Начало Свят Какво бъдеще очаква Грузия след избора на нов президент

Какво бъдеще очаква Грузия след избора на нов президент

54
Михаил Кавелашвили
Снимка: БНТ

В Грузия, където вчера за първи път се проведе непряк избор за президент, електоралната колегия от 300 души избра Михаил Кавелашвили за държавен глава, но до момента опасенията за напрежение не се оправдават.

Пред сградата на парламента се проведе поредното проевропейско шествие.

Протестите в Грузия вече продължат 17 вечери. И днес няма да бъде изключение.

Шест групи протестиращи в Тбилиси и от съседните по-големи градове в Грузия ще се съберат пред парламента.

„На тези протести често се арестуват чужденци. Аз, като преводачка, бях свидетел на арестите както в съдебните зали, така и в полицейските управления. Сърцето ми се скъса като на човек, който би могъл да види какво се случва вътре. Това са млади хора, почти колкото дъщеря ми, малко по-големи. Те са заловени без предупреждение. Дори хора, които спокойно разхождат, биват атакувани от спецназдела, облечени в черно“, разказа българката Милена Балинска, която живее в Грузия вече 20 години.

Междувременно Естония въведе санкции срещу грузинския министър-председател Иракли Кобахидзе и други 13 длъжностни лица, осъждайки насилието на грузинските власти срещу демонстранти и опозиционни лидери.

Изявлението беше направено от естонския външен министър Маргус Цахкна в социалната мрежа „Екс“.

Грузинските депутати избраха за президент на страната проруски настроеният и твърд критик на Запада Михаил Кавелашвили

Този избор, с бойкот от опозицията, вероятно ще задълбочи политическата криза в Грузия, което предизвика нови протести снощи. Досегашният президент Зурабишвили нарече избора незаконен и заяви, че няма да предаде властта.

Естония въвела санкции срещу 14 грузински длъжностни лица, включително премиер (Иракли) Кобахидзе“, написа естонският министър, без да уточни имената или санкциите.

Трите балтийски държави, включително Естония, забраниха на някои грузински служители да влизат на територията им, включително на министъра на вътрешните работи Вахтанг Гомелаури и на най-богатия човек в Грузия Бидзина Иванишвили, който се смята за задкулисен играч.

Насилието на грузинските власти срещу демонстранти и опозиция е престъпно и нарушава правата на човека“, каза Цахкна, призовавайки ЕС да реагира и да предприеме мерки.

Протестите в Грузия се разразиха след като партията „Грузинска мечта“ обяви победа на парламентарните избори на 26 октомври, които опозицията обяви за фалшифицирани, а в края на ноември правителството спря всички преговори за членство в ЕС до 2028 г.

Това решение доведе до ежедневни демонстрации на хиляди хора в Тбилиси, които обвиняват правителството, че се стреми да приведе Грузия близо до Русия.

Новият президент Кавелашвили, бивш депутат от „Грузинска мечта“, ще замени настоящата директно избрана президентка Зурабишвили, която подкрепя протестите.

Съгласно промените в конституцията, въведени от „Грузинска мечта“, президентът за първи път беше избран чрез избирателна колегия, включваща депутатите от 150-членния парламент и представители от местните избирателни съвети.

AFP и BBC предвиждат засилване на политическата криза в Грузия. Опозицията обяви съботните избори за „нелегитимни“ и заяви, че Зурабишвили е единственият легитимен лидер на страната.

Президентът Зурабишвили, който е в конфликт с „Грузинска мечта“, отказа да се оттегли и изисква нови парламентарни избори, откривайки път за конституционна криза.

„Грузия никога не губи чувството си за хумор, празнувайки избирането на футболист за президент“, написа Зурабишвили в социалните мрежи.

Тя сподели видео, в което протестиращи играят футбол в сняг – ясен сигнал срещу Кавелашвили.

Една от протестиращите, Натия Апхазава на 40 години, заяви, че е дошла по-рано, „за да защити нашето европейско бъдеще“.

Опозиционните групи обвиняват „Грузинска мечта“ в измама с парламентарния вот на 26 октомври, пренебрегване на демокрацията и приближаване на страната към Русия – всичко това в ущърб на членството в ЕС.

Не е ясно как правителството ще реагира на отказа на Зурабишвили да се оттегли след като новият й наследник поеме длъжността на 29 декември.

Полицията използва сълзотворен газ и водни оръдия по време на повече от две седмици демонстрации и арестува над 400 протестиращи, според неправителствената организация „Център за социална справедливост“.

В петък Amnesty International заяви, че протестите са изправени пред „брутални тактики на разпръскване, произволно задържане и изтезания“.

Също така има обиски в офиси на опозиционни партии и арести на техните лидери.

Докато международното осъждане на полицейските репресии расте, френският президент Еманюел Макрон каза на грузинците, че тяхната „европейска мечта не трябва да бъде угасена“.