Начало Водещи Кой е Жордан Бардела – бъдещето на френската политика или протеже на...

Кой е Жордан Бардела – бъдещето на френската политика или протеже на Марин Льо Пен?

114
Марин Льо Пен и Жордан Бардела на партиен конгрес в Париж
Марин Льо Пен и Жордан Бардела на партиен конгрес в Париж, 5 ноември 2022 г. Снимка: AP/БТА

Присъдата срещу френската крайнодясна лидерка Марин Льо Пен заради отклоняване на европейски средства я изважда от надпреварата за следващите президентски избори в страната. Съгласно решението на съда Льо Пен няма право да се кандидатира за избираема длъжност в продължение на пет години. Това влиза в сила незабавно след произнасяне на присъдата на първа инстанция. Делото по обжалването на съдебното решение ще започне едва през лятото на 2026 г. Евентуалното съдебно решение ще бъде произнесено най-рано през есента на 2026 г., когато кандидатите за президент събират подписи в подкрепа на кандидатурите си, отбелязват Франс прес и Бе Еф Ем Те Ве. Което означава, че ако бъде евентуално оправдана на по-висша инстанция, Льо Пен може и да закъснее да събере подписи в подкрепа на кандидатурата си. Но предположенията, че апелативната съдебна инстанция ще бъде по-снизходителна към крайнодясната лидерка, си остават в сферата на хипотетичното, обобщават френски медии.

Присъдата, произнесена на 31 март срещу Марин Льо Пен, разклаща освен това репутацията й в очите на французите в момент, в който темата за това как се използват европейски средства, е отново на дневен ред заради плана за укрепване на европейската отбрана, предложен от Европейската комисия. Мнозина припомнят сега също така, че през 2013 г. самата Льо Пен говореше за доживотна забрана за кандидатиране за избираема длъжност за онези народни избраници във Франция, извършили злоупотреби с обществени средства.

Всичко това неизменно насочва вниманието към въпроса ако Марин Льо Пен не може действително да се кандидатира на президентските избори през пролетта на 2027 г., то кой ще бъде кандидатът на „Национален сбор“. И отговорът на този етап изглежда само един – Жордан Бардела, отбелязват редица медии, сред които Франс прес, Асошиейтед прес, Бе Еф Ем Те Ве, „Фигаро“, Си Ен Ен, „Гардиън“ и др.

Но дали Жордан Бардела е достоен кандидат за президент и въплъщение на бъдещето на френската политика или не е нищо повече от креатура и протеже на Марин Льо Пен?, пита Асошиейтед прес.

Жордан Бардела: от младия лидер до кандидат за президент?

Жордан Бардела е роден през септември 1995 г. в Дранси, департамента Сен-Сен Дени. Семейството му живее в общинско жилище. Бардела е потомък на имигранти, припомня интернет изданието „Лентернот“. Майка му Луиза Бертели-Мота е родена близо до Торино през 1962 г., а година по-късно цялото й семейство мигрира във Франция. Понастоящем работи в сферата на началното образование. Бащата на Бардела – Оливие Бардела, е от италиански и алжирско-френски произход. Той има малка фирма за автомати за напитки. Бабата на Жордан Бардела по бащина линия, според изданието „Жьон Африк“, е дъщеря на алжирец от Кабилия, заживял във Франция през 30-те години на миналия век и работил в района на Лион в текстилната индустрия. Дядото по бащина линия на Бардела е италианецът Гуерино Бардела, пристигнал във Франция през 60-те години и работил като дърводелец в района на Монтрьой. Бардела винаги изтъква италианските си корени и се хвали с това, че роднините му, въпреки че са имигранти, са се интегрирали във френското общество.

Детството на Бардела е типично за потомците на семейства от парижките предградия през 90-те години на миналия век. Самото му име – Жордан – е на мода по онова време, подобно на имената Стив и Кевин, отбелязва Франс прес. Всички те са заимствани от американски сериали, които през 90-те години на миналия век започват да се гледат масово от французите.

