Начало България Какво реши Министерският съвет на днешното си заседание?

Какво реши Министерският съвет на днешното си заседание?

49
правителство
Снимка: БТА

Министерският съвет (МС) прие Решение за финансиране на Конституционния съд за 2025 г., съобщиха от пресцентъра на МС.

С приетия акт се осигурява финансиране на разходи за разплащане в размер на 150 000 лв., необходими за възнаграждения на назначените експерти за изпълнение на поставените от Съда задачи на експертизите по делото с предмет „оспорване на законността на произведените на 27 октомври избори за народни представители в 51-вото Народно събрание“ .

Средствата се предвиждат по бюджета на Съда в хода на актуализиране на разчетите по проекта на закон за държавния бюджет на Република България за 2025 г.

На 26 ноември 2024 г. КС допусна за разглеждане по същество пет дела, всички с предмет „оспорване на законността на произведените на 27 октомври избори за народни представители в 51-вото Народно събрание“. Съдът обедини петте дела за общо разглеждане.

Правителството гласува решение за предоставяне на минимална помощ за приюти на жертви на трафик на хора

Кабинетът гласува решение за предоставяне на минимална помощ на предприятия, осъществили и осъществяващи дейности по предоставяне на услуги в приюти за временно настаняване и центрове за закрила и помощ на жертви на трафик на хора.

Така ще могат да се използват правните инструменти по Регламент от 13 декември 2023 година, касаещ Договора за функционирането на Европейския съюз към помощта de minimis, OBL от 15 декември 2023 г. на Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ). Тя е второстепенен разпоредител с бюджет по бюджета на Министерския съвет.

В качеството си на администратор Комисията може да предостави минимална помощ за възстановяване на направени разходи на предприятия, осъществили и осъществяващи дейност по предоставяне на услуги в приюти за временно настаняване и центрове за закрила и помощ на жертви на трафик на хора. Възложено е на вицепремиера и председател на НКБТХ да подпише договори за предоставяне на минимална помощ с предприятията, в период до два месеца след приемане на Решението или до сключване на договор с изпълнители на дейностите, избрани след проведени процедури по Закона за обществените поръчки.

Към настоящия момент към Комисията функционират общо 3 приюта в София, Бургас и Варна. Дейностите в тях се обезпечават от бюджета на ЕОКБТХ.

Правителството отпусна над 5.5 млн. лв. на финансовото министерство

Със свое решение правителството одобри финансиране на разходи в размер на 5 661 442 лв. за Министерството на финансите за 2025 г.

Парите са за финансиране на разходи за развитие на информационните и комуникационните системи в ИТ-инфраструктура в системата на министерството за дейности, възложени и изпълнени от страна на системния интегратор „Информационно обслужване“ АД, за адаптиране на информационните системи за работа с еврото, надграждане на съществуващи информационни системи и осигуряване на лицензи за правото на ползване с включена поддръжка на софтуерни продукти.

До края на февруари България ще отправи официално искане към Европейската комисия и Европейската централна банка за изготвяне на извънредни конвергентни доклади за членството на страната в еврозоната. Това заяви министърът на финансите Теменужка Петкова в понеделник в Брюксел, където представи пред членовете на Еврогрупата напредъка на България, свързан с подготовката на страната за присъединяване към еврозоната, съобщиха от Министерството на финансите (МФ).

Правителството реши действието на временната закрила на разселените лица от Украйна на територията на България се удължава с една година

Правителството прие решение, с което действието на временната закрила на разселените лица от Украйна на територията на Република България се удължава с една година, считано от 4 март 2025 г., съобщиха от пресцентъра на Министерския съвет (МС). Решението е в съответствие с това на Европейската комисия за удължаване действието на Директивата за временна закрила.

Кабинетът прие също решение за утвърждаване на образци на регистрационни карти, които се издават от Държавната агенция за бежанците при МС, с което се определя срок за пререгистрация на лицата, разселени от Украйна, с предоставена временна закрила, във връзка с удължаване на срока на временната закрила на територията на Република България до 4 март 2026 г. Процесът по пререгистрация ще продължи до 30 април тази година.

Доклад на УНИЦЕФ от края на 2024 г. сочи, че 4000 деца от Сирия, Афганистан и Мароко и 60 000 от Украйна са потърсили закрила в България от водените в тези страни военни конфликти. Според данните от началото на войната в Украйна до 18 декември миналата година 201 389 души са получили временна закрила в България, от които близо 60 000 са деца.

Кабинетът предлага промени в Закона за мерките срещу финансиране на тероризма

Кабинетът предлага промени в Закона за мерките срещу финансиране на тероризма, съобщиха от правителствената информационна служба.

Законопроектът има за цел повишаване степента на съответствие на превантивното законодателство срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма с изискванията на Международните стандарти за борба с изпирането на пари, финансирането на тероризма и на пролиферацията (Препоръките на FATF) от 2012 г.

Предлаганите законодателни промени въвеждат мерки срещу финансирането на оръжия за масово унищожение, с което се отстраняват слабости в превантивното законодателство срещу изпирането на пари и финансирането на тероризма и на пролиферацията, установени в приетия на 18 май 2022 г. Доклад за Република България от Пети оценителен кръг на Комитета на експертите за оценка на мерките срещу изпирането на пари (Комитета MONEYVAL) към Съвета на Европа.

Още новини от деня – четете тук