Начало Новини Италия остава лидер в производството на суперяхти и бизнесът се разраства

Италия остава лидер в производството на суперяхти и бизнесът се разраства

29
Италия остава лидер в производството на суперяхти и бизнесът се разраства

Италия е лидер в производството на суперяхти и бизнесът преживява бурен разцвет, за което свидетелства непрекъснатото разширяване на корабостроителниците в Специя, пише бизнес изданието „Виртшафтсвохе“.

Районът около това италианско пристанище е познат на туристите най-вече с живописните селца Чинкуе Тере, оглеждащи се в лазурно синьото море от крайбрежните скали. Гледката е още по-впечатляваща от борда на яхта, както свидетелстват десетките плавателни съдове, полюляващи се в околните заливи. Не малко от тях са построени в района на Специя – в „Залива на поетите“, получил името си през 19 век заради летуващите тук писатели, се строят повече големи яхти, отколкото където и да било другаде. 

В днешно време заливът е един от центровете на италианското корабостроене, като на територия от около  3 км са разположени водещите корабостроителници за луксозни плавателни съдове в света. 

Общо 47,6 процента от продаваните в целия свят луксозни яхти с дължина над 24 метра идват от Италия. През 2023 г. италианските корабостроителници са отчели оборот от близо 8 млрд. евро, от които 1 млрд. евро – от износ. Италианското корабостроене се развива в два региона – разположените край Пиза, Тоскана, крайбрежни градове Ливорно и Виареджио, и Специя. 

Бизнесът в момента е в разцвет, ясно видим по доковете на корабостроителницата „Санлоренцо“ (Sanlorenzo). На юг от нея започва корабостроителницата „Рива“, където в момента се извършва значително разширяване. Най-голямото в света единично предприятие в бранша е семейната компания „Азимут Бенети“ (Ayimut Benetti), която отчита оборот от 1,3 млрд. евро. 

Сред световните лидери са и три дружества, чиито книжа се търгуват на борсите: група „Ферети“ (Ferretti) с марки като „Рива“ (Riva), „Пършинг“ (Pershing) и „Итама“ (Itama“) и оборот от 1,2 млрд. евро, група „Санлоренцо“ с оборот от 900 млн. евро, както и „Италиън сий груп“ (Italian Sea Group) с марките „Перини“ (Perini), „Текномар“ (Tecnomar) и „Пичиоти“ (Picchiotti) и оборот от 360 млн. евро. 

На една от корабостроителниците в Специя общо 14 яхти чакат да бъдат доставени на клиентите или са пред завършване. 

За да се отговори на силно нарасналото търсене през изминалата година площта на съоръженията е разширена, изграден е малък кей, сухите докове също са обновени и се разширяват. 

„Балието“ (Baglietto) е най-голямата корабостроителница в Италия и е особено известна с изключителното оборудване на лодките си. След кризата през 2008 г. тя бе придобита от Бенямино Гавио, ръководител на едноименния семеен конгломерат. Оттогава в корабостроителницата в Специя се инвестира засилено. Едно нещо обаче остава неизменно – за да може да поддържа високите си стандарти за качество, корабостроителницата доставя само по шест суперяхти годишно.