Когато Жордан Бардела е на 2 години, родителите му се развеждат. Той остава в скромното общинско жилище при майка си, но два уикенда месечно прекарва с баща си, живеещ в малко по-богат парижки район. С общи усилия родителите му успяват да го изпратят да учи в католическо частно училище в Сен Дени. Там Бардела се дипломира с профил икономика и социални науки през 2013 г. с оценка от зрелостните изпити „много добър“.

Кариера в „Национален фронт“ и последващ успехи

След като завършва средно образоване, Бардела така и не постъпва в университет. Но това не е пречка за кариерното му развитие. Още на 17 години той се присъединява към крайнодясната партия „Национален фронт“, съоснована от Жан-Мари Льо Пен, бащата на Марин Льо Пен. Бардела става част от партията в момент, в който ръководството й се сменя, тя променя тона на риториката си и поизлъсква имиджа си с цел привличане на повече избиратели от категории, които едно време не биха гласували за нея. Партията променя и името си на „Национален сбор“ през 2018 г.

През 2019 г. Марин Льо Пен се отказва да оглавява листата на „Национален сбор“ за евроизборите и тази задача е поверена на Бардела. Така на 23 години той е избран за евродепутат. А „Национален сбор“ се класира тогава на първо място от Франция пред лагера на президента Еманюел Макрон. Тогава това се възприема като удар за коалицията на Макрон, на власт във Франция само от две години, както и като голямо постижение в кариерата на Бардела.

Лидер в партията и успехи на избори

На 26 години Жордан Бардела е избран от Марин Льо Пен да оглави „Национален сбор“, докато тя се фокусира върху кандидатпрезидентска кампания, на която между впрочем Бардела е говорител, отбелязват Асошиейтед прес и Франс прес. Марин Льо Пен не печели президентския вот през пролетта на 2022 г., но получава рекордните за крайнодесен кандидат 41,5 процента на втория тур.

Миналата година Бардела отново беше начело на листата на „Национален сбор“ за евроизборите. Партията спечели тогава 31 процента, като изпревари значително лагера на Макрон. Бардела отново стана евродепутат. А Макрон свика предсрочни парламентарни избори. На първия тур „Национален сбор“ под ръководството на Бардела се класира на първо място с 33 процента. Партията не успя да победи на втория тур, само защото лагерът на Макрон се съюзи с обединената левица и заедно те сформираха фронт срещу възхода на крайната десница. Но все пак на парламентарните избори „Национален сбор“ вкара 89 депутати в долната камара на френския парламент и се превърна в най-голямата самостоятелна сила там. В предходния парламент партия имаше двойно по-малко народни представители.

Последвалите тези избори две френски правителства – десноцентристкото на Мишел Барние и центристкото на Франсоа Байру – предприеха някои мерки, които бяха възприети като опит за ухажване на крайната десница, което още повече потвърждава нейната важна роля във френската политика. Партията на Бардела и Льо Пен изигра и водеща роля в свалянето на правителството на Барние, когато действията му не й се понравиха.

Смята се, че именно Бардела допринася за популярността на „Национален сбор“ след младите. На него е поверена и задачата да прави изявления, които да представят партията му като леко по-вдясно, докато изявленията на Марин Льо Пен засега си остават от типа „нито вляво, нито вдясно“, казват приближени на тандема Льо Пен-Бардела. Льо Пен прощава на Бардела някои малки отклонения от партийната линия. Като например това, че той се обявява срещу идеята, бранена от „Национален сбор“, за таван на цените в селското стопанство, отбелязва Франс прес. Причина за това опрощаване е, че благодарение на Бардела пенсионери, чиновници или представители на градските среди решават сега да гласуват за една партия, към която в миналото традиционно са се отнасяли враждебно, отбелязва Франс прес.

