Начало Водещи Кои са кандидатите за български еврокомисар и кой заемаше този изключително важен...

Кои са кандидатите за български еврокомисар и кой заемаше този изключително важен пост през годините? (ОБЗОР)

99
Кандидати за български еврокомисари

Вчера стана ясно, че България ще получи ресор регионална политика в новата Европейска комисия. Това означава, че българският еврокомисар ще отговаря за политиката на сближаване и подкрепата за регионите.

Защо изборът на еврокомисар е изключително важен? Защото това е лицето, което ще стои на масата, на която се взимат важните решения в Европа, което ще представлява страната ни имиджово, и което трябва да води европейска политика, но със съответното внимание и отчитане на националния интерес.

История на българските еврокомисари

Когато страната ни се присъединява към ЕС получава правото да бъде представена от 1 комисар в Европейската комисия.

Първият мандат на еврокомисар от България е с продължителност от 1 януари 2007 г. до 31 октомври 2009 г. Меглена Кунева е първият предложен и утвърден еврокомисар от България. Европейският парламент я одобрява за длъжността еврокомисар с 583 гласа „за“, 21 „против“ и 28 „въздържали се“ на 12 декември 2006 г. Тя отговаря за ресора „защита на потребителите“.

За следващия мандат (2010 – 2014) Румяна Желева не събира достатъчно одобрение и България представя нова кандидатура.

Кристалина Георгиева е вторият утвърден еврокомисар от България. ЕП я одобрява за поста с 488 гласа „за“, 137 „против“ и 72 „въздържали се“ на 9 февруари 2010 г. Тя отговаря за ресора „международно сътрудничество, хуманитарна помощ и реакция при кризи“. На поста е от 2010 до 2016-та година.

От 2017-та до 2023-та година Мария Габриел застава на поста еврокомисар. От 2017-та до 2019-та година тя отговаря по въпросите на цифровата икономика и цифровото общество, а от 2019-та до 2023-та е отговарящ еврокомисар за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта.

След нейната оставка, за да стане част от Министерски съвет, друга дама – Илияна Иванова поема поста от 2023-та година. Тя отговаря по въпросите на иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта.

Кои са новите кандидати?

Кандидатът на ГЕРБ за еврокомисар е Екатерина Захариева.

Екатерина Захариева
На снимката: Екатерина Захариева

Тя е родена на 8 август 1975 г. Завършила е Eзикова гимназия „Бертолт Брехт“ в Пазарджик с изучаване на немски език. Тя е магистър по право от Пловдивския университет „Паисий Хилендарски“. От 2001 до 2003 г. е адвокат.

През 2003 г. е назначена за юрисконсулт, а от 2007 г. е директор на дирекция „Правно-нормативно и административно обслужване“ в Министерство на околната среда и водите.

В първия кабинет на премиера Бойко Борисов е назначена за заместник-министър на регионалното развитие и благоустройството.

В началото на 2012 година, след като Росен Плевнелиев става държавен глава е назначена за главен секретар на президента.

От 13 март до 29 май 2013 г. е заместник министър-председател и министър на регионалното развитие и благоустройството в служебното правителство на Марин Райков.

От 6 август до 7 ноември 2014 г. е заместник министър-председател по икономическа политика, министър на регионалното развитие и министър на инвестиционното проектиране в служебното правителство на Георги Близнашки.

След това Захариева отново се връща в президентството, където заема поста началник на кабинета на държавния глава Росен Плевнелиев.

В края на 2015 година Захариева е избрана за правосъден министър във второто правителство на Бойко Борисов, като заема поста до началото на 2017 година.

От май 2017 до май 2021 г. е заместник министър-председател по правосъдната реформа и министър на външните работи.

„Продължаваме промяната – Демократична България“ (ПП-ДБ) предлагат Юлиян Попов

Юлиян Попов е български писател и журналист, министър на околната среда и водите в служебното правителството на Марин Райков, както и в редовното правителство на Николай Денков. Правнук на македонския деец Никола Габровски и на Георги Рафаилович. Той  е един от най-влиятелните гласове в Европа по темата „Енергетика“.

Юлиян Попов
На снимката: Юлиан Попов.

Попов е сред създателите на частния Нов български университет и негов пръв изпълнителен директор. Директор е на британската благотворителна организация Friends of Bulgaria. Председател е на управителния съвет на Европейския институт за ефективност на сградите, базиран в Брюксел, и на управителния съвет на фондация „Елизабет Костова“.

До встъпването си в длъжност министър на околната среда и водите е председател на борда на Българското училище по политика и член е на борда на Американския университет в България. Член е на Настоятелството на Нов български университет, Консултативния съвет на Кеймбриджката програма за устойчиво лидерство и Стратегическия борд на Тунизийското училище по политика. Той е политически съветник за Централна и Източна Европа на Европейската климатична фондация.

Юлиян Попов създава първия български блог за актуални политически публикации. Негови статии за европейска политика, разширяване на Европейския съюз, енергетика и устойчиво развитие са публикувани във водещи международни издания, като Би Би Си, „Ал-Джазийра“, Financial Times, The Independent, EU Observer, European Voice, The Scotsman, Gazeta Wyborcha, Dziennik и др.

