Начало България Книгата „Планът „Елиминирай Европа“ дава своя принос в кауза, която трябва да...

Книгата „Планът „Елиминирай Европа“ дава своя принос в кауза, която трябва да бъде на всички нас, според проф. Владимир Чуков

49
Книгата „Планът „Елиминирай Европа“ дава своя принос в кауза, която трябва да бъде на всички нас, според проф. Владимир Чуков

Много се радвам, че има такива книги като „Планът „Елиминирай Европа“, която дава своя принос в една кауза, която трябва да бъде на всички нас, във всички наши поприща, професии и призвания, каза арабистът, политолог и университетски преподавател, занимаващ се с политиката на Близкия изток – проф. Владимир Чуков, на представянето на книгата „Планът „Елиминирай Европа“ от Людмила Филипова.

„Много се вълнувам, че дойде момента не само да представим, но и да говорим за новия роман на Людмила Филипова „Планът „Елиминирай Европа“.  Това е шестнадесетото заглавие в нашия каталог, което издаваме съвместно с Людмила. В тази книга е много важен творческият заряд на автора, онзи вътрешен порив, който Людмила следва безапелационно, когато твори и когато иска да каже нещо на своите читатели. Тя е от авторите, които не са голословни, тя прави своите проучвания и успява да защити своите тези, за да ни обясни неочакваните от нас процеси, които са част от нашите живот и бъдеще. Людмила винаги ни изненадва с нови идеи. Често се чудя откъде тя черпи своето вдъхновение и как съумява да съчетае толкова разнообразни източници, които да вплете в интригуващите си сюжети. В книгата Людмила проследява събитията, които са от началото на тази година, като интересното е, че сюжетът е поставен в публицистичен контекст, той не е изолиран, а ни поставя в реалния контекст на събитията с източниците, които авторката е подбрала“, каза издателят Виктория Бисерова от „Ентусиаст“.

„Нещо впечатляващо за мен е, че една моя статия за Илон Мъск е била стъпката авторката да напише тази книга. Илон Мъск не е европеец, пък и да си призная, Европа не му е от най-любимите. Това е човек, който много добре познава България и е косвено свързан с нашата страна. Може би до края на годината ще има нещо, което да докаже тази моя теза. Статията, която написах, беше по повод разделянето на света на геополитически зони на влияние. Това беше непосредствено след като Доналд Тръмп спечели президентските избори. Илон Мъск беше един от хората, които дадоха наистина силен тласък на това, което се случва в момента. Той е елиминиран от американската администрация, но аз силно се надявам, че този евро скеч, с който той доказа нахлуването във вътрешната политика на Европа, ще бъде преодолян. Има един отсъстващ български фактор, който рано или късно ще се разбере. За съжаление, от това което ми е известно на мен, оценките за страната ни далеч не са ласкави. Ние трябва да си направим държавата така, че да бъдем по-привлекателни, а дали другите ще ни харесат, е съвсем отделен въпрос. Аз съм голям фен на децентрализацията на държавата и ако има поляризация в страната ни, тя не е възрастова, а регионална. Има хора в нашата страна, които просто не са почувствали какво е онова Европейски съюз“, заяви проф. Владимир Чуков.

„За мен беше удоволствие да прочета тази книга, тя ме грабна, защото има две сюжетни линии, които пряко ме интересуват. Явно е, че имаме много голяма празнота по отношение на това къде съществуваме и откъде идваме. Стивън Хокинг е казал, че ние сме нещастни наследници на маймуните, живеем в някаква дребна планета до невзрачна звезда – слънцето. Имаме безкрайната възможност да разберем кои сме и откъде идваме. От географска гледна точка, ние се намираме в поредното голямо преселение на народите. Най-голямото преселение е от вътрешността на континента, към крайбрежието. След десет години морето ни ще стане бетон и асфалт, това преследва цялото човечество. Това са климатичните промени, всичко се обяснява с тях. Не съм срещал човек, който не иска да яде чиста храна, да пие чиста вода, да диша чист въздух, но когато опре до икономика, до джоба и до собствения бюджет, изведнъж нещата малко се променят. Следете парите, откъде идват и къде отиват. Така ще разберете точното място на всеки един човек. Европа е зелена и бедна в момента. Локомотивът – Германия, който дърпа цяла Европа е пред рецесия. Трябва да се адаптираме, нищо друго не можем да направим. Авторката е написала, че човекът иска да яхне времето и климата, да седне и да го управлява, не може. Мънички сме, нещастни сме и ни трябва страшно много енергия, за да можем да осъществим своите екологични и каквито искате цели“, каза географът, климатолог и университетски преподавател проф. Георги Рачев.