Бардела прилича на идеалния зет, допълва френската агенция. Той винаги има спретнат и безупречен външен вид. Носи костюмите си като доспехи на благороден рицар, усмихва се като поп звезда и има над 2 милиона последователи в смятаната за младежка социална мрежа „ТикТок“, допълва Асошиейтед прес. Във видеата си в „ТикТок“ Жордан Бардела предпочита понякога да се показва в неформална обстановка, с някои леки дефекти, което го прави симпатичен и близък до обикновените хора. Така той се вписва идеално в стратегията на Марин Льо Пен за представяне на партията в по-нормален облик, добавят френски медии.

Но сега в партийните среди изниква въпросът дали Бардела наистина може да е подходящия кандидат за президент на „Национален сбор“. Това е съпътствано и от въпроса дали действително Бардела е готов на базата на професионалния си опит досега да управлява цяла една страна, коментира Асошиейтед прес.

Проблеми в партията и „методът Бардела“

В миналото Бардела като представител на „Национален сбор“ е бил общински съветник в Сен-Сен Дени, преди да стане евродепутат. Предимството му засега е, че с младежкия си външен вид той съумява да поднася стари политически шлагери, но звучащи като нещо ново и свежо. Негови критици обаче отбелязват, че онова, което може да се възприема като „метод Бардела“ на „Национален сбор“ за привличане на нови избиратели си има предели, коментират „Монд“ и Асошиейтед прес. Колкото по-видим става Бардела, толкова повече тези предели се виждат по-ясно. Силата на Бардела е в това да се показва костюмиран, усмихнат, любезен, общителен, изричащ фрази, звучащи като девизи. Слабостта му е в онова, което той е зад този пърформанс, отбелязва Асошиейтед прес.

Френски анализатори и медии критикуват Бардела, че той в крайна сметка не е подготвил партията си действително да управлява. Някои фигури в „Национален сбор“ казват, че партийното лидерство на Бардела е било по-фокусирано върху личното му промотиране отколкото върху фокусиране върху колективния напредък, отбелязва Асошиейтед прес. Бардела се интересува повече от подобряване на собствения си имидж, отколкото от партията си и от превръщането й в сериозна сила, способна да управлява, казват партийни представители. Някои от тях припомнят, че в миналото Бардела обещаваше да привлече към партията млади и талантливи хора, които да укрепят партийната мрежа по места. Изпълнението на това обещание засега не напредва. Някои дори говорят, че в партията на Бардела липсва професионализъм, че тя е превърната в прекалено централизирана структура и че в нея е насаден страх да се оспорва партийното лидерство, когато то предприема действия, които не се нравят на всички в партийните редици.

Някои критици на Бардела го наричат просто креатурата или марионетката на Марин Льо Пен. Самата Льо Пен го нарича „актив“, с който разполага партията, отбелязва Асошиейтед прес.

Вътрешнополитическа платформа на Бардела

Вътрешнополитическата платформа на Бардела е типична за тази на крайните десници, отбелязва Асошиейтед прес. Той е за по-малко социални осигуровки и помощи за онези, които не са граждани на Франция. Иска да бъдат ограничени възможностите на хора с двойно гражданство да заемат някои държавни длъжности, като тук той казва, че се води от съображения за националната сигурност.

Бардела е и за по-строги миграционни закони, напълно забравяйки, че той самият е потомък на имигранти, посочва „Лентернот“. Бардела настоява и за по-строги правила и дисциплина във френските училища, в това число и въвеждането на ученически униформи и забраната за носене на мобилни телефони в гимназиите, както и за осигуряване на по-голяма защита на учителите, които са заплашвани и тормозени от родители, обобщават Асошиейтед прес и Бе Еф Ем Те Ве.

