Първият вот на недоверие към кабинета „Желязков“ очаквано не мина, подкрепиха го само вносителите му – „Възраждане“, „Морал, единство, чест“(МЕЧ) и „Величие“.
Срещу внесеното от трите формации искане за оставка на правителството бяха 150 народни представители, „Продължаваме промяната-Демократична България“ не участваха в гласуването, както заявиха и днес, и вчера.
Депутатът от ГЕРБ-СДС Десислава Танева, която е със счупен крак и дълго отсъства от пленарните заседания, дойде за гласуването.
Според Конституцията, когато Народното събрание отхвърли предложението за гласуване на недоверие на Министерския съвет, ново предложение за недоверие на същото основание не може да бъде направено в следващите шест месеца.
Инициаторът на първия вот – „Възраждане“, дадоха заявка, че готвят и втори – за корупция.
Премиерът Росен Желязков благодари от парламентарната трибуна на всички, които подкрепиха правителството и не подкрепиха вота на недоверие. С това вие подкрепихте европейската перспектива пред България и тази за демократично развитие – такова, каквото голямата част от обществото желаят, каза той.
Вотът на недоверие цели докрай да се дестабилизира държавата, коментира сутринта в кулоарите на парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов. Нали затова го направиха да има девет партии в парламента, никой не се интересува от държавата да е стабилна, обясни той. По думите му обаче еврозоната и Планът за възстановяване и устойчивост са приоритет.
След като преди гласуването в залата съпредседателят на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков потвърди, че парламентарната група на ПП-ДБ няма да участва в днешния вот, той анонсира, че вотът на недоверие, който те ще подготвят, ще бъде след датата за еврозоната и по „всички теми, по които правителството не се справя“.
Лидерът на ПГ „ДПС-Ново начало“ Делян Пеевски намери вота за загуба на парламентарно време. Трябва да работим за хората, какви са тези вотове, тепърва трябва да се изпълнява бюджетът, коментира Делян Пеевски. „Пак щели да внасят вотове. И те няма да минат“, коментира той.
Партньорите в управляващото парламентарно мнозинство ПГ „Демокрация, права и свободи“- ДПС спазиха ангажимента си да са срещу вота и да продължат с подкрепата си за правителството до излизането на конвергентния доклад за еврозоната.
Това правителство продължава с пълна сила напред, заяви след гласуването Станислав Балабанов от парламентарната група „Има такъв народ“ (ИТН). По думите му се е видяло, че няма обединена опозиция. Ясното мнозинство от 121 човека продължава с „пълна пара напред“ по законодателна програма за четиригодишен мандат, увери представителят на ИТН. Темата за външнополитическия път беше свързана с лична трагедия, а личните трагедии не трябва да бъдат използвани за лични цели, отбеляза Балабанов.
И за друг евентуален вот на недоверие имаше заявка. Тя дойде от лидера на МЕЧ Радостин Василев. Той обяви още, че ще се замислят дали да подкрепят занапред вотове, чиито вносители не са подготвени да ги защитават. Василев отбеляза, че МЕЧ също са подготвили вот на недоверие, но засега не пожела да разкрие темата му.
Темата на вота на недоверие трябва да е подбрана по по-различен начин, казахме, че тя е разделителна и няма да постигне желания ефект. Това заяви пред журналисти председателят на парламентарната група „Величие“ Ивелин Михайлов.
Днешният резултат е поне с 25 гласа повече, отколкото беше гласувано самото правителство на Росен Желязков, коментира пред журналисти в Ловеч вота на недоверие вицепрезидентът Илияна Йотова. Тя посочи, че резултатът от гласуването е показал, че нейната прогноза се е оправдала. „Преди няколко седмици казах, че след решението на Конституционния съд и влизането на девета партия в парламента мнозинството ще се радва на още по-голяма стабилност”, каза вицепрезидентът.