере дела сера“ и „Оупън онлайн“.

„На кого ще се обадите в Европа, ако искате да разговаряте с някои там? Ако сте Илон Мъск, най-богатият човек в света и смятан за ключов съветник на новоизбрания президент на САЩ Доналд Тръмп, номерът, на който ще се обадите, е този на Джорджа Мелони“, пише „Политико“ в аргументация на решението си защо обявява Мелони за най-влиятелната личност в Европа.

„За по-малко от десетилетие, лидерката на дясната партия „Италиански братя“ мина от фазата, в която беше дефинирана като луда ултранационалистка във фаза, в която беше избрана за премиер на Италия. Тя стана първата жена, която заема този пост в страната. Мелони се утвърди като личност, с която Брюксел, а сега и Вашингтон могат да общуват и да взаимодействат, подчертава изданието.

То също така определя правителството на Мелони като едно от най-стабилните, съществували в Италия от края на Втората световна война досега.

Откакто дойде в „Палацо Киджи“ (канцеларията на премиера), Мелони намали до минимума своята риторика срещу ЕС и избягна сблъсъци с Брюксел, изненадвайки дори своите критици, като се утвърди като един от най-убедените поддръжници на Украйна, коментира още изданието.

В подробен портрет „Политико“ припомня, че Мелони е започнала политическата си кариера като активист в младежкото крило на неофашисткото „Италианско социално движение“ и в миналото е хвалела диктатора Бенито Мусолини като „добър политик, който е направил всичко, което е било възможно за доброто на Италия. Дори когато тя се насочи към центъра, тя си остана на челна линия на една вълна, която насочи европейската политика вдясно, допълва изданието.

След изборите в Италия през 2022 г. , когато Мелони оглави правителството, тя въведе политики по такива въпроси като миграцията и правата на ЛГБТ общността, които едно време биха й навлекли критики от страна на Брюксел. Но вместо това реакцията на лидерите на ЕС варираше от безразличие до одобрение, като мнозина приеха Мелони като приемлив представител на един все по-радикален дух на епохата, надигащ се двете страни на Атлантика, коментира изданието.

Неспособността на конвенционалните политици да се противопоставят на все по-популярния ултранационалистически наратив и тяхното желание да сътрудничат с Мелони на европейската сцена, позволи на 47-годишната италианска премиерка да се превърне в силна личност, способна да упражнява невероятна власт в момент, в който континентът страда от липса на влиятелни центристи, способни да надделеят над нея, допълва „Политико“. Изданието припомня, че Мелони държи, когато се говори за нея, да се използва мъжкия род на нейната титла – тоест председател на министерския съвет на Италия.

Мелони зае челно място в новинарските емисии по света, когато стана първата жена премиер в Италия, но малцина прогнозираха, че тя ще се задържи дълго на поста. Експерти очакваха, че вътрешните пререкания неизбежно да разделят нейната управляваща коалиция, обединяваща десноцентристки партии, допълва изданието и подчертава, че Брюксел в началото никак не е намирал за привлекателна идеята, че такъв лидер идва на власт в Италия. След години на търпене на чудатостите на унгарския премиер Виктор Орбан водещите фигури в ЕС изпитваха малко ентусиазъм относно идването на власт на един лидер, който водеше кампания, в която акцентираше върху „Бог, отечество и семейство“ и в чието правителство бяха включени партии, които симпатизират на руския президент Владимир Путин.

Но в последните две години Мелони консолидира управлението си и го превърна в едно от най-стабилните, съществували някога в Италия. Въпреки че страната е обременена с национален дълг, равняващ се на 137 процента от нейния БВП, прогнозите на бъдещето на нейната икономика не са толкова страховити, че да отблъснат чуждестранните инвеститори, привлечени от необичайно спокойната политическа среда в Италия.

Стабилността на италианското правителство беше толкова изненадваща за наблюдателите извън страната, че мнозина не забелязват отстъплението от демократичните принципи, особено по отношение на свободата на словото, което се наблюдава след встъпването в длъжност на Мелони, предупреждава обаче „Политико“ в публикацията си.

Източник: БТА

Още актуални анализи – четете тук