Той е за промяна на прокараната през 2023 г. от Макрон пенсионна реформа, която увеличава възрастта за пенсиониране. Настоява за реформа, при която продължителните кариери ще бъдат взети предвид и човек, започнал работа по-рано, ще може да се пенсионира след 40 години трудов стаж, дори и да е на 60 години, посочва Бе Еф Ем Те Ве. Бардела настоява и за намаляване на ДДС върху енергийните продукти и услуги. Подкрепя развитието на ядрената енергетика, но иска блокиране на всички проекти за вятърни паркове, обобщава Бе Еф Ем Те Ве. Всички тези вътрешнополитически идеи Бардела защити миналата година по време на кампанията за евровота във Франция. Той участва тогава в редица дебати, противопоставяйки се на тогавашния лидер на лагера на Макрон и тогавашен премиер Габриел Атал и на представители на радикалната левица, отбелязва Бе Еф Ем Те Ве.

Становище по външнополитически въпроси

Във въшнополитически план Бардела се придържа към нормализирането на курса, възприето от Марин Льо Пен. От години „Национален сбор“ вече не говори за излизане от ЕС или от еврозоната. Но Бардела говори за евентуално излизане на Франция от интегрираното командване на НАТО, отбелязва Асошиейтед прес.

Дълго време „Национален сбор“ се смяташе за проруска партия. От началото на войната в Украйна обаче и Льо Пен, и Бардела изразяват балансирани позиции. Бардела например изрази подкрепа за въоръжаването на Украйна, а неотдавна заяви, че Русия представлява многоизмерна заплаха за Франция и за Европа. Той припомни, че е имало руска намеса по време на предизборната кампания за парламентарните избори във Франция миналата година. Бардела заговори и за рискове, идващи от Русия, спрямо френски военни кораби, които са на мисия в Черно море. Но все пак Бардела добавя, че сега фундаменталният въпрос е дали Русия заплашва до такава степен френските интереси, че Франция да се озове в ситуация на противопоставяне на една ядрена сила, предаде Франс прес. Бардела казва, че защитава териториалния суверенитет на Украйна, но добавя, че вярва, че бъдещето на Франция и на Европа не може да премине в една тлееща война с една ядрена сила. Бардела настоява западните сили да седнат първо на масата и да разговарят помежду си, за да определят заедно какви ще бъдат потенциалните условия за мир в Украйна. И после с тези условия да отидат да разговарят с Русия. Бардела подчертава, че не може преди започването на преговори с Русия да се смята, че 20 процента от територията на Украйна, окупирана от Русия, ще остане у Русия. Крайнодесният лидер казва, че именно по този въпрос има различия в подхода между американците и европейците, които трябва да бъдат изгладени помежду им, преди да се преговаря с Русия за прекратяване на войната й срещу Украйна.

Тази балансирана позиция напомня на балансираната позиция и на Льо Пен по темата за Украйна и Русия. Според Марин Льо Пен ако Русия след три години все още има трудности с настъплението в Украйна, то има малко шансове тя да има амбиции да стигне до Париж. Така че Макрон ненужно си играе със страховете на французите, говорейки за заплаха от страна на Русия срещу Франция, казва Льо Пен, цитиран от Франс прес. А когато президентът на САЩ Доналд Тръмп взе решение за пауза във военната помощ за Украйна след скандала си с украинския лидер Володимир Зеленски, Льо Пен каза, че това е едно брутално решение, което трябва да бъде осъдено и което е жестоко за украинските военни, ангажирани в патриотична защита на своята страна, припомнят „Фигаро“ и Бе Еф Ем Те Ве.

Като цяло обаче „Национален сбор“ под ръководството на Льо Пен и на Бардела съзират проблем в подкрепата от страна на френските управляващи за присъединяване на Украйна към ЕС, защото това би означавало смърт за френските земеделци, обобщава „Монд“.

През февруари Бардела се включи по видеоконферентна връзка в срещата на върха в Мадрид на партиите, членуващи в европарламентарното семейство „Патриоти за Европа“. То има 86 депутати в Европарламента, като най-много сред тях – 30 – са именно от „Национален сбор“. Поради тази причина Бардела е и ръководител на групата на „Патриоти за Европа“ в ЕП. На форума в Мадрид Бардела произнесе реч, но тогава медиите обърнаха по-голямо внимание на изказването на Льо Пен, която заяви, визирайки постиженията на „европатриотите“: „Нашата тежест нараства, третата сила сме в ЕП. При всеки вот в Европа нашите идеи печелят все повече терен, както се видя от европейските избори през юни“, припомня АНСА.

