Начало Новини Какво ще стане с Общата селскостопанска политика на ЕС след представянето на...

Какво ще стане с Общата селскостопанска политика на ЕС след представянето на многогодишната бюджетна рамка за 2028-2034 г.?

89
Какво ще стане с Общата селскостопанска политика на ЕС след представянето на многогодишната бюджетна рамка за 2028-2034 г.?

Европейската комисия (ЕК) се очаква да предложи днес бюджетната пътна карта на Европейския съюз за периода 2028-2034 г., информира Франс прес.

Представянето на дългоочакваната Многогодишна финансова рамка (МФР) ще постави началото на дълги и напрегнати преговори за бюджета между 27-те страни членки на ЕС. Дискусиите могат да продължат повече от две години – до края на 2027 година.

Един от ключовите въпроси е бъдещето на Общата селскостопанска политика (ОСП) – най-голямото отделно разходно перо на ЕС.

Колко средства ще бъдат отделени за бъдещата ОСП? 

Понастоящем ОСП е най-голямото бюджетно перо на ЕС – към нея са насочени 387 милиарда евро за седем години (2021-2027 г.), включително 270 милиарда евро директни помощи за земеделските стопани. 

Без да засяга тези преки плащания, ЕК може да обмисли съкращаване на останалата част от пакета (развитие на селските райони и др.) поради все по-належащите бюджетни ограничения.

Работещите в сектора вече се готвят да протестират. „Имам трактор и съм готов“, заяви Масимилиано Джансанти, председател на  европейското земеделско лоби  „Копа-Коджека“ (Copa-Cogeca).

За днес е планирано и шествие пред сградата на ЕК в Брюксел, за да се засили натискът.

„На масата ще бъде предложена сума, която да бъде договорена. Както обикновено, всичко ще завърши с петдневни преговори в Съвета на ЕС“ между страните членки, заяви служител от Брюксел.

Ще има ли специални бюджетни средства за ОСП?

Ще продължи ли ОСП да има специален бюджет или един от нейните компоненти ще бъде включен в по-широки фондове за териториално сближаване, като разпределението ще бъде оставено на страните членки?

Дебатът по тази тема разбуни страстите в Брюксел през последните месеци. 

Според няколко европейски източника тенденцията е по-скоро да се запази сегашната структура, но въпросът стига до най-високо ниво – до Бьорн Зайберт, влиятелния началник на кабинета на председателя на ЕК Урсула фон дер Лайен.

„Никой не е информиран за съобщенията, които ще бъдат направени, нито земеделските производители, нито членовете на ЕП, нито дори комисарите“, казва евродепутатът от ЕНП Селин Имар, член на Комисията по земеделие и развитие на селските райони в ЕП.

Земеделските стопани вече са инициирали петиция, в която се противопоставят на всяка заплаха за целевия бюджет. 

Френското правителство също се противопоставя категорично на сливането на ОСП с други фондове. 

Ако това стане, бюджетът ще бъде „орязван месец по месец според различните приоритети на момента“, каза френският министър на селското стопанство Ани Жоньовар пред списание „Франс агрикол“.

Според нея еврокомисарят по земеделието Кристоф Хансен е подложен на „силен натиск“ по отношение на бюджета, тъй като списъкът с разходите на ЕС се увеличава – изплащане на съвместния заем от времето на ковид пандемията, финансиране на отбраната, а същевременно някои страни членки не са склонни да отделят допълнителни средства за Съюза.

ЕК вероятно няма да постигне напредък днес по реформата на плащанията по ОСП, но това ще бъде един от основните въпроси през идните месеци. 

През септември в доклад, поръчан от Брюксел, бе отправен призив за „много по-целенасочено подпомагане на доходите“ на земеделските стопани, като се предлага да се сложи край на сегашното изчисление въз основа на размера на стопанството, т.нар. помощ „на хектар“.

Оттогава Кристоф Хансен се опитва да успокои бранша.

„Всички земеделски стопанства“, които днес получават помощи по ОСП, „ще продължат да получават помощи“ и през 2028-2034 г., увери той пред АФП, без да се ангажира с размера им.

„Трябва да помогнем на повече хора да навлязат в професията, защото липсват млади хора, които да поемат фермите“, добави той.

„Всичко ще зависи от общия пакет“ на бъдещия европейски бюджет, подчерта той.

От своя страна екологичните организации от години се борят срещу „помощта на хектар“, която според тях е подарък за „фермите фабрики“.

Еколозите и левицата призовават за ограничаване на помощта въз основа на доходите на фермерите.

Фермерите от своя страна засилват предупрежденията си и настояват за „специален и увеличен бюджет“ за ОСП.

Върху ЕК продължава да оказва натиск земеделският гняв от началото на 2024 г., който я накара да направи редица жестове към сектора, включително представения в средата на май 2025 г. план за опростяване на настоящата ОСП чрез облекчаване на екологичните правила.