Начало Свят И двете конкурентни политически сили в Австралия се обявиха за аутсайдери преди...

И двете конкурентни политически сили в Австралия се обявиха за аутсайдери преди утрешните парламентарни избори

34
И двете конкурентни политически сили в Австралия се обявиха за аутсайдери преди утрешните парламентарни избори

Премиерът на Австралия Антъни Албанезе и лидерът на опозицията Питър Дътън обявиха, че политическите им партии се намират в неособено добра позиция преди изборите утре, съобщава Асошиейтед Прес.

Албанезе, начело на лявоцентристката Австралийска лейбъристка партия (АЛП), обикаля щатите Куинсланд, Виктория и Тасмания. Дътън, ръководител на Либерално-националната коалиция (ЛНК), активира предизборната си кампания в Южна и Западна Австралия.

Министър-председателят подчерта, че от 21 години насам нито един австралийски премиер не е успял да осигури две последователни победи за партията си, като последният такъв случай е бил през 2004 година, когато Джон Хауърд от АЛП спечели втори мандат.

„Много избиратели все още не са направили своя избор“, подчерта Албанезе. „Предстои ни важен тест. От 2004 година насам не е имало повторна победа“, добави той.

Дътън също изрази надежда, че неговата коалиция ще спечели гласовете на неопределените избиратели.

В Австралия гласуването е задължително, а много избиратели, които нямат ясни предпочитания, все пак се явяват на урните, за да избегнат глобите, често вземайки решения в последния момент.

„Съмнявам се, че сме в най-добрата си форма“, каза лидерът на опозицията миналата седмица. „Но съм убеден, че много хора ще се изразят с гласа си на тези избори, особено след уверението на премиера, че вече е спечелил“, допълни Дътън.

Тези избори са първите в Австралия, на които преобладават млади избиратели. И двата политически лагера акцентираха на промените в демографията в кампаниите си. АЛП и ЛНК обявиха помощи за купуване на първо жилище поради високите цени на имотите.

Друг важен аспект в кампанията е енергийният сектор. Опозицията предлага изграждане на седем ядрени електроцентрали, финансирани от държавата, с план за започване на работа през 2035 г. Лейбъристите предвиждат, че до 2030 година 82% от енергийния микс на Австралия ще бъде на база възобновяеми източници, предупреждавайки, че опозицията планира сериозни съкращения в държавния сектор, за да финансира ядрените проекти.

АЛП упрекна Дътън, че следва примера на американския президент Доналд Тръмп и неговото Министерство на правителствената ефективност (DOGE), което планира закриване на над 20% от работните места в публичния сектор. „Не е нужно да следваме модела на Америка или когото и да било друго. Нуждаем се от австралийски подход“, подчерта Албанезе днес.

Опозиционният сенатор Джасинта Нампиджинпа Прайс миналия месец увери поддръжниците си, че ще „направи Австралия отново велика“, но по-късно уточни, че коментарът не е свързан с известния лозунг на Тръмп „да направим Америка велика отново“.

Дътън днес заяви, че ако стане премиер, ще се опита да снижи държавния дълг: „Искам да се уверя, че можем да върнем страната на правилния път, да управляваме икономиката ефективно и единствено либерално правителство може да постигне това“, уточни Дътън. „Ако управляваме икономиката успешно, можем да намалим инфлацията и да подкрепим семействата в настоящата финансова криза“, завърши той.