Начало Водещи Кой пази Общинска банка и защо? Битка за милиардите на столичани

Кой пази Общинска банка и защо? Битка за милиардите на столичани

49
Снимка от гласуването на доклада за смяна на обслужващата банка в Столична община в Комисията по бюджет и финанси на СОС.
Снимка от гласуването на доклада за смяна на обслужващата банка в Столична община в Комисията по бюджет и финанси на СОС.

Кметът на София Васил Терзиев поиска да се смени обслужващата Столична община банка. Той внесе доклад, който бе включен в дневния ред на последната за политическия сезон сесия на Столичния общински съвет (СОС).

„Столична община провежда финансова политика на стабилност, като един от основните приороитети е подобряване на качеството на банковото обслужване на сметките и плащанията на общината и подведомствените ѝ разпоредители с бюджет от по-ниски нива“, посочва той в доклада.

Според Терзиев, е основателно да се разгледа възможността за смяна на обслужващата банка с цел предоставяне на по-добри услуги и по-високо качество на обслужване. В тази връзка той предложи да се проведе процедура по избор на нова банкова институция, чрез искане на оферти от петте най-големи банки в страната – Банка ДСК, “УниКредит Булбанк”, ОББ, “Юробанк България” и Първа инвестиционна банка (ПИБ).

В момента бюджетът на Столична община възлиза на около 3 милиарда лева и се обслужва от една банка – Общинска банка. Въпреки името ѝ, банката всъщност е частна.

„Сегашната банка, която обслужва София, има всякакви индикации, че част от собствеността е свързана с бизнесмени, близки до Пеевски. Поне според медийни публикации. Което автоматично ще породи напрежение. Затова можем да очакваме атаки по Васил Терзиев“, коментира преди няколко дни съпредседател на „Да, България“ и народен представител от „Продължаваме промяната – Демократична България“ Ивайло Мирчев.

Предположенията му се сбъднаха бързо – решението за смяната на банката срещна сериозна съпротива, включително и от неочаквани места.

Докладът на кмета беше отложен при гласуване в бюджетната комисия на СОС. Изненадващо, предложението за отлагане не дойде от опозицията, а от Благовеста Кенарова – представител на „Продължаваме промяната – Демократична България“, която се оплака от натиск в коридорите на общината.

Тя обвини зам.-кмета по финанси на София Иван Василев в това, че на опитите й да говори лично с него за доклада, я отпратил с думите „Бягай от тука бе!“.

Темата за собствеността на Общинска банка отново излезе на преден план, след коментар на самия заместник-кмет по финанси на Столична общинаИван Василев:

„В момента през Общинска банка минава всеки лев от близо три милиардния бюджет на София, но също така и на районните администрации и други разпоредители с бюджетни средства. Сянката на Пеевски, която прозира зад собствеността на Общинска банка, се знае в публичното пространство“, коментира Иван Василев във фейсбук.

„Колко удобно за явното икономическо мнозинство – да има и такива спящи клетки като съветниците от ПП, които да действат, когато им наредят“, коментира Иван Василев. Парите на общината засега остават в Общинска банка, пише той.

Трите милиарда лева публични средства, които принадлежат на жителите на София са страшно много пари. Затова решението къде и как се управляват тези пари не е просто административна формалност, а въпрос от най-висока обществена важност. Опитът на кмета на София Васил Терзиев да отвори процеса към повече прозрачност и конкуренция чрез избор на нова обслужваща банка срещна отпор – не само от очакваните политически опоненти, но и от хора в собствената му коалиция.

Фактът, че представители на „Продължаваме промяната“ внезапно се обръщат срещу инициативи, насочени към ограничаване на влиянието на статуквото и монополизма повдига основателни съмнения. Определени интереси продължават да доминират чрез уж независими институции, контролиращи огромни публични ресурси.

Гражданите не са слепи. Те усещат кога зад измислени спорове стоят стари зависимости, а монополизмът никога не работи в полза на обществото. Затова всеки опит за реална промяна трябва да бъде защитен, а не саботиран отвътре и това не е въпрос за лични амбиции или нечие его, а за прозрачното управление на парите на всички софиянци.