Управителният съвет на БНБ прие изисквания за показателите за кредитни стандарти при отпускане и при предоговаряне на кредити за домакинствата, обезпечени с жилищни недвижими имоти. Какво трябва да спазват банките след 1 октомври 2024 година:
1. Съотношението между размера на кредита и стойността на обезпечението при отпускане следва да е в размер не по-висок от 85%;
2. Съотношението между размера на текущите плащания във връзка с обслужването на дълга и месечния доход на кредитополучателя при отпускане следва да е в размер не по-висок от 50%;
3. Максималният срок по договора за кредит (матуритет) следва да не е по-дълъг от 30 години.
Намесата на БНБ с този набор на инструменти е очаквана, при вече публикувани анализи и мерки от регулатора, на фона на данните за кредитирането и потенциалните рискове за системата.
Към края на юли забелязваме ускорен растеж в кредитирането, като жилищният кредит постига 25,1% на годишна база. За последните 12 месеца сумата на новоотпуснатите кредити надхвърля 7 млрд. лева, което е повече от за цялата 2021 година.
Лихвите остават на някога ниски нива (2,53%), но те са плаващи с времето, което прехвърля риска за бъдещо покачване на длъжника.
Регулациите на БНБ може да не имат бърз ефект, но данните ще покажат доколко влияят на пазара в бъдеще.
Анализът е на Института за пазарна икономика. Заглавието е на ДЕБАТИ. БГ.