„Всеки от нас има любими автори на световни бестселъри, но има десетки автори с адвокатски романи, трилъри, криминални и други, докато Людмила е най-мултифункционалният автор, който съм чувал. Тя пише за всичко. Нейните романи се развиват на всички краища на света, чак до Антарктида. Аз успях да прочета книгата на един дъх, докато не ми свърши батерията на компютъра. Това, което Людмила е написала в книгата не е далеч от истината. Тук нашите мнения и притеснения съвпадат. Някой можеше ли да предположи какви неща ще ни се случат през изминалите десет години? Минахме през пандемия, война, мигрантски вълни, хиперинфлация, борсови сътресения. Чувствам се подготвен за несигурността на бъдещето, защото аз и моите колеги не знаем какво ще се случи в бъдещето, но със сигурност няма да е това, което си мислим. България в момента не е в криза. България в момента не участва във война, но би могла. Нямаме икономическа рецесия. Няма и кацнали извънземни на жълтите павета. Какво ще стане, ако всичко това се случи? Споделям притесненията и прогнозите на Людмила, че за съжаление, през този век не се случват чудеса на нашия континент“, смята икономистът и политик Николай Василев.

„Нашата компания се занимава с изграждането на космически станции. Също така изпращаме хора в открития космос, на частните австронавски полети и се надявам, някой ден да изпратим и българин в космоса. Много е възможно през следващите 50 години да изпратим отново човек на луната. Моята компания работи именно за това. Към днешна дата има 700 души, които са излезли в открития космос, напускайки Земята. Към момента има само три вида космически апарати, които могат да напуснат Земята и да отведат хора в космоса. През следващите 10 години се очаква да има и повече различни космически апарати – частни и правителствени, които да извършват пътувания до космоса. Всичко това, което казвам не е научна фантастика, а факти, правителствена политика и използването на новите технологии. Надявам се, че до 25 години ще има стотици хора, които ще живеят и ще работят в космоса“, каза Саймън Дженър. Той е член на екипа на частната космическа компания Axiom Space, която работи в тясно сътрудничество със SpaceX. 

„Много се радвам, че съм тук, заедно с Саймън Дженър, който ни пренесе в космоса. Книгата на Людмила засяга космоса, климатичните промени, Европа, света и Антарктида. Нека се пренесем от космоса, на едно място на Земята, което е също космос. Това е белият Марс за мен, една друга планета. Марс е червената планета, но Антарктида е бялата планета. Неслучайно, НАСА тренира своите астронавти на Антарктида. Тя се доближава много до космоса. Няма за какво да ходите в космоса, елате на Антарктида. Все още тя е на Земята. Антарктида е кухнята на времето и климата. Климатичните проблеми са проблем, който човечеството трябва да разреши. В книгата на Людмила има какво ли не. Прочетете я, защото всеки ще намери нещо за себе си и ще получи една визия за бъдещето си. Ще разберете какво трябва да правим, за да живеем по-добре в бъдещето и да помогнем на Земята“, каза геологът и полярен изследовател проф. Христо Пимпирев.

„Малко ме е срам, че толкова рано Ви поканих на премиера. Изключително малко време мина от последната ми книга, но във всяко интервю на медия, вторият или третият въпрос е как ми идва вдъхновението. Няма отговор  за това. Истината е, че може да минат 20 години, докато се появи и да дойдат два месеца. Може да дойде тогава, когато въобще не го желаеш и точно това се случи с тази книга. Никога не съм планирала да пиша по тези теми, но на 9 януари си легнах, след като бях слушала новините и в ума се блъскаха дълго натрупани критични размисли от всички световни теми. Темите, които бяха в главата ми, ми се виждаха страшно важни. Стори ми се, че дори и да рискувам с тази книга, аз трябва да кажа това, което се е родило в ума ми, защото Европа е на кръстопът. Кризите имат и добри страни. Те са моментите, в които получаваме онези събуждащи шамари, които ни позволяват да се огледаме, замислим и поемем по правилния път, защото добрите времена приспиват. Всички велики цивилизации са преживявали момент, в който спокойствието и величието ги е приспивало и затова те са изчезнали безследно. Надявам се, че това няма да се случи с нашия континент“, каза Людмила Филипова.