Говорейки за идването на власт на Тръмп в САЩ, Льо Пен подчерта тогава, че „избирането на Тръмп не може да бъде анализирано само като обикновена политическа промяна в една демократична страна, нито дори само като патриотичен възход на една нация, която с право отхвърля силите на упадъка. „Ние сме изправени пред истинска глобална промяна. Всички разбират, че нещо се е променило. От своя страна ЕС изглежда е в шок“, припомнят „Мундо“ и Ти Джи Ком 24. „Резултатите от американските избори трябва да доведат до събуждане на Стария континент,“, подчерта тогава Льо Пен, цитирана от Скай Ти Джи 24. Тя добави, визирайки политиката на ЕС, че пред европейците стои необходимостта да се спасят от един проект на икономически упадък и на насърчаване на имиграцията. Льо Пен също така подчерта, че „миграционната политика се изплъзва от всякакъв контрол, а миграцията изпразва хазната ни и пълни затворите ни“.

По-голям интерес Бардела предизвика с изказването си в Йерусалим миналата седмица, където той участва във форум, организиран от израелското правителство и посветен на борбата с антисемитизма, предаде Асошиейтед прес. На проявата дойдоха редица европейски крайнодесни лидери. Но събитието беше игнорирано от водещи еврейски лидери поради разнопосочния списък с гости, илюстриращ нарастващия съюз между Израел – страна, основана върху пепелта на Холокоста – и европейската крайна десница, която според някои критици не е скъсала връзките си с антисемитизма и нацизма от времето на Втората световна война, коментира агенцията. На този форум Бардела обвини миграцията и ислямизма за нарастващия антисемитизъм в Европа. „Ислямизмът е тоталитаризмът на 21-и век. Той заплашва да унищожи всичко, което не е като него“, каза френският крайнодесен лидер и добави: „Трябва да имаме смелостта да видим връзката между възхода на ислямизма, възраждането на антисемитизма и феномена на миграцията, които разделят всички западни общества“.

Според френски издания участието на Бардела в този форум е целяло да укрепи имиджа му на международната сцена, но не е дало очаквания резултат, отбелязва Асошиейтед прес. Форумът беше бойкотиран от големи еврейски организации. Израелският президент Ицхак Херцог не уважи събитието, а премиерът Бенямин Нетаняху се ръкува кратко с Бардела и това беше единственото внимание, което му обърна. Едно пътуване, замислено да покаже, че Бардела вече се е утвърдил и в международен план, в крайна сметка приключи с подчертаване, че на Бардела му липсват позиции на международната сцена, отбелязва Асошиейтед прес.

Връзка с Нолуен Оливие

Когато се говори за Жордан Бардела, мнозина си спомнят и за Нолуен Оливие, дъщеря на Мари-Каролин Льо Пен, сестрата на Марин Льо Пен, посочват френският новинарски сайт„Лентернот“ и седмичникът „Гала“. Нолуен е партийна активистка в „Национален сбор“ и отговаря за комуникационната кампания на Марин Льо Пен. За Нолуен Оливие се твърди, че тя е накарала Марин Льо Пен да си открие акаунт в „ТикТок“ и е изиграла главна роля в промяна на гардероба и визията й. Но което е по-важно, през 2020 г. Ноулен започна романтична връзка с Жордан Бардела, която двамата предпочитаха да не афишират. Миналата година стана ясно, че те са се разделили. Критици на Жордан Бардела казват, че Нолуен Оливие е проправила пътя му в партията и пред Марин Льо Пен, която сега гледа на него като на осиновен син. Самият Бардела отговаря на тези критики с това, че Марин Льо Пен го е набелязала за партиен лидер, преди той да започне връзка с Нолуен през 2020 година. Но по онова време той е имал друга приятелка – Керидуен Шатийон, която е дъщеря на Фредерик Шатийон, експерт по комуникациите и предприемач и най-вече голям приятел на Марин Льо Пен. Именно Керидуен е запознала Бардела с Марин Льо Пен, казват някои критици на Бардела.

Бардела и президентските избори

Засега на фона на хипотезите може ли да бъде кандидат на „Национален сбор“ за президентските избори след две години, Бардела предпочита да демонстрира пълна лоялност към Марин Льо Пен, отбелязва Бе Еф Ем Те Ве. В интервю за „Си Нюз“ на 1 април той припомня, че има дълг към нея и според него сега не е моментът партията да скланя глава пред едно съдебно решение, което той определя като „несправедливото осъждане“ и като „екзекуция на френската демокрация“. Цялата тази лоялност идва в момент, в който самата Марин Льо Пен в интервю за „Те Еф 1“, гледано от над 6 милиона зрители, даде да се разбере, че вижда все още един мъничък път към изборите през 2027 г., коментира Бе Еф Ем Те Ве.

Допитване на социологическия институт ИФОП от неделя – деня преди обявяване на присъдата срещу Льо Пен – показа, че на първия тур на президентските избори тя би получила между 34 и 37 процента – един резултат, който крайнодесен кандидат не е постигал досега на първи тур на този вот, отбелязва френската медия.

Според допитване на агенция „Харис интерактив“ от 1 април – деня след произнасянето на присъдата срещу Льо Пен – ако Бардела бъде издигнат за кандидат за президент на Франция от „Национален сбор“, то на първия тур на вота той би получил 35-36 процента, посочва Ер Те Ел.

А допитване на института „Одокса“ от 31 март – тоест в деня на произнасяне на присъдата срещу Марин Льо Пен – показа, че Жордан Бардела е сред тримата най-предпочитани политици на французите, посочва телевизия „Пюблик Сена“. Той се нарежда на трето място с 35 процента, предшестван от Марин Льо Пен, която е на първо място с 37 процента и от центриста и бивш премиер Едуар Филип, който е на второ място с 36 процента. Проблемът тук е, че Едуар Филип също има президентски амбиции. Но положителното в това допитване е, че отделен негов раздел показва, че що се касае до вътрешнопартийните предпочитания в „Национален сбор“, 60 процента от членовете на партията предпочитат Бардела пред Марин Льо Пен. Това означава, че въпреки критиките към Бардела, дочувани и от някои вътрешнопартийни кадри, той може би започва да засенчва Льо Пен.

А всичко това пък показва, че дори и френският политически пейзаж да успее да се „отърве“ от Марин Льо Пен, то той няма да се „отърве“ от Бардела, посочва „Фигаро“ и дефинира Бардела като „естествен резервен план на крайнодясната лидерка“.

Британският „Гардиън“ от своя страна припомня, че миналата година Сесил Алдюи, професор в Станфордския университет, след двугодишен анализ на изказванията на Бардела, ги описа като „копи и пейст“ на изказванията на Марин и Жан-Мари Льо Пен. „В тях има същата триада – имиграция, идентичност и ислям. Но голямата разлика е в тона. Иначе посланието е същото, но е отправено с един наистина умерен, смекчен и спокоен тон“, казва експертката.

Критици на Бардела казват, че по време на ключови гласувания в ЕП той е отсъствал и дори говорят за това негово отсъствие като за хроничен феномен, отбелязва Си Ен Ен. А според лидера на радикалната левица Жан-Люк Меланшон, Бардела не казва нищо съществено и е само едно добре изглеждащо момче, което само предлага „да изхвърли мигрантите в морето“, но няма никаква друга политическа програма.

Представа за Жордан Бардела може да се добие и от прочита на автобиографичната му книга „Онова, което аз търся“, публикувана миналия ноември от издателство „Фаяр“, припомня „Гала“.

Източник: БТА

Още актуални анализи – четете тук