Очаквано, днес „Има такъв народ“ (ИТН) ще върнат третия мандат за съставяне на правителство неизпълнен. Още по-очаквано, те обвиниха за това останалите политически сили. Най яростни бяха критиките им срещу ПП-ДБ и ГЕРБ, но не споменаха нищо за близките им „Възраждане“, които също отказаха да направят правителство с тях.
Разбира се, още в началото знаехме, че нямаше никаква обективна възможност хората на Слави Трифонов да направят каквото и да е правителство поради няколко причини.
Първата е, че избирателят им отреди твърде скромно, почти символично, присъствие в 50-то Народно събрание – само 16 човека. С толкова малко на брой депутати няма как да бъдеш фактор в парламента дори и при получаване на трети резервен мандат. Единственото, което може да се направи, е малко политически пиар, но е спорно дали това се случи.
Втората, и по-важна, причина ИТН да не се справи със съставянето на правителство е пълната политическа каша в главите на Слави Трифонов и неговите хора. Никой не може да каже каква, според ИТН, трябва да бъде геополитическата ориентация на страната ни – дали са за Европа и НАТО или са против. Дали са съгласни с въвеждането на еврото или са против. Уж се опитват да ни убедят, че са евроатлантици, но в същото време подкрепят проруските политики на „Възраждане“.
Третата причина е, че никой не може да каже и какво е отношението на ИТН към Бойко Борисов и Делян Пеевски. Уж в началото партията беше създадена като контрапункт на статуквото, но после ИТН, заедно с Борисов и Пеевски, свалиха правителството на Кирил Петков, а после и това на акад. Николай Денков.
С други думи, Слави Трифонов се оказа един антиполитически субект, който няма твърди позиции по нито една от важните точки и теми, засягащи България. В този смисъл, не е чудно, че толкова малко хора го подкрепят по време на избори и защо той всеки път влиза в парламента с изключителни затруднения, винаги на ръба. Явно хората не виждат своето политическо представителство в тази партия.
Разбираемо, за ИТН гласуват онези, които вярват, че приказките, говорени по време на развлекателно предаване могат да бъдат приложни в реалния живот и не правят разлика между шоу и политически живот. Шоуто предоставя веселяшки и безотговорни твърдения, а в политиката има реални задачи пред страната, и най-вече пред народа, които трябва да се решават от компетентни хора. В този смисъл, и Слави и избирателите, трябва сериозно да се замислят, дали изобщо има нужда от тяхното участие в политическия живот на страната и дали не е е по-добре да си гледат телевизионното шоу и да разсмиват оредяващите си зрители.