Цигуларката Дорина Маркова сподели пред БТА, че концертът по Брамс е не просто солово изпълнение, а и взаимодействие. Тя изрази симпатията си към произведението, особено заради ре мажорната тоналност, която придава на цигулката дълбочина и богатство на звука.
„Творбата е в ритъм три четвърти, вдъхновена от известния валс, популяризирал се във Виена през периода. Това внася усещане за гладкост и уют. Ще се опитаме да подчертаем валсовия елемент в основната мелодия – нещо като малък дан към естетиката на Брамс“, добавя Маркова.
Тя и пианистката Лора Димитрова ще имат своя дебют на българска сцена в рамките на музикалния проект „Музика на всички времена“ на Симфониета – Видин, под ръководството на Петър Димитров, който започна на 13 май във Видин. Заключителният концерт е днес в културното пространство „Театро арт“ в София.
Как започнахте своята музикална кариера?
– Родена съм в София през времето на комунизма, когато класическата музика се радваше на особен респект. Процесът на прием в музикално училище беше сложен и конкурентен, стартирайки на ранна възраст. Започнах да свиря на цигулка на пет години в експерименталните klasove на известния български цигулар Трендапил Миланов.
Родителите ми не са музиканти. Майка ми случайно ме записала на цигулка. Имах късмета да получа обучение от великолепни преподаватели като Ирина Драгнева и Валентина Чукарина, които ме ориентираха към поп музиката – Барбра Стрейзънд, Бродуей… Прекарах всичките си години в музикалното училище до 18-годишна възраст, след което се записах в Софийската консерватория при проф. Гичкова.
Как протича кариерата Ви извън България?
– Политическите промени у нас ми предоставиха шанса да участвам в прослушвания в чужбина. Комисия за младежки оркестри посети София – нещо, което преди беше немислимо. Това ми даде възможност да участвам в конкурси и завърших в Калифорнийския университет в Лос Анджелес под ръководството на известния виртуоз Марк Каплан, който коренно промени моя живот.
След това взех участие в международни фестивали, върнах се в София и станах концертмайстор на Софийската опера и балет. По-късно заминах за Сидни, където бях водач на Симфоничния, след това и на Оперния оркестър. Спечелих конкурса за водач на Лондонската филхармония. Животът ми се раздели между Сидни и Лондон, но Лондон стана основният ми фокус, тъй като е център на класическата музика. Свирила съм в седем от големите оркестри, включително двата на Би Би Си и Кралската филхармония.
Какво да очаква публиката на концерта на 16 май?
– С диригента г-н Димитров и Симфониета – Видин ще изпълним концерта за цигулка на Брамс – произведение, което всъщност представлява диалог. Оркестърът и солистът непрекъснато си разменят роли. Брамс го е създал в тясно сътрудничество с цигуларя Йозеф Йоахим, което прави връзката между солиста и оркестъра особено впечатляваща.
Този концерт ми харесва заради ре мажорната тоналност, която придава на цигулката величествена агломерация. Освен това е в три четвърти ритъм, вдъхновен от валсовата традиция на Виена. Това носи усещане за плавност и уют. Ще се опитаме да акцентираме на валсовия елемент в основната мелодия – един малък знак за уважение към вкуса на Брамс.
Какво ви привлече да свирите със Симфониета – Видин?
– Интересувам се изключително много от напредъка на този оркестър. Зная какво означава да принадлежиш към утвърдени оркестри, но тук е различно – Симфониета – Видин не е от традиционните класически звукови състави, но вече започва да се утвърдява и привлича международни солисти и музиканти, свирейки на нови места.
Въпреки че не съм вече млада, смятам себе си за носител на новите идеи. Вдъхновяващо е да намеря съмишленици – хора и организации, които също предлагат иновации. Това генерира уникална енергия.
Какви нови проекти имате?
– Имам много планирани проекти – рецитали, концерти, записи. Често се чудя кога ще успея да реализирам новите произведения, които ме очакват. Веднага след концерта ще се отправя към студио за записи на музика за големи филми. Не мога да споделя заглавията, но много от тях са свързани с бързи коли и известни актьори. Докато все още имам енергия, животът ми е в пълна сила.
Дорина Маркова е член на много оркестри – Abbey Road Studios в Лондон и Saint Martin in the Fields. Тя е била на ключови позиции в седем оркестъра във Великобритания, включително Лондонската филхармония, BBC SSO, BBC CO, BBC SO, Кралския филхармоничен оркестър и Операта в Австралия. В Abbey Road Studios тя е участвала в записи на множество важни филмови проекти. Нейната цигулка се свързва със саундтрака на много известни филми, включително „Скайфол“, „Междузвездни войни“, „Игрите на глада“ и „Властелинът на пръстените“. Работила е с артисти като Стинг и Адел, както и с композитори като Александър Деспла и Ханс Цимер.