Камарата на представителите на Конгреса на САЩ прие за първи път американски закон, регулиращ криптовалутите, предадоха световните агенции. Това е важен етап за развитието на този пазар в САЩ и отвъд пределите на страната.
Сега законопроектът трябва да бъде разгледан и в Сената. Той предоставя на САЩ една по-ясна регулаторна рамка относно криптовалутите, както искаше правителството на Доналд Тръмп, което подкрепя тази индустрия.
Законопроектът е част от три нормативни акта, разгледани в Камарата на представителите на Конгреса.
По време на дискусиите няколко народни избраници от Демократическата партия изразиха резерви относно текста, като го сметнаха за недостатъчен за защита на инвеститорите в една среда, в която измамите и прането на пари не са рядкост.
Администрацията на Тръмп вече създаде стратегически резерв, захранен от 200 000 биткойна, конфискувани от американските власти по време на съдебни процедури.
А Тръмп може да направи още една крачка напред в идните дни, като подпише указ, който разрешава на пенсионните фондове да интегрират дигиталните валути в инвестиционните си активи.
Вторият законопроект, одобрен от Камарата на представителите, въвежда законодателен механизъм относно стейбълкойните – криптовалути, обвързани със стабилен актив. Този нормативен акт вече беше приет от Сената още в средата на юни и задължава онези, които емитират стейбълкойни да имат резерви, които да са най-малкото еквивалентни на общата стойност в обращение под формата на активи, които бързо могат да бъдат мобилизирани, като например банкови депозити или съкровищни бонове.
Третият текст, приет в Камарата на представителите, вписва в закон президентски указ от края на януари, който забранява на правителството да създава своя собствена криптовалута.
За по-малко от година Тръмп се асоциира с няколко продукта и стартъпи от света на криптовалутите и мимоходом удвои личното си богатство, отбелязва Франс прес.