Китай ще увеличи размера на своя социалноосигурителен фонд от 2,88 трилиона юана (406 милиарда долара), което ще го направи „по-голям и по-силен“, за да подпомогне бързо застаряващото си население, предаде Ройтерс. Промените се налагат заради намаляването на новородените и хората в активна трудова възраст и засилването на натиска върху пенсионната система.
Националният социалноосигурителен фонд ще отговори ефективно на застаряването на населението и ще „подобри политическия механизъм за развитие на сектора на грижите за възрастни хора“, заяви партийният секретар на фонда Дин Сюедун в коментари, направени днес в изданието на Китайската компатия „Стъди таймс“.
През следващото десетилетие приблизително 300 милиона китайци ще се пенсионират – еквивалентът на почти цялото население на САЩ. Един на всеки двама души на възраст над 65 години в Азиатско-тихоокеанския регион ще живее в Китай до 2040 г., по данни на компанията за пазарни проучвания „Юромонитър“ (Euromonitor).
Фондът, който беше създаден през 2000 г., е „стратегически резервен фонд за нуждите на социалното осигуряване през периода на застаряване на населението“, каза Дин.
Китай вече е навлязъл в етап на умерено застаряване, допълни Дин, добавяйки, че „неотложността и трудността на разширяването и укрепването на стратегическия резервен фонд са безпрецедентни“ през следващото десетилетие.
Китайската академия на науките предвижда пенсионната система на Китай да изчерпи ресурса си до 2035 г.
Фондът ще подобри и разшири мащаба на инвестициите на пенсионните фондове, „активно ще разкрива важна финансова информация пред обществеността“ и ще извършва инвестиции по „открит и прозрачен начин“, каза Дин.
Оповестяването на информацията има за цел да стабилизира очакванията на хората относно грижите за възрастните, допълни той.
Фондът ще увеличи инвестициите на вътрешния капиталов пазар, „увеличавайки дългосрочните капиталови инвестиции в стратегически и основни области, свързани с икономиката на страната и поминъка на хората“.
Инвестициите ще бъдат засилени в научни и технологични иновации и нова качествена производителност – ключови приоритети за правителството, каза в заключение Дин.