Кампанията „Малки стъпки на големи герои“ е насочена към осигуряване на маски за фототерапия на новородени, родени преди срока. Това беше обяснено от фондация „Нашите недоносени деца“, организатор на инициативата. Проектът започна през октомври в Бургас, а пътуващата арт инсталация „Люлка на надеждата“ бе показана и в Стара Загора, Пловдив, Варна и София. По време на кампанията бяха набрани 7200 лв., които ще покрият разходите за 1388 маски, предадени на неонатолози в България.
Тези маски са съществен медицински ресурс при лечението на неонатална жълтеница, състояние, изискващо специализирана светлинна терапия. Значителен процент от новородените имат жълтеница, но при недоносените бебета тя се проявява в над 90% от случаите и може да бъде сериозна. Това състояние предизвиква натрупване на билирубин, който е особено опасен за преждевременно родените деца поради тяхната незрялост и може да доведе до трайни неврологични проблеми. Затова адекватната защита на очите по време на фототерапията е изключително важна – недоносените бебета са по-чувствителни към ярка светлина и имат повишен риск от усложнения.
В много неонатологични отделения недостигът на специализирани маски налага използването на временно решение, което прави текущото дарение изключително ценно за медицинския персонал и осигурява качествена грижа за новородените.
Всеки, който иска да подкрепи каузата, може да се включи в активните дарителски инициативи, публикувани на сайта на фондацията.
Фондация „Нашите недоносени деца“ е основана през 2012 г. от три майки на пет недоносени бебета. Нейната мисия е да предоставя подкрепа на недоносените новородени и техните семейства, като основната ѝ цел е да намали броя на преждевременните раждания. В България около 10% от новородените идват на света преди срока всяка година.




