Начало Водещи Как „Нексо“ от врагове на Гешев станаха приятели на Тръмп?

Как „Нексо“ от врагове на Гешев станаха приятели на Тръмп?

84
Новото голф игрище Trump International Golf Links в Абърдийн, което президентът на САЩ Доналд Тръмп откри днес, ще бъде домакин на предстоящия Nexo Championship от 7 до 10 август
снимка: „Нексо“

Преди няколко години случаят с компанията“Нексо“ (Nexo) привлече вниманието на обществеността с една от най-шумните прокурорски акции в България. Главният прокурор (тогава) – Иван Гешев се опита да арестува собствениците на компанията. Въпреки усилията на прокуратурата, бизнесмените в крайна сметка не успяха да бъдат обвинени в никакви конкретни нарушения.

Какво се случи?

Припомняме че преди две години, прокуратурата, тогава под управлението на Иван Гешев, шумно обвини компанията „Нексо“ в тежки престъпления, а по-късно обяви, че прекратява делото и обвиненията бяха свалени.

Следователи, ГДБОП и ДАНС проведоха международна операция и обвиниха чeтиpимa дyши – Коста Кънчев, Антони Тренчев, К.Методиев и Т. Николов, зa yчacтиe в opгaнизиpaнa пpecтъпнa гpyпa зa пpaнe нa пapи, дaнъчни пpecтъплeния, ĸoмпютъpни измaми и бaнĸoвa дeйнocт бeз лицeнз чpeз плaтфopмaтa Nехо. Обискирани бяха и офисите на фирмата. Кънчев и Тренчев бяха привлечени като обвиняеми и за това, че в периода от юни 2018 г. до януари 2023 г. без съответно разрешение по Закона за кредитните институции (ЗКИ) са извършвали банкови сделки чрез онлайн платформата „Нексо“ – кредитиране и влогонабиране, като предоставяли парични кредити в щатски долари, британски паунди и евро на физически лица и търговски дружества, срещу получаване на лихва, както и влогове срещу изплащане на лихва.

Според запознати с аферата „Нексо“ атаката срещу компанията е била заради факта, че 15 лица, свързани с нея, са дарили на „Да, България“ 199 999 лв. за 2021 г. и 199 993 лв. за 2022 г. В Народното събрание даже бе създадена комисия, която да разследва даренията, но тя не стигне доникъде.

Разбираемо, „Нексо“ подаде иск за милиарди левове срещу България за нанесени вреди. Тези суми са значителни и ще се платят от българските данъкоплатци, което поражда въпроси за смисъла и целите на цялата прокурорска акция. Мнозина смятат, че в случая прокуратурата е обслужвала интересите на опонентите на определени политически партии с цел саморазправа.

Естествено, както повечето шумни и наказателни акции на прокуратурата, и тази се провали с гръм и трясък, защото се оказа безпочвена. Днес от Гешев няма и помен, а „Нексо“ се завърнаха триумфално.

Доналд Тръмп – младши в България

След оправдателната присъда, бизнесмените на „Нексо“ отново се появиха на публичната сцена през април, когато организираха конференция в София, където сред гостите бе и синът на президента на САЩ – Доналд Тръмп-младши, който пристигна на първото си посещение в България. Той участва в бизнес форум „Тръмп Бизнес Вижън 2025“ (Trump Business Vision 2025), организиран от „Нексо“.

Форумът Trump Business Vision 2025 събра в София световни лидери и представители на бизнеса за стратегически диалог относно интеграцията на технологии и финанси, както и за задълбочаване на партньорството между американския бизнес и глобалния капитал, подчертаха организаторите. Сред участниците бяха Доналд Тръмп-младши, изпълнителен вицепрезидент на The Trump Organization, Гила Гамлиел — министър на иновациите, науката и технологиите на Израел, както и Антони Тренчев — съосновател на Nexo. Те се срещнаха с над 150 представители на българския и международния бизнес.

По време на форума „Нексо“,обяви своето официално завръщане на американския пазар. С над 11 милиарда долара активи под управление, компанията предлага цялостното си портфолио от решения за дигитално благосъстояние на американските клиенти. Завръщането идва в момент на подновен оптимизъм за развитието на дигиталните финанси в стабилна и благоприятна бизнес среда, се посочва още в официалното съобщение на организацията.

„Нексо“ организира голф турнир на новото игрище на Доналд Тръмп в Шотландия

Като естествено продължение на визитата на Доналд Тръмп-младши в България през април 2025 г., се оказа предстоящия голф турнир Nexo Championship, който се организира не къде да е, а в новото голф игрище Trump International Golf Links в Абърдийн, което президентът на САЩ Доналд Тръмп откри вчера. То ще бъде домакин на турнира от 7 до 10 август.

Тържествената церемония събра основателите на „Нексо“ (Nexo) – Антони Тренчев и Коста Кънчев – и висшия политически, спортен и бизнес елит, наред с първият министър на шотландия Джон Суийни.

В рамките на деня се състоя и среща между президента Доналд Тръмп и основателите на „Нексо„, на която бяха обсъдени глобалните иновации, спортът и водещата роля на дигиталните финанси в икономиката на бъдещето.

„Да поставим началото на Nexo Championship в родината на голфа и с подкрепата на президента Доналд Тръмп е символ на една нова ера. Възможността да споделим обяд с него след игра на голф, да обсъдим политиката и общата ни визия за бъдещето на криптовалутите в САЩ, беше изключителна чест. Искрено благодарим за всичко, което прави — за всички, навсякъде“, каза Антони Тренчев, съосновател на Nexo.

През 2025 г. Nexo е официален партньор на шест от най-престижните събития в календара на DP World Tour освен Nexo Championship – Genesis Scottish Open. Betfred British Masters, BMW PGA Championship, Abu Dhabi HSBC Championship, DP World Tour Championship в Дубай.

След като претърпяха тежки обвинения и прокурорски атаки, които в крайна сметка се оказаха безпочвени, основателите на „Нексо“ успяха да  възстановят позициите си с голям шум, като се утвърдят като ключов фактор в глобалния финансов сектор и успяват да изградят мрежа от контакти с влиятелни личности. Този обрат носи важни уроци и предупреждение към институциите: опитите за политическа репресия и злоупотреба с правосъдната система могат да се обърнат и да създадат по-силни и по-непоклатими играчи.  

Още новини от деня – четете тук