Начало Водещи Как Олимпиадата през 2024 година промени Париж

Как Олимпиадата през 2024 година промени Париж

59
Олимпийски игри Париж
Снимка: БТА

Париж очаква милиони посетители за едно от най-големите спортни събития в света – Летните олимпийски игри през 2024 г. Още с церемонията по откриването, която включваше парад с лодки по река Сена, минаващи покрай Айфеловата кула и Лувъра, на посетителите бе представен град, прекроен от игрите.

„Политико“ разглежда заради какво Париж печели златните медали и заради какво –дървените лъжици (награда, която традиционно се дава на състезател, който се класира последен).

Златен медал: Обновена инфраструктура

Игрите в Париж през 2024 г. обещаха да бъдат „най-зелените в историята“. Ключов аспект от тази заявка беше да се инвестира в модернизиране на вече съществуваща инфраструктура, вместо да се строи нова, както за целите на устойчивостта, така и за да се свият разходите. 95% от местата за провеждане на Игрите са със съществуваща инфраструктура, включително забележителния многофункционален стадион Стад дьо Франс и Националния велодром за колоездене.

Градът показа басейна Georges Vallerey като пример за това как Игрите могат имат трайно положително въздействие. Басейнът, първоначално построен за Олимпийските игри през 1924 г., беше ремонтиран, за да служи като тренировъчна площадка за спортисти и след това ще бъде трансформиран в обществен басейн.

Двете ключови нови инфраструктури включват арена с 8000 места и олимпийското село, построено в бедния район Сен Сен Дени. След Игрите арената ще бъде място за концерти и домакински терен за баскетболния отбор на Париж, а олимпийското село ще се превърне в жилищен комплекс.

Дървена лъжица: Опасения за сигурността

Провеждането на събития на открито в сърцето на Париж идва с един основен проблем: терористичната заплаха.

Франция остава в състояние на повишена тревога, откакто поредица от ислямистки атаки бяха извършени в страната през 2015 и 2016 г. Вътрешният министър Жерар Дарманен многократно посочи, че тероризмът остава приоритет номер 1, когато става дума за сигурност преди и по време на Игрите. Той подчерта, че засега не са разкрити никакви планове за атака, насочена към събитието.

През март френският президент Еманюел Макрон поиска капацитетът на зрителите за церемонията по откриването на река Сена да бъде намален наполовина от първоначално планирания.

Основните страхове включват перспективата снайперисти, разположени в сгради близо до церемонията на открито или дронове, носещи експлозиви. Тези рискове се намаляват чрез строги процедури за сигурност, заявиха френски служители по сигурността.

Златен медал: Модернизация на транспорта

Перспективата транспортната система на Париж, изключително натоварена дори в нормален ден, да стане още по-пренаселена, накара много парижани да напуснат града по време на Игрите.

Все пак Олимпиадата накара публичните власти да инвестират в транспорт, като разшириха две линии на метрото и един добавиха един маршрут на градския влак, за да улеснят достъпа между отделните места в града. Тази инфраструктура след това ще обслужва местното население.

Летище Париж-Орли, едно от международните летища в парижкия регион, сега е директно свързано с центъра на града чрез метролиния, която ще бъде от решаващо значение за Игрите, свързвайки Водния център, Стад дьо Франс, Площад „Конкорд“ – където ще се провеждат брейк и скейтборд състезания и Bercy Arena, където ще се проведат баскетболните финали.

Дървена лъжица: Фиаско при плуване в Сена

Олимпиадата ще помогне за изпълнението на едно десетилетно обещание: да превърне река Сена, която минава през сърцето на Париж, в място, където хората могат да плуват за първи път от 100 години.

1,4 милиарда евро бяха инвестирани в изграждането на мегабасейн в Париж, предназначен да съхранява отпадъчни води и да предотвратява изливането на канализацията в реката. Но проливните дъждове през юни, и по време на самата церемония по откриването доведоха до преливане на системата, което накара непречистените отпадни води да се влеят в реката и направиха Сена негодна за плуване.

Събитията по плувен маратон и триатлон ще се проведат именно в Сена. За първото е избрано алтернативно място, ако реката не е безопасна. За триатлона са предвидени алтернативни състезателни дати, в случай че водата е твърде замърсена. „В краен случай правилата предвиждат възможност за преминаване към дуатлон“, каза Тони Естанге, президент на организационния комитет на игрите.

В стремежа си да докажат чистотата на Сена, Естанге и кметът на Париж Ан Идалго,  се потопиха в седмиците преди началото на Игрите.

Златен медал: Свиване на разходите

Въпреки че Игрите в Париж през 2024 г. надхвърлиха бюджета, те пак ще струват по-малко от предишните издания, което е триумф по олимпийските стандарти.

Очаква се общите разходи да бъдат 11,8 милиарда евро – 15% повече от първоначално предвиденото в бюджета. Това обаче остава под сумата на Игрите в Лондо през 2012, така и на Игрите в Рио през 2016 и много под бюджета на игрите в Сочи през 2014, които са най-скъпите Олимпийски игри в историята, достигащи умопомрачителните 55 милиарда долара.

За Париж разходите включват изграждането на новите зали, заплащането на частна охрана и осигуряването на транспорт и жилища за спортистите, уточни комитетът на Париж 2024.

Дървена лъжица: Обвинения в социално прочистване

Правозащитни организации предупредиха, че френските власти използват Олимпиадата като възможност да отърват столицата от популации, считани за нежелани.

Властите ускориха извеждането на бездомните хора оот Париж, предлагайки им краткосрочни настанявания в по-малките градове в страната.

Докато държавата твърди, че това няма нищо общо с Олимпийските игри, организациите, работещи в подкрепа на бездомните подчертаха ускоряване на подобни процедури през последните месеци, което доведе до обвинения в „социално прочистване“ преди Игрите. Политиката за преместване се провежда като част от тестова фаза, стартирана през април 2023 г. и планирана да продължи до края на 2024 г.

*Текстът е публикуван в „Политико“. Преводът е на ДЕБАТИ.БГ

Още актуални анализи – четете тук