„Възраждане“ номинира за български еврокомисар Виктор Папазов

Виктор Папазов е създателят на Българска Фондова Борса. Завършил е Харвард, а последната си магистърска степен – в Токио. Говори три езика: английски, сърбохърватски и руски.

Виктор Папазов
На снимката: Виктор Папазов

След приемането на Закона за Ценните книжа, фондовите борси и инвестиционните дружества през 1995 г., той успешно реализира обединението на пет регионални фондови борси в БФБ.

Папазов е един от създателите на Централен дeпозитар АД, където е зам.-председател на съвета на директорите от 1996 до 2006 г.

Искра Михайлова е предложението за еврокомисар на Делян Пеевски

Тя е родена е на 7 септември 1957 г. в град София. От 1975 до 1977 г. завършва полувисше библиотечно образование в Държавния библиотекарски институт.

Искра Михайлова
На снимката: Искра Михайлова

От 1977 до 1980 г. учи магистратура по библиотечни и информационни технологии и услуги към Ленинградския държавен институт по културата. В периода 1992-1996 г. е научен сътрудник 2 степен. Била е секретар на научната секция към Народната библиотека. През 1995-1996 г. специализира в Немския библиотечен институт и към Държавния департамент на САЩ. След това е главен експерт в министерството на културата.

В периода 1998-2001 г. е главен експерт в Национална агенция „Сократ“. Между 2001 и 2005 е съветник на министъра на регионалното развитие и благоустройството. От 2005 до 2009 г. е била зам.-министър на регионалното развитие и благоустройството. Народен представител в XLI и XLII НС. От 29 май 2013 г. е министър на околната среда и водите. На изборите за Европейски парламент през 2014 е пета в листата на „ДПС“.

Става евродепутат след отказа на Делян Пеевски и изкарва два мандата в Брюксел.

БСП издигна двама кандидати – мъж и жена. Това са Драгомир Стойнев и Цветелина Пенкова

Драгомир Стойнев е български политик от БСП, зам.-председател на левицата от 7 юни 2014 г. до 15 ноември 2015 г.

Драгомир Стойнев
На снимката: Драгомир Стойнев

Роден е на 6 май 1976 г. в град Триполи, Либия. Министър на икономиката и енергетиката в правителството Пламен Орешарски.

Народен представител е в 41-вото, 42-рото, 43-тото, 44-тото, 45-тото, 46-ото, 47-ото и 48-ото Народно събрание. Бил е личен икономически съветник на Сергей Станишев по време на мандата му. Бил е председател на Комисията по труда и социалната политика в 41-вия парламент.

От 29 май 2013 г. е министър на икономиката, енергетиката и туризма на България. Социалистите настояха българските номинации да бъдат обсъдени на извънредно заседание на Народното събрание.

Цветелина Пенкова е родена на 18 февруари 1988г. в София. Завършва магистърска степен по финансова икономика в Университета Оксфорд във Великобритания.

Цветелина Пенкова
На снимката: Цветелина Пенкова

Защитава две бакалавърски степени – в Университета Бокони в Милано, Италия и в Централния европейски университет в Будапеща, Унгария.

Професионалният ѝ опит е натрупан като финансов специалист в инвестиционен фонд в Лондон, инвестиционен банкер в Кралската банка на Шотландия и анализатор в Егон Зендер.  Тя е евродепутат от Групата на социалистите и демократите.

„Има такъв народ“ предложи Велислава Петрова

Д-р Велислава Петрова е  бивш заместник-министър на външните работи, водила  преговори за Шенген, ОИСР и разширяване на ЕС.

Велислава Петрова
На снимката: Велислава Петрова

Завършила е Националната природо-математическа гимназия в София.

Бакалавър е по микробиология със стаж в индустрията от Уноверситета в Бристол, Великобритания.

Доктор на Биологичните Науки от Университета Кеймбридж, Великобритания.

През 2018 година е постдокторант, геномни изследвания в Кеймбридж, Великобритания.

През 2019 – 2020 година работи като Консултант по иновациите в Агенцията на ООН за ХИВ/СПИН, Женева, Швейцария. През 2021 година е международен консултант, управление на риска от бедствия към Световна банка, Женева, Швейцария.

От 2022 година е старши мениджър, здравно законодателство и инвестиции в Международния алианс за ваксини и имунизации, Женева, Швейцария.

През 2023- 2024 година тя е старши консултант по здравно законодателство към Международна здравна организация, Женева, Швейцария;

В момента Велислава Петрова е главен програмен директор към Международен център за бъдещите поколения, Брюксел, Белгия.

Предстои служебният министър-председател да разговаря с всеки от кандидатите,  така че най-късно в петък да изпрати в Брюксел две имена – на мъж и на жена. Очаква се Урсула фон дер Лайен да обяви кои ще бъдат членовете на новата Европейска комисия на 11 или 12 септември на специална пресконференция в Брюксел. След това започват препитванията на еврокомисарите в ресорните комисии на Европейския парламент.

Използвани източници: БТА, БНТ, „Уикипедия“

Още новини от деня – четете тук