Начало Водещи Как се гласуваме с машина, за да не се окаже невалидна бюлетина...

Как се гласуваме с машина, за да не се окаже невалидна бюлетина (ВИДЕО)

39
Машини за гласуване ЦИК

Българските граждани избират днес 240 представители в 51-вото Народно събрание. Това са шестите предсрочни парламентарни избори след редовните на 4 април 2021 година.

При влизането в секцията избирателят трябва да каже на комисията по какъв начин иска да гласува – дали на машина или с хартиена бюлетина.

При желание да гласува с машина, ще получи от член на комисията карта, която трябва да постави в слота на машината. След това:

  • Вземете картата и я поставете в машината за гласуване със златния чип нагоре. Натиснете картата почти до средата, докато усетите леко щракване. Така ще активирате машината за гласуване.
  • На екрана ще се появи „моля изчакайте…“. Това означава, че машината се зарежда с електронната бюлетина. Тя изглежда точно по същия начин както хартиената. Разгледайте бюлетината спокойно. Потърсете номера на партията, коалицията или независимия кандидат, за когото искате да гласувате. Ако не го откривате на екрана на първа страница, натиснете „следващ“ в долната част. Така ще отворите втората/следваща страница на екрана. Когато откриете своя избор, натиснете с пръст квадратчето с неговия номер. На екрана вашият избор ще бъде отбелязан с Х и ще стане по-тъмен от останалите. Това означава, че сте избрали.
  •  По същия начин можете да отбележите и преференция в кръгчетата, които започват от номер 101. След като направите своя избор, натиснете бутон „преглед“ в долния край на екрана. Там ще видите изписани номерата на партиите, коалициите и имената на кандидата, ако сте гласували с преференция. Ако всичко е наред, бутона „гласуване“, за да приключите даването на своя глас.
  •  Ако установите, че не сте отбелязали правилно вашия избор, или желаете да го промените, тогава натиснете бутон „промени избора“, който се появява в средата на екрана. Така ще се върнете в началото на първа страница и ще можете да гласувате както сте решили. Отново натиснете бутон „преглед“, натиснете „гласуване“. Машината ще разпечата разписка с вашия вот.
  •  Вземете разписката, проверете отново вота си, отбелязан в нея и я сгънете с текста навътре. Извадете картата от машината. Върнете се при секционната избирателна комисия, пуснете разписката в непрозрачната кутия, върнете картата на член на комисията. Положете подпис в избирателния списък, че сте гласували и вземете личната си карта.

Една от основните теми в последните три години бе машинното гласуване и по-точно – за или против него. Тя спорадично се повдига в публичното пространство, а на някои от изборите бяхме свидетели и на активни мероприятия, които бяха насочени към подкопаване на доверието към изборния процес с машини. Основната причина за това е че машинното гласуване предпазва от възможността гласът ни да се окаже невалиден. Когато има хартиено гласуване стотици хиляди са невалидните бюлетини. На местните избори през 2023г. те бяха 412 701 или около 15%. За сравнение изборите през юли 2021г, когато гласуването беше изцяло машинно, невалидните бюлетини бяха само до 0,34%. Припомняме, че по време на предишните избори, вместо изборните протоколи да се отпечатват машинно, се реши те все пак да се изписват на ръка, което, естествено доведе до хиляди зачерквания, дописвания и подправяния на резултати в тях. Това го видяхме нагледно как става от видеозаписите от секционните комисии.

Сега вече може ясно да си отговорим на въпроса защо беше скалъпен целият цирк с евентуалното опорочаване на машините за гласуване. Защото гласуването с машина ограничава невалидните бюлетини, човешките грешки и възможностите за манипулации.

Още новини от деня – четете тук