Начало Водещи Как светът посрещна 2025 година?

Как светът посрещна 2025 година?

34
Нова година

От Сидни до Мумбай и Найроби, хората в по-голямата част от света вече посрещнаха 2025 година със зрелищни светлинни представления и концерти.

В някои регион като Близкия изток, Судан и Украйна обаче новогодишната нощ остана мрачна заради военните конфликти. Южна Корея празненствата бяха ограничени или отменени по време на националния траур, който бе обявен в памет на жертвите на самолетната катастрофа, при която загинаха 179 души, припомня БТА.

Жителите на остров Киритимати в Тихия океан първи посрещнаха новата година. Атолът Киритимати, с население от около 5000 души, е част от Република Кирибати и е първото място на планетата, което посреща новата година в полунощ – 12:00 ч. българско време, предаде ДПА.

Окланд в Нова Зеландия е първият голям град, който посрещна новата година. Хиляди жители и гости на Окланд се стекоха в центъра, а някои решиха да се качат на вулканичните хълмове в покрайнините на града, за да се насладят на фойерверките.

Новата година настъпи в Нова Зеландия 18 часа преди спускането на топката на „Таймс Скуеър“ в Ню Йорк, допълва Асошиейтед прес.

В Сирия 2025 г. бе посрещната с големи празненства и при засилени мерки за сигурност. Много жители на Дамаск се събраха на главния площад „Умаяд“, за да се наблюдават зрелищната заря.

Повече от милион души се събраха на емблематичното пристанище в Сидни. Новогодишният концерт включваше изпълнения на британската поп звезда Роби Уилямс, както и традиционна местна музика в знак на признателност към коренното население на Австралия.

Япония посрещна Година на змията, която в азиатския зодиак е обявена за година на възраждането.

Китайските държавни медии отразиха размяната на новогодишни поздрави между лидера Си Цзинпин и руския президент Владимир Путин, като напомниха за нарастващата близост между двете държави, които имат напрегнати отношения със Запада.

Крайбрежната алея на финансовия център на Индия – Мумбай, се изпълни с хиляди празнуващи, а в Шри Ланка много хора се събраха в будистките храмове, за да запалят маслени лампи и благовонни пръчки и да се помолят.

В Дубай най-високият небостъргач в света – „Бурж Халифа“, бе в центъра на бляскаво шоу с фойерверки.

Традиционните новогодишни тържества в Рим имат още една притегателна сила – Вечният град е световен център на католическото юбилейно събитие Света година, която започва на 24 декември и продължава до 6 януари 2026 г. Подобни юбилеи обикновено се падат веднъж на 25 години. Очаква се през Светата година Рим да бъде посетен от около 32 милиона поклонници.

Париж изпрати 2024 г. с традиционното обратно броене и феерия от фойерверки на булевард „Шанз Елизе“. Триумфална арка се превърна в гигантска сцена за светлинно шоу.

Лондон посрещна новата година със спектакъл с фойерверки по река Темза. Поради бурята, която връхлетя други части на Обединеното кралство, на места празненствата бяха отменени.

Американският мегаполис Ню Йорк стана поредният голям град в света, посрещнал 2025 година. Там настъпването на 2025 година по традиция беше отбелязано със спускането по пилон на почти 6-тонното (5,4 тона) кристално кълбо на „Таймс Скуеър“.

Топката, символ на новогодишния празник, е с 2688 кристала, отбелязва Асошиейтед прес. На емблематичния нюйоркски площад пя една от най-популярните американски момчешки групи – „Джонас Брадърс“.

„Това е най-голямото парти в света. Няма друго място, по-подходящо да посрещнеш Нова година, от „Таймс Скуеър“, каза за АП Томи Онолфо от Лонг Айлънд, който отпразнува настъпването на новата година в центъра на Ню Йорк за осми пореден път.

Около 340 000 души наблюдаваха в Лас Вегас, щата Невада, изстреляните от покривите на казината фойерверките. Разположената наблизо музикалната арена „Сфера“ за първи път показа отброяването до полунощ в различните часови пояси.

В Пасадена, щата Калифорния, над хиляди души наблюдаваха традиционния Парад на розите.

Около 200 000 души присъстваха на новогодишно парти с кънтри музика в Нашвил, щата Тенеси.

Новата 2025 година ще дойде най-късно в малките отдалечени острови Американска Самоа, остров Бейкър и остров Хауланд, които са част от САЩ.

Още международни новини – четете тук