Начало Водещи Как Чехия печели от помощта си за Украйна и приема на бежанци

Как Чехия печели от помощта си за Украйна и приема на бежанци

99
Чехия
Снимката е илюстративна

Чешката република е сред най-решителните и активни поддръжници на Украйна – както в изпращането на военна и хуманитарна помощ, така и в приема на украински бежанци. Президентът Петър Павел, генерал и бивш високопоставен служител на НАТО, не спира да подчертава необходимостта от много по-дейна подкрепа от страна на Запада.

„Ако не бяхме загубили толкова време в обсъждане и оценки на риска, Украйна можеше много по-рано да е получила помощите и днес ситуацията щеше да изглежда по различен начин“, заяви той в интервю пред германската обществена медия АРД.

Чехия беше една от първите държави, които доставиха и тежки оръжия на Украйна, припомня АРД и допълва, че именно заради тях на Прага на няколко пъти ѝ се налагаше да разсейва опасенията, че допринася за ескалацията на конфликта.

Недостатъчна подкрепа

Когато седмици преди руската инвазия стана ясно, че е възможно да избухне война, Министерството на отбраната в Прага започна активно да изготвя списъци с наличните на пазара оръжейни материали. За тази цел бяха използвани и дългогодишните контакти в чешката отбранителна промишленост, подчертава АРД.

Именно благодарение на тази активност на Чехия, в тясно сътрудничество най-вече с Дания, Нидерландия и САЩ, станаха възможни първите мащабни доставки на оръжия за Киев през пролетта на 2022 година. Сега тези усилия продължават, но нито обхватът, нито скоростта на доставките са задоволителни – смятат в чешкото министерство на отбраната. Проблемът, според Прага, не е в липсата на военни материали, а в парите. Само пет от 20-те държави, декларирали подкрепа за Украйна, са изпратили пълната вноска. А пет други държави, които също са обещали подкрепа, досега не са предприели нито стъпка. Чехите дипломатично отказват да съобщят кои са тези държави.

На пазара има достатъчно количества муниции

Досега са реализирани само поръчките за 500 000 артилерийски боеприпаса на обща стойност 1,7 млрд. евро. Това е достатъчно, за да изравни огневата мощ на украинците с тази на руснаците за около два месеца и половина. На пазара се предлага многократно по-голямо количество муниции, а Русия също има интерес да купува от тези боеприпаси.

Статистическите данни показват, че действителната готовност за подкрепа на Украйна намалява заедно с отдалечеността на страните от Русия. Така например Дания е почти пет пъти по-ангажирана от Франция – като процент от брутния си вътрешен продукт. Чешката република отделя за подпомагане на Украйна малко над 1 процент от БВП и заема едно от средните места в Европа по този показател, информира АРД.

Как печели Чехия от войната

От началото на войната Чехия е сред най-решителните поддръжници на Украйна и е приела най-голям брой бежанци спрямо броя на населението си. Националистическата опозиция в страната осъжда този факт и издига лозунга „Пари за чехите, а не за украинците“.

Равносметката обаче сочи съвсем ясно: Чехия е на печалба. Доставките на оръжия са били повече от компенсирани чрез тъй наречения кръгов обмен с партньорите от НАТО. А украинските бежанци все по-успешно се интегрират в чешкото общество и вече не създават само разходи, а носят и печалби на държавата.

В момента в страната са регистрирани около 380 000 украински бежанци. Около една трета от тях работят, плащат данъци и вноски в системата за социално осигуряване. За сравнение: в Германия работят и плащат данъци едва една пета от украинските бежанци, припомня АРД.

Ползите за социалните системи

През 2022 г. помощта за украинските бежанци е струвала на Чехия около един милиард евро, а през същия период бежанците са внесли в социалните системи на страната около 500 милиона евро. Сега, само две години по-късно, техните вноски вече надхвърлят държавните разходи по издръжката им, се казва в публикацията на АРД.

Коментарът е публикуван в Дойче Веле. Заглавието на ДЕБАТИ